Ден след като икономическият министър Трайчо Трайков обяви, че "ЛУКойл Нефтохим" формира цените си по тези на вносните горива, в парламента вчера представители на рафинерията обявиха, че работят изцяло на загуба. "Всеки литър бензин се продава от "ЛУКойл" на загуба от 12 ст., а дизелът - на загуба от 1 ст.", обяви пред депутатите от парламентарната икономическа комисия Сергей Гиндич, зам. генерален директор в "ЛУКойл България".
На депутатите бе показано как се формира цената на литър бензин. В нея близо 1.11 лв. се начисляват от налози към държавата ДДС и акциз, още 0.99 лв. отиват за суровината - нефт, а преработката му добавяла още 0.14 лв., маркетинг, транспорт и дистрибуция слагат отгоре още 0.25 лв. Така, ако се сметнат всички компоненти, литър бензин А 95 на дребно би трябвало да струва 2.49 лв., но в момента по бензиностанциите се предлага за 2.37 лв., разликата е точно 12 стотинки, които компанията твърди, че са загуба.
Тази загуба е факт от 23 март, когато "ЛУКойл" подписа с правителството меморандум да не вдига цената на горивата 1 месец срещу други отстъпки на държавата.
От рафинерията не пропуснаха да посочат, че годишно плащат на бюджета 1 млрд. евро. Преди 2 седмици пръв премиерът Борисов съобщи тази цифра и обезпокоено попита, ако "ЛУКойл" спре за ремонт, как ще издържи бюджетът. Всъщност става дума за ДДС и акцизи, които пак ще постъпват в бюджета, но не от "ЛУКойл", а от другите вносители и дистрибутори на горива. Тогава така и не стана ясно дали премиерът не разбира за какви данъци става дума или нарочно блъфира.
При разбивката на цената на дизела се видя, че биокомпонентата оскъпява литъра с по 0.04 лв., а от "ЛУКойл" обявиха, че заради обещаните мерки на държавата са намалили цената на дизела с биогориво с 2 стотинки. Но изваждането на биокомпонентата още не е сигурно, икономическият министър смята, че страната ще има проблем с ЕС.
На обявените 4 стотинки оскъпяване от биодизела вчера мигновено реагираха представителите на асоциацията на биогоривата. "Нашите изчисления показват, че биодизелът оскъпява дизела с по-малко от стотинка -0.38 ст.", обяви Димитър Минчев. Други членове на асоциацията допуснаха, че оскъпяването от биодизела може да стигне максимум до половин стотинка.
Обявената загуба от "ЛУКойл" очаквано бе посрещната с недоверие от депутатите. "Много хуманно звучи да работите на загуба, но някой трябва да я покрива тази загуба", репликира бившият икономически министър Петър Димитров. Той се аргументира, че в момента цели 9 държави от ЕС продават по-евтин дизел от този в България. Депутатът попита на какво се дължи това и даде пример с Люксембург. "В Люксембург например се предлага по-евтин дизел, там няма рафинерия, работната ръка пък получава 15 пъти по-високо възнаграждение", посочи Димитров. Левият депутат използва момента да скастри присъстващите дистрибутори на горива, че нарушават закона за възобновяемите източници, който изисква от 1 март т.г. и в бензина да се добавят 4% биоетанол и заключи, че "това е тематика за прокуратурата". Колегата му Румен Овчаров заяви, че от големите дистрибутори присъстват само "ЛУКойл" и "Ромпетрол" и попита риторично председателя на комисията Мартин Димитров защо се прави това безсмислено заседание и дали не се цели защита на определени фирми. Димитров обясни, че са поканени всички дистрибутори, а идеята за поредното изслушване е на Валентин Николов от ГЕРБ. Друг въпрос към "ЛУКойл" бе и защо цените на всички горива по бензиностанциите са еднакви.
"Когато се разхождам по магазините, виждам, че млякото и хлябът са с еднакви цени. Когато гледам имотите, виждам, че са с еднакви цени, и това е така, защото просто такава е пазарната цена. Нали не си мислите, че всички 200 дистрибутори на горива в България можем да се наговорим за цените?!", репликира Сергей Гиндич. По отношение на евтиния дизел в Люксембург той добави, че там данъците са по-ниски и всеки можел да разтоварва горива, където иска, докато в България това става единствено в лицензирани данъчни складове. Тази промяна бе въведена от ГЕРБ като мярка за борба с контрабандата.
"Не сме деца, това просто не е сериозно. Някой реализира свръхпечалба. Не знам защо изслушваме тези хора. Цена над 2 лева за горивата е взривоопасна, изкарва българите на улицата, превръща ги в протестиращи араби", емоционално заключи Димитров.
МЕРКИ
Колежката му Корнелия Нинова отсече, че промените в закона за акциза и данъчните складове от м.г. създават проблеми на търговците на горива. Тя посочи, че се създават спънки за внос на горива и има затруднения при регистрирането на данъчни складове. Според Нинова нови законови промени са единственото възможно решение, което могат да вземат народните представители. Изпълнителният директор на "Кълвача газ" каза, че за повишаване на цените на пропан-бутана са допринесли именно променените изисквания за данъчните складове. Редица фирми чакали за регистрация на данъчни складове над 1 година.