Интересите за застрояване на Пирин изкараха 300 души на протест срещу пратеници на Европейската комисия в Банско. Местните посрещнаха с жива верига експертите на Брюксел, които са у нас заради 2 наказателни процедури срещу България за нарушения на екологичното законодателство.
Протестиращите искат да се разреши строителството на нови ски зони в Банско, Добринище и Разлог, обединени в проекта "Мега Пирин". Те блокираха вчера движението към ски зоната над Банско и спряха микробуса, в който пътуваха експертите на ЕК. Чужденците пък са у нас заради сигнали за нарушения над Паничище и в местността Чалин валог, където в последните години бяха построени съоръжения, навлизащи в границите на националните паркове "Рила" и "Пирин". Сигналите за това бяха подадени от природозащитни организации.
"Природозащитните организации упражняват екологичен терор и чрез клевети компрометират дейността на публичния сектор и на частния бизнес в планинските региони. Те създават лош имидж на България, спъват новите проекти и развитието на туристическия сектор, земеделието и строителството", заяви председателят на коалиция "Природата за хората и регионите" Филип Цанов.
Кметът на Банско Александър Краваров подкрепи протестиращите и настоя евроекспертите да изслушат исканията им. "Съгласни сме, че икономическото развитие и опазването на околната среда трябва да вървят ръка за ръка. Трябва обаче да се спазва европейското законодателство, което предоставя баланс между икономическото развитие и околната среда. Необходимо е всичко да става след оценка на въздействието върху околната среда", отговори белгийският експерт от ЕК Жан-Франсоа Бракланг. Именно липсата на такава оценка е причина за наказателната процедура срещу България за лифта и ски пистите в Чалин валог.
Идеята за "Мега Пирин" е от 3 години, но беше лансирана отново по време на световната купа по ски в Банско, от която се чакаха поне 3 млн. лв. приходи. Покрай еуфорията на състезанията общините Банско и Разлог заедно с фирмите, които и сега са в ски бизнеса в района, поискаха кабинетът да им разреши строеж на нови 200 км писти и се зарекоха да инвестират 200 млн. евро. Изненадващо идеите на предприемачите бяха представени от депутата от ГЕРБ и бивш кмет на Разлог Любен Татарски. Екокоалицията "За да остане природа в България" мигновено реагира и подаде пореден сигнал в ЕК.
По сега действащия план на национален парк "Пирин" всякакво строителство там е забранено. Планът обаче изтича през 2013 г., а в момента се изготвя нов. Той трябва да определи къде и какво може да се строи на територията на парка. Управляващите засега не заемат категорична позиция. "Богатите общества се грижат за природата си по-добре", коментира при откриването на състезанията министър Трайчо Трайков. Строителният министър Росен Плевнелиев пък посочи, че Разложката долина не е място за фабрики, а за туризъм. Премиерът Бойко Борисов разказа, че местните депутати са направили пътека до кабинета му. Макар да подкрепи по принцип проекта, той предупреди, че трябва много да се внимава, защото всяко решение за строежи в Пирин може да се тълкува нееднозначно от ЮНЕСКО и Европейската комисия.
Неочаквано експертите на ЕК предизвикаха недоволство и сред природозащитниците, които ги повикаха. "Изключително безотговорно е поведението им. Противно на всички правила те дойдоха в Банско и Паничище без жалбоподателя. А утре (днес - бел.ред.) в някакво кафене искат да се срещаме", разкритикува мисията Васил Кадринов от "Зелени Балкани". Около 7-8 екоактивисти също са искали да протестират пред пратениците на ЕК, но са били финтирани, защото гостите първо отишли в Банско, а не в Паничище. В крайна сметка по информация на "Зелени Балкани" мисията на ЕК не е установила ясни доказателства за нарушения при строежа на лифта и пистата над Паничище. Еколозите обаче заплашват да отнесат случая до Европарламента.
ПРОЕКТЪТ
"Мега Пирин" трябва да свърже трите ски зони над Добринище, Банско и Разлог в една, като зоната над Добринище ще е почти изцяло нова. Инвеститор е "Галчев груп". Другата ски зона е в местността Кулиното край Разлог, където инвеститор е местната фирма "Балканстрой". Там се планира изграждане на около 80-100 км писти, което ще струва около 220 млн. лв. Третата ски зона е сега съществуващата в Банско, но там се предвижда разширяване с две писти и въжена линия. Инвеститор е "Юлен", подкрепяна от президента на ски федерацията и акционер в Първа инвестиционна банка Цеко Минев.