:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,706
Активни 853
Страници 1,636
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Литература

Френски литературен критик бе казал, че някога Париж беше градът светлина, а сега френските писатели мъждукат като 25-ватови крушки пред литературните светила от Северна и Латинска Америка. Понеже френският талант търсел лесна слава в пресата, вместо да пише книги. Колкото по-добри френски вестници, толкова по-невзрачна френска литература.

В СССР - обратно. Литературата беше иззела функциите на пресата. И преди и по време на съветския режим книгите казваха онова, което печатът премълчаваше. Един английски наблюдател каза: Разликата между лондонското и московското метро е, че пътниците в лондонското четат вестници, пътниците в московското четат книги.

Дано това е причината, поради която напоследък в България вестникарските тиражи падат, докато книгоиздаването като че ли се съживява. Дано, ама надали. Ако куп вестници са боклук, не излизат ли и боклук-книги? И доколко тези две боклучени купчинки са засипани от боклука, бълван от електронните медии?

Отидох на гости. Домакините търпяха моите цигари, аз търпях техния включен телевизор. Един от гостите излезе заядливец и каза, че телевизорът е по-вреден от цигарите. Домакините бяха записали шоу програми от цял свят. Всички те бяха с клакьорски аплодисменти. Всеки водещ посрещаше всеки свой гост с въпроса "Как си?"

"На английски този въпрос е добре, понеже е безсмислен", каза заядливкото. "На "хау-ду-ю-ду" отговаряш с "хау-ду-ю-ду". Тъп въпрос като за тъпи зрители. Съзвучно."

Заядливкото говореше в стила на Оскар Уайлд, при когото има приблизително следното:

- Лицемерието е култура; Тартюф трябваше да се роди в Англия - усмихна се Дориан Грей и запали цигара вместо пура, "понеже цигарата те оставя незадоволен, докато хората, които пушат пури, са самодоволни и скучни като английски роман".

Оскар Уайлд пишел изящно на английски. Но написал "Саломе" на френски. Считал английския за непригоден да изразява чувства. Кралският цензор забранил поставянето на "Саломе" в Лондон. В Париж актрисата Сара Бернар блеснала като Саломе.

Самуел Бекет написал "В очакване на Годо". Ако питате Google, това е най-значимата пиеса на английски език през ХХ век (It was voted "the most significant English language play of the 20th century"). Грешка. Бекет написал тази пиеса на френски (En attendant Godot). После седнал и я превел на английски (Waiting for Godot).

Преди това в "Троицата" (има Trinity College в Кеймбридж, но и в Дъблин) Бекет чел лекции за Расин, френски драматург от ХVII век. Расин написал "Беренис", където в пет действия двама души си говорят и нищо не се случва.

Там, където бях на гости, камината гореше, разговорът вървеше и от темата как всички водещи шоу програми по света си подражават и задават безсмисления въпрос "Как си" и си копират форматите, пренебрегвайки авторските права, разговорът неусетно преля към авторските права и заядливкото се заяде с мен:

- Защо пишеш под твоите писма copyright? Гаргите ли ще уплашиш?

Една млада дама, работеща за защитата на авторското право, поиска да защити мен и авторското право. Трябва да се плаща за авторско право, каза тя. Заядливкото я сряза:

- Ти като учеше теоремата на Питагор, плати ли на Питагор? Лукас плати ли на Рихард Щраус за музиката в "Звездни войни"? Думите "авторско право" и "копирайт" ти ли ги измисли, или те са от езици, измислени от други хора?

Не можах дума да обеля. Но имам мнение. На въпроса "Как си" трябва да отговориш по английски с "Как си", за да не обясняваш как си.

Кеворк ме питаше "Как си" и когато кажех "Добре съм", той казваше на екипа "Ние се скъсваме от бачкане в монтажа, пък Джимо си е добре". Кажех ли "Зле съм", той казваше "Я стига си се оплаквал." Накрая му казах "Дай пет лева и ще ти кажа как съм" и той почна да разправя: "Знаете ли защо Джимо все мълчи? Джимо говори само когато му плащат." Оказа се, че пак съм сбъркал с отговора. Трябвало е да отговарям "Няма да кажа как съм."

В "Приказки от страната Алабашия" ("Rootabaga Stories") на Карл Сандбърг единият герой е Дайми Брадвата, другият - Няма Дакажа. Сетих се за тях, когато в България и в Унгария подготвиха закони, заставящи журналистите да издават техния източник на информация. Законодателят е като Дайми Брадвата. Иска да забрани на журналистите да казват "Няма да кажа", а правото да говориш и правото да мълчиш са еднакво важни. Навремето Желю Желев каза: България вече е демократична страна, защото в нея има свободен печат. Сега българският печат отново става дирижиран.

Ами Либия? Защо тъй? Европейците така, пък САЩ по-иначе. Оскар Уайлд, като се завърнал от триумфално лекционно турне в САЩ, казал: "Американците не разбират защо европейците открили Америка, преди да открият себе си."

Пиесата "Береница" ("Беренис") на Расин вече я споменах. Не аз, а Георги Марков (Джери) трябваше да разкаже за българската береница. Но през 1978 на 7 септември, рождения ден на Тодор Живков, Джери умря, прободен от "българския чадър".

Български, на КГБ или на западна централа - аз не зная. Това ще се узнае след няколко десетки години в България; разбира се, ако тогава все още съществува България и ако изобщо някой в България се интересува от този чадър.

Джери беше технолог във фабрика "Победа", която произвеждаше вакса за обувки. Фабриката беше като подминеш сегашната автогара "Изток", повървиш трийсетина крачки към "Дианабад" и свърнеш вдясно; там работеше и варненската ми леля Анка Ганева. После Джери прописа есета и сценарии, проникна в партийния хайлайф, стана невъзвращенец (да, имаше дума "невъзвращенец") и заговори по западни радиостанции.

В България на "береница" играели в правителствената резиденция, където големците посрещали Нова година с жените си. След като пионерчета ги сурвакали и си отивали, започвала "береницата", смятана за румънска игра. Тя била нещо като "Пусни, пусни пръстенче". Една дама с кърпичка и пръстенче обикаляла големците, насядали в кръг. У когото останело пръстенчето, целувал дамата през кърпичката. Не мога да си го представя много ясно; това Джери трябваше да го разкаже в неговите "Задочни репортажи" и той не го разказа, поради чадъра. Ала той успя да каже по-важни неща. На 26 януари 1972 радио "Дойче веле" излъчи неговото есе за изчезването на българския народ.

Литература? Култура? Я стига глупости. Нека силата бъде с вас.
184
28431
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
184
 Видими 
05 Април 2011 19:57
Д.И, благодаря!

Редактирано от - dude3075 на 05/4/2011 г/ 20:36:19

05 Април 2011 20:06
"Нека силата бъде с вас."ДИ!



05 Април 2011 20:18
не искам да се заяждам за царица Береника или може би Вереника

може би не разбирам идеята на есето

повече ме вълнува въпросът за авторското право. чувам и аз, че такова реално няма, но примерите са ми някак си странни. това, че за теоремата на Питагор (научно откритие, за което, ако беше направено сега, щяха да дадат Нобелова награда) няма как да се плати, означава ли, че може да се препише "Саломе" и да се подпише с ново име? И ако тези, които не признават авторското право, създадат нещо сами, ще го подпишат ли, ще искат ли да им се платят хонорари, как всъщност стои изцяло този въпрос според тях?
05 Април 2011 20:19
Даа, и аз мисля, че трябва да се върти мотиката и да се раждат деца. Ако остане време, тогава да се мисли. Пък и всяка глава не ражда мисъл. Ама авторът от скромност ни пуска чат-пат някоя идея. Защо на базата на богатия си опит не даде по-конкретни директиви как по-добре да ги бъдат нещата. От къде да започнем? Да пропишем ли, да копаме ли, да пасем овцете ли, да точим ножовете ли?
05 Април 2011 20:29
"Пускам, пускам кърпа,
кучето я дърпа..."
Играли сме я. Не само във вилите на тузовете.
Навремето един писател ми каза, че не може в една пиеса само да се говори. Не е за НАШАТА публика. Тя иска действие, иска промени, иска нещо да я вади от унеса на мисленето.
Дали е бил прав? Не помня. Но сега е прав.
Що се отнася до хубавите и лошите книги, има и трета категория - занаятчийските.
Човек не може да яде само торти, но и не бива да се тъпче единствено със сухари. Трябва добре изработен хляб. От майстор занаятчия.
Каквито са много от съвременните писатели на Запад: Хейли, Кланси, тълпа фентъзьори...И, очаквайки гневни изригвания, ще кажа Хемингуей, Стайнбек, Хелър.
За нашите сега не казвам нищо. Защото не са и занаятчии.
Занаятчия е бил Вазов - но майстор.
А да се чете литература - също се иска майсторлък. Тъй като трябва да се възприеме словото, то да се обърне в образи, те да предизвикат мисли...
Киното е по-лесно - готови образи, добре сдъвкани.
Театърът също.
И в двете се появява зловещата фигура на манипулатора - режисьорът. Който ни поднася историята така, както се вижда през неговите очи. И ни я налага като единствено вярна.
Въпрос - каква е косата на Хамлет?
За днешното есе -
------------------------------- -----------
Блогът на Генек
05 Април 2011 20:30
.
05 Април 2011 20:30
Дабедабе,
като не знаеш отде и как да почнеш - карай си по старому.
05 Април 2011 20:32
Д.И във форма
05 Април 2011 20:37
Дано, ама надали. Ако куп вестници са боклук, не излизат ли и боклук-книги?

Прощавай бачо Дмитри, ама не съм съгласен.
От как се появи интернет, вече всеки има много по-голям достъп до книгите.
И всеки се си избира какво да чете според собственният си ръст, едни Бекет - други Азис.
Виж за вестниците съм съгласен че са боклук, но те затова се издават - за да задушават литературата.
Мисля, че вестниците са литературният вариант на Макдоналдс.
Иначе благодаря за статията.
05 Април 2011 20:48
генек. блазе вам окатите.
05 Април 2011 21:07
разликата между бьлгарското и всички останали метра по света е че в бьлгарското всичко е вносно и вестниците и книгите
ако бьлгарите бяха умни и четяха само бьлгарските вьзрожденци селата щяха да са пьлни с хора градовете малки и уникални и храната щеше да е бьлгарска и да изнасяме за цял свят хубави плодове и зеленчуци и бьлгарите като туристи да ходят по цял свят вместо от люлин до младост от мол до мол
05 Април 2011 21:15
не ви знам вас, ама аз виждам един много уморен и пълен с досада към всичко Джимо, затова пък отново интересен за четене...
05 Април 2011 21:22
Музиката на Рихард Щраус не беше ли във встъплението на "Космическата одисея"?
05 Април 2011 21:24
Mного набързо завъртя зърната на броеницата Димитри днес.
.
Казват всичко случващо се на Земята се записва. Също и слабите книги и бозавите вестници, и безвкусните TV прендавания, и хабилите лента филми. Всичко било част от Човека и делата му. За да открие Истината чрез собствен опит. Понеже малко са четящите 'там' трупаме грашка до грешка и дори бъркаме Питагоровата Теорема с Простото Тройно Правило. Само опитни математици могат прехвърли резултатите от изследването на триъгълника към многоъгълниците с n на брой страни, малко преди да се побъркат или след това, кой да ти каже.
How do you do! - "The U contingent had napkins, lavatories and greeted people with 'how do you do'; the non-U had serviettes, toilets and greeted with 'hello'." и няма да посоча Източника.
05 Април 2011 21:32
Литература? Култура? Я стига глупости. Нека силата бъде с вас.

Добре де Джимо, имай милост!
Поне заради едното оцеляване не ни трескай така по канчето.Как се кара в джунглата с литература?Или култура.Малко сила не е зле все пак, защо този сарказъм?
Бляхме, проспахме...теглим си масрафа от глупост...и още ли?
05 Април 2011 21:38
A blundering blunderer blunder away then blunder next blunder and nothing to say. ... Истина, истина ви казвам - Земята и небето ще преминат, но думите Ми няма да преминат.
05 Април 2011 21:40
Е, хайде да си го кажем, че майор Джери се е пообъркал във времето за изчезването на българската нация, та покрай него и "Дойче веле" тогава... Новината е с днешна дата.
05 Април 2011 21:48
"Заядливкото" тоз път ни набута у киреча.
С една забележка - навремето на въпроса "Как си" отговаряхме с "Добре съм , но ше се оправя"!
(дори и песен има по този Въпрос)
05 Април 2011 21:49
Star Wars !
Българина като баунти хънтър !!
05 Април 2011 21:56
dabedabe: генек. блазе вам окатите.


Дабедабе,
Чети! То прави сляпото окато -


Той генек като добър човек и източник е дал... Ама да не се мъчиш, это и още малко:
Чети, чрез него твар ще станеш нова
и силна, за световни бой готова:
чети: а, б.

Редактирано от - 67 на 05/4/2011 г/ 21:58:24

05 Април 2011 22:01
Аз съм хвърлял око и съм скептичен към неговите източници, мнения и внушения. Всеки върви своя път.
05 Април 2011 22:10
[...] в България и в Унгария подготвиха закони, заставящи журналистите да издават техния източник на информация.
- вече ще знаем откъде Унгария и България си получават информацията...
05 Април 2011 22:29
Искаше ми се да напиша, че Д.И. е пуснал поредния си тюрлю-гювеч, ама има ли смисъл ?
05 Април 2011 22:31
Джимо, България няма да изчезне, просто ще се промени неузнаваемо. Аз се гордея, че българите живеещи в Гърция и наричащи себе си гърци, взеха патент да правят бяло саламурено сирене. Фета. Не гърците, а българите. Българските евреи Данон, Ешкенази, българина дето изобрети компютера. Дори и да са извън България са БЪЛГАРИ! Иначе ние тук явно ще станем по-мургави, ще говорим на доста езици и ще имаме бая религий!!
05 Април 2011 22:33
Навремето един писател ми каза, че не може в една пиеса само да се говори.

И е бил съвсем прав. Не случайно на английски "пиеса" е "play", демек нещо, което се играе. Онова, в което всички седят и си говорят, е "Talk show".
05 Април 2011 22:49
В Одисея 2001 май беше Йохан Щраус ІІ с "На хубавия син Дунав".
05 Април 2011 22:49
Български, на КГБ или на западна централа - аз не зная. Това ще се узнае след няколко десетки години в България; разбира се, ако тогава все още съществува България и ако изобщо някой в България се интересува от този чадър.


Точно!
И изобщо - днес

P.S. - Прочетох есето на Георги Марков.
Натиснете тукСякаш е писано днес. Което показва, че проблемите не са идеологически, както навярно искрено е мислил Марков, а други. Но това е дълга тема. Надявам се, авторе, на някое есе в тази посока. Днес, двадесет години след края на онова време, и почти 40 след Георги Марков.
05 Април 2011 22:52
Ц-ц-ц! На тези англичани най-добрите им писатели ирландци: Оскар Уайлд, Самюъл Бекет, Джеймс Джойс...
05 Април 2011 22:56
Без съмнение животът на останалите в България не се очертава да е лек. Никой разумен човек не вини емигрантите. Виновни все таки има, и всички ги знаем. Мисля, че няма зло без наказание, рано или късно.
05 Април 2011 22:59
Онова, в което всички седят и си говорят, е "Talk show".

Калки, стига с тези езикови заемки, има си българска думичка, седянка!


"Седянка: вечерна младежка забава, където момите работят женска работа и пеят, а момците ги развличат с приказки и закачки (Да чуя моми и момци по сборове и по седенки)"
Така де, като не сме измислили телевизора, поне формат да регистрираме, едно копирайтче и оправихме бюджета!
05 Април 2011 23:02
"Искаше ми се да напиша, че Д.И. е пуснал поредния си тюрлю-гювеч, ама има ли смисъл ?"
Като не е имало смисъл, защо си го написал?
05 Април 2011 23:05
А пък "седенка" е, когато протестиращи учители забавляват двама министри.
05 Април 2011 23:55
Как сме, как сме? - прАвакира агентът Д. С филтър или без - отговаря напълно подготвен агентът С.
05 Април 2011 23:55
Новата култура се казва риалити шоу/тв майна. Живота задушен в собствен сос, гарниран с обичайните подправки чесън с оцет, еротика с изповед, чер и червен пипер, политика и алъш-вериш, джоджен и балканска чубрица, старо и младо на хорото
05 Април 2011 23:56
Водопроводчик, прав си, то си отговаря на определението, "а момците ги развличат с приказки и закачки" - никъде не се казва, че момците, пардон, министрите, вършат някаква работа!
06 Април 2011 00:24
Да, Щраус може да се чуе в 2001 одисея. Натиснете тук
Може Стенли Кубрик да плаща на Щраус, не Лукас. Музиката на Междузвездни войни е собствена, може само да е повлияна по стил.
06 Април 2011 00:26
Но авторът само пуска фитили, то си пише навсякъде кое е Щраус и кое е Междузвездни войни.
06 Април 2011 00:33
Димитри, имам добра новина! - На средна възраст ще емигрирам, не поради икономически причини, а поради социални!
06 Април 2011 00:34
Което показва, че проблемите не са идеологически, както навярно искрено е мислил Марков, а други.
Чак пък да е мислил , направо е вярвал, че са идеологически и е обвинил комунизЪма.
Сякаш е писано днес
Глупости и днес се пишат. Сега като няма комунизъм, населението още по-бързо се топи в сравнение с преди 20 или 40 години. Вярно е, че комунезчетата пак по същия начин го обясняват - "свободата на избора" и емиграцията-бягство от лошото управление.
Ама какво да се прави? В държава, където теоремата на Питагор се брои за научно откритие, достойно за Нобелова награда и защитено с авторски права, при положение, че египтските инженери хилядолетия преди това са я знаели и използвали при строежите, включително и на пирамидите, за да мръдне напред държавата ни трябва повече литература за образоване на населението. Не силата, а Литературата да бъде с нас.
Ей на и младата дама, работеща за защитата на авторското право, според която "Трябва да се плаща за авторско право". В действителност авторското право се защитава и авторите се възнаграждават, ама не точно от "плащането" на крайния ползвател, а от организацията на издаване и разпространение на авторското произведение. Разликите са минимални, но съществени за манталитета на простия консуматор, за който всяка порнография и плагеатстване е авторско произведение, и от друга страна на обикновения гражданин (може и на "аванта" да ползва първото прозведение, все пак не знае за какво иде реч и ако е стойностно, второто и следващите ще ги купи. По-важното, с платените данъци ще спомогне за създаването на условия за творчество).
06 Април 2011 00:52
До Генек,
Въпрос - каква е косата на Хамлет?

Хамлет е плешив. Оскубал си е косата от душевни терзания.

Горе-долу толкова безсмислено колкото и есето....
06 Април 2011 00:55
хммм, днешното есе може да се чете и рачешката - отзад напред. почти като някоя фуга на Бах... от силата, през развитието на културата до нейния упадък. и обратно...
***
интелектуалната собственост е вид монопол, който в най-добрия случай насърчава интелектуалния труд. наред с това обаче и води до неефективно ползване на резултата от този труд... решението - безплатен достъп и държавна субсидия навместо интелектуални права в размер на монополистката печалба при защитени права.
06 Април 2011 01:07
Не мога да си го представя много ясно; това Джери трябваше да го разкаже в неговите "Задочни репортажи" и той не го разказа, поради чадъра. Ала той успя да каже по-важни неща. На 26 януари 1972 радио "Дойче веле" излъчи неговото есе за изчезването на българския народ.

Георги Марков
Задочни репортажи за България

Натиснете тук
06 Април 2011 01:17
...на което подобава дружно да отговорим "...за което благодарим... ха дано /без надали/
тъкмо да се усмихна, но първо пустия му Бекет тук ми развали удоволствието от усмивката, после и есето на ГМарков, което сега прочетох, уби всичко розово-детско в мен. Мислех, че поне през 72ра нещата са били по-розови
интелектуалната собственост е вид монопол, който в най-добрия случай насърчава интелектуалния труд. наред с това обаче и води до неефективно ползване на резултата от този труд... решението - безплатен достъп и държавна субсидия навместо интелектуални права в размер на монополистката печалба при защитени права
или отказване от копирайта от страна на автора /за тези, които приемат да се насърчаваме някой друг път, малко по Бекет, ама карай/. не че съм против правото на интелектуална собственост, по принцип
06 Април 2011 01:25
води до неефективно ползване на резултата от този труд...
А когато неефективността е плод на неграмотност, неспособност да се разчете интелектуалния труд, държавата кого да насърчава - неграмотника за да се образова или творецът за да създаде още нещо гениално неразбираемо?
решението - безплатен достъп и държавна субсидия.
Ей тук е описано , едно лекарство, което не е защитено в България. Създай го, продавай и лекувай хемотолитичния уремичен синдром!
06 Април 2011 01:29
отказване от копирайта от страна на автора
Мечтата на всеки плагеат.
06 Април 2011 01:32
На 1 март 2011 г. се навършиха 82 години от рождението на Георги Марков.
Натиснете тук
06 Април 2011 01:49
Всеки водещ посрещаше всеки свой гост с въпроса "Как си?"

"На английски този въпрос е добре, понеже е безсмислен", каза заядливкото. "На "хау-ду-ю-ду" отговаряш с "хау-ду-ю-ду". Тъп въпрос като за тъпи зрители. Съзвучно."

06 Април 2011 01:54
Apolitichen, да оставим настрана анонимните православни иконописци, но да ти е направило впечатление, че много хора в Интернет епохата работят анонимно, без заплащане и комерсиални дивиденти? Според мен, без да съм веща в материята и с голяма вероятност да бъркам в точната юридическа терминология, авторското право е по-скоро някакъв гарант или поне претенция за качество. А ценността на такъв ориентир /колкото и условен да е/ смятам за безусловен.
06 Април 2011 01:57
грешка - последната дума да се чете "безусловна"
06 Април 2011 03:13
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД