Военният лидер на либийските бунтовници Абдел Фатах Юнис обвини НАТО, че реагира прекалено бавно, докато силите на Муамар Кадафи избиват хора, съобщиха световните медии. Според Юнис, който е бивш вътрешен министър на режима, пактът нанася ракетните удари часове след като бунтовниците подадат информация за целите. Той заяви, че ако алиансът "не върши работата си както трябва", ще повдигне въпроса пред Съвета за сигурност на ООН. "НАТО действа много бавно и позволява на силите на Кадафи да напредват и всеки ден да убиват хора в контролирания от бунтовниците западен град Мисрата,", каза Юнис. От НАТО отговориха, че военната техника на Кадафи в Мисрата е разположена в жилищните квартали, по които коалиционните сили избягват да нанасят удари, за да не причиняват жертви сред мирното население. Говорителят на пакта Кармен Ромеро заяви, че Мисрата остава приоритет за алианса. "Положението на силите на земята непрекъснато се променя. Силите на Кадафи променят тактиката си - те използват цивилни автомобили, крият танковете си в градове като Мисрата и прибягват до живи щитове", обясни Ромеро. Въоръжени групи либийски бунтовници са нападнали сградата на генералното консулство на Турция в Бенгази заради изявлението на турския премиер Реджеп Ердоган, че Анкара не иска да въоръжава бунтовниците. За да бъдат прекратени безредиците, консулството било обградено от силите за сигурност на Преходния национален съвет (ПНС).
Стотици беларуски наемници помагат на режима на Муамар Кадафи срещу ударите на НАТО, съобщи вчера руският в. "Комсомолская правда". Повечето от тях са бивши бойци от елитните части на беларуската армия, които са подписали индивидуални договори и получават заплата от либийския режим, посочва изданието, цитирайки източници от ГЩ на армията в Минск. Някои от тях се занимават с експлоатацията и поддръжката на военната техника, други са съветници и инструктори, както и представители на беларуското военно разузнаване ГРУ. Вестникът се свързал по телефона с един от тях, който се представила като Михаил и заявил, че получава 3000 долара месечна заплата. Той потвърдил, че в Либия има стотици беларуски военни, които не участват в сражения, но действат като съветници на фронтовата линия. От МВнР в Минск отрекоха в Либия официално да се намират беларуски военни.
Международният наказателен съд обяви, че убийството на цивилни либийци е следвало "предумишлен план", изготвен от режима на Муамар Кадафи, преди да започнат протестите в страната. Прокурор Луис Морено-Окампо каза, че се разследват Кадафи, трима от синовете му и други членове на режима за престъпления срещу човечеството. Американският дипломат Крис Стивънс пристигна в "столицата" на бунтовниците в Бенгази за разговори с представители на ПНС. Стивънс трябва да се "запознае" с членовете на съвета, да установи по-тесни контакти, да обсъди въпроси, свързани с оказването на помощ на опозицията в Либия. САЩ обмислят възможността да признаят ПНС за легитимен събеседник, съобщиха дипломатически източници. Франция, Катар и Италия вече сториха това. Либийският лидер Муамар Кадафи е изпратил послание до президента на САЩ Барак Обама "след оттеглянето на Америка от кръстоносния колониален съюз срещу Либия", съобщи либийската информационна агенция ДЖАНА, без да дава повече подробности. В същото време бившият американски конгресмен Курт Уелдън пристигна в Триполи за преговори с Кадафи. Американският емисар уточни, че посещението му е лично и е по покана на началник-щаба на армията на Либия, но за него са уведомени президентът Барак Обама и Конгресът.
ТРАГЕДИЯ
Италианската брегова охрана обяви, че близо 150 бежанци са изчезнали вчера в Средиземно море, след като корабът им потъна заради буря край италианския о. Лампедуза. Лодки на спасителните служби и хеликоптер успяха да спасят 48 души от всички близо 200 пътници. Те най-вероятно са идвали от Тунис. Островът е залят от хиляди бежанци от Северна Африка след въстанията там.