Дърво се извисява самотно сред развалините на опустошено градче в префектура Мияги, която беше ударена завчера от нов трус с магнитуд 7.4 по Рихтер. |
Радиоактивна вода изтича от резервоарите на два от реакторите на АЕЦ "Онагава" в Япония, съобщи компанията оператор на централата "Токио електрик пауър" (ТЕПКО). Оттам уверяват, че няма повишение на радиацията извън централата, която е в префектура Мияги. Още близо милион домакинства останаха без ток след труса, общо към 3.6 млн. домакинства са с прекъснато електричество. Четирима са загиналите, а около 100 души - ранените при вторичния трус. Нанесени са материални щети на много сгради, избухнали са пожари.
Смесен екип от японски и американски инженери работи усилено по планове за демонтиране на АЕЦ "Фукушима 1" успоредно с мерките за овладяване на аварията и изтичането на радиация от централата, която бе поразено от цунами след труса от 9 по Рихтер на 11 март. Експерти от "Тошиба", която е проектирала и градила част от "Фукушима 1" и от американските "Уестингхауз" и "Бабкок енд Уилкокс", участвали в затварянето на реакторите в авариралата щатска АЕЦ "Три Майл Айлънд", умуват как да изнесат горивото, да демонтират реакторите, да съборят сградите и да почистят сушата и морето в района на централата, съобщи "Ню Йорк таймс".