БНТ: Госпожо Фидосова, вие сте знакова фигура в ГЕРБ, няма какво да се лъжем, как ви изглежда кабинетът на ГЕРБ след последните скандали, подписването въобще на договора с руснаците? Стабилен ли е наистина, или се клати, както твърди лидерът на БСП. Той казва, цари пълен хаос.
Искра Фидосова, ГЕРБ: Аз мисля, че всички вие сами се убедихте и вчера (10 април, б.р.) след срещата, която се проведе между премиера Бойко Борисов, вицепремиера Симеон Дянков, министър Трайков, че нито има хаос, нито има някакъв проблем, има разговори, има спорове, които в един разговор и в диалог се изясняват. И вчера се получи точно това. Разбрахте всички, че няма различни позиции, няма различни мнения по темата "Белене". Излязоха с единна позиция. Аз нямам никакви притеснения по отношение на кабинета. Самите ние и в парламента, и в Министерски съвет, и колегите министри по много теми представяме различни мнения, становища, позиции, много пъти се е налагало да спорим, но пък в споровете много пъти са се раждали най-добрите решения. И аз смятам, че това е полезно.
БНТ: Добре, но не мислите ли, че вчерашното единство и единомислие малко излиза като замитане, след като стана гафът, малко замитане.
ИФ: Ами не е замитане, защото никой от двамата, нито вицепремиерът Дянков, нито Трайков, никой не е против подписването всъщност на този меморандум, оказа се, че и двамата са категорично "за" и няма как (другояче) да бъде, защото ние с него удължаваме с три месеца този срок. Иначе, както обясни премиерът Борисов в последните два дни, отиваме на арбитража в Париж. Какъв избор имаме, това е в интерес на българската държава, няма замитане, има показване пред всички, че има единна позиция, че когато се е получило някакво недоразумение, аз смятам, че това е едно недоразумение най-малкото може би заради това, че имаше отсъствие от страната на премиера Дянков и затова се стигна дотук. Всичко беше изчистено вчера, обяснено и аз смятам, че по тази тема повече не бива да се търсят и да се правят някакви интерпретации за хаос, за проблем в правителството. Няма такова. (Действително няма такова правителство - б.р.)
БНТ: Някаква политическа отговорност трябва ли обаче да бъде понесена за това недоразумение, както вие го нарекохте?
ИФ: Аз мисля, че министър Трайков получи второ и последно предупреждение. Всеки един, който направи някаква сериозна грешка, при нас получава съответното...
БНТ: Тоест може да се греши до два пъти, така ли.
ИФ: Не, не бих казала. Няма безгрешни хора, ние самите правим, всеки един от нас, като работи, допуска грешки. Няма как да не допускаш грешки, след като носиш толкова много отговорности, след като има толкова много батаци, които трябва да оправяш. Човешко е да се греши, честно е спрямо всички български граждани да излезеш и да кажеш, че си сбъркал, да излезеш и да кажеш, че се коригираш заради допусната дребна грешка или пропуск. Но в случая има само недоразумение.
БНТ: Но в тези недоразумения в комуникациите не е ли споделена грешката?
ИФ: Ами какво лошо има в това да бъде споделена грешката? Има отсъствие от страната, комуникират си по телефона, случва се.
...
БНТ: Наистина ли никога в България не е била по-твърда в позицията си спрямо Русия, както твърди премиерът Бойко Борисов?
ИФ: Наистина е така и аз смятам, че действията, които предприе и премиерът Борисов, и министър Трайков, го доказват ежедневно.
...
БНТ: Само че тук ще ви кажа с оглед на големия риск, който съпътства атомната енергетика, това е тема, която може би трябва цялото общество да разгледа...
ИФ: Добре, но цялото общество трябва да бъде запознато и с алтернативите. Защото алтернативите са няколко, но те не са по-изгодни, какво ще се получи като цена на електроенергията след пет, след десет години. Ние не трябва да мислим за момента, защото някой трябва да извлече някаква политическа изгода и облага от това в момента да се говори за такъв референдум. Представете си наистина последиците от това, какво ще ни каже референдумът? Това, което премиерът Борисов излезе и го каза 100 пъти! Да на проекта "Белене", зависи на каква цена и трябва да постигнем конкурентоспособна цена на електроенергията, така че да бъде изгодно за България.
|
|