:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,380
Активни 924
Страници 2,310
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Постулати, постулати..

Съществуват постулати. Неща, които са очевидни и не се нуждаят от доказване. Например:

1. Земята е центърът на Вселената. Това е очевидно. Постулат.

2. Между точка А и точка В може да се прекара само една права. Това било очевидно за всички, когато още ги нямало неевклидовите геометрии - хиперболичната и елиптичната.

Но постулатите не са завинаги, нито за навсякъде.

За катаджиите е постулат да си закопчаваш предпазния колан в автомобила. Идете в Естония сега, докато още не се е разтопил крайбрежният лед до едни острови, най-отдалеченият от които е на 25 км от брега. Стигаш до острова по леда и е забранено да се закопчават предпазни колани. Щото, ако ледът се пропука и колата започне да потъва, шофьорът и пасажерите да изскочат от колата, без да губят време за откопчаване на коланите.

Но да не задълбаваме във всякакви постулати. Хайде да помислим само за някои постулати. Например: "Референдумите са хубаво нещо; те са демократично волеизявление на народа."

Според сегашния президент на България Г. Първанов за проекта АЕЦ "Белене" може да се направи референдум скоро: през есента на 2011 заедно с президентските и местните избори.

Представете си как щяха да гласуват някогашните хора, ако трябваше да решат с референдум дали Земята е центърът на Вселената и дали между две точки може да се прокара само една или много, или нито една права.

Е, добре. Моите знания в областта на атомната енергетика са сравними със знанията на някогашните хора в областта на космологията и геометрията. Толкова са и знанията на (почти) всички останали българи. Не е хубаво невежи хора да решават с "демократичен" референдум.

Дали е разумно България да развива атомна енергетика, ние не можем да знаем, понеже се преплитат и си взаимодействат много политически, географски и икономически фактори. Тях и по-знаещите от нас не биха могли да сумират. Още по-малко могат да предскажат динамиката на тяхното изменение и бъдещо взаимодействие. Един революционен пробив в студения ядрен синтез или нещо друго, не знам какво, може да ни изправи пред нова действителност в енергодобива след едно или две десетилетия, сиреч преди инвестицията "Белене" да се е изплатила. Една атомна война (немалко страни, които не ще изреждам вече, притежават атомно оръжие) също може да промени сегашните дадености и взаимозависимости от всякакъв характер.

Юруш-ентусиазмите често са контрапродуктивни. Било в България, било в света.

а) В България. Въодушевената приватизация, връщането на земите в "реални граници", заменките... раздробяването на земята, която сега трябва отново да се комасира. Оголването на българските граници. През тях пиле на можеше да прехвръкне, а през тях сега влиза шап. Също контрабанда, наркотици и бежанци, срещу които Гърция може дори стена да издигне.

б) В света. През 1972 г. превеждах книгата на Римския клуб "Границите на растежа" ("The Limits to Growth"). В нея не се говореше за Бог, нито за космически разум, но се казваше, че планетата Земя е като разумен организъм и тя ще ни накаже заради неразумната експлоатация на природните ресурси и налазващата я човешка гмеж.

Сегашното обезлюдяване на България би могло да бъде и релативен авантаж за българите, ако в човешкия мравуняк на един пренаселен свят България все още е обитавана от българи.

До сегашната икономическа криза май се стигна поради безконтролния растеж на фиктивни стойности в САЩ. Кризата опроверга постулата "Колкото повече икономически растеж -толкова по-хубаво". С постулати си служат и опонентите на проекта на АЕЦ "Белене".

ПОСТУЛАТ 1. Проектът е лош, понеже той увеличава зависимостта на България от Русия. Сиреч зависимостта от Русия е изначално лоша, а зависимостта от западните държави е изначално добра. Това мислене е пещерен политически примитивизъм.

Вярно, аз самият се противопоставих на проекта да се строи терминал и тръба Бургас-Александруполис. Но не защото този проект е руски. А защото съм виждал с очите си екологичното наследство на крупни проекти от Арал и Каспия до Байкал и отвъд Северния полярен кръг. И си представих какви ще са последиците за Черно море, което е затворено и е миниатюрно в сравнение със Световния океан и с необятната сибирска пустош.

Лошо е за България и през Черно море до Румъния. Моят дядо Димитри бил кюмюрджия - шарел насам-натам каботажно с ветроходната си гемийка да продава дървени въглища; чак до Митилини стигнал. Според дядо Димитри има едно черноморско течение. Течението подхваща "лайната от Кюстенджа" (Констанца, Румъния). Подхваща също лайната, които половин Европа излива в Дунав. После течението върти, подхваща и лайната на Одеса. Течението не излиза през Босфора, а върти и върти в Черно море.

ПОСТУЛАТ 2. Атомната енергетика е лоша, защото видяхте ли какво стана в "Три-майл-айлънд" през 1979, в "Чернобил" през 1986 и в Япония през 2011.

Екозащитниците и те ми се струват пещерни примитиви. Казват, че атомната енергетика е изначално лоша. Те да си направят една простичка таблица кое електричество колко струва - от АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ, ветрогенератори, фотоволтаици, биомаса. Ще забележат силно възходяща градация на цените в изброения от мен ред - АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ, ветрогенератори, фотоволтаици, биомаса.

А и не е само ценовата разлика. Природозащитниците защо премълчават колко орна земя затриват фотоволтаиците, какво са ветрогенераторите и ВЕЦ-овете за миграцията на птиците и рибите, какво са за природната среда ТЕЦ-овете. Природозащитниците не казват какво губиш, когато печелиш. И техните постулати са закостеняло мислене. И те - като икономистите - мислят с постулати. С мисловни калъпи.

Толкова млади, а вече глупави!
179
26956
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
179
 Видими 
12 Април 2011 20:17
Привет бачи Мити и аз - на последния ред
12 Април 2011 20:32
Не е тайна, че екологията стана доходен бизнес. Надуват се главите на млади балами с приказки и се водят на демонстрации - днес против АЕЦ, утре срещу перките.
Конкурентите плащат.
За примитивното мислене на фобите си знаем. Просто хората нямат възможност да се развиват и са застопорили в най-лесната точка.
Уточнение за биомаси и биогазове. Защо не се пише честно, че са си лайна и пръдня?
А Рогатия е прав. Сега ще се изсипят някои люде. Други ще са объркани - ББ май намеква за строеж на АЕЦ-а, ами като не каза твърдо? /Ако при него има нещо твърдо въобще /.
-------------------------------
Блогът на Генек

12 Април 2011 20:32
ДИ явно няма много високо мнение за читателите след като уточнява след 2 ...

1. Земята е центърът на Вселената. Това е очевидно. Постулат.

2. Между точка А и точка В може да се прекара само една права. Това било очевидно за всички, когато още ги нямало неевклидовите геометрии - хиперболичната и елиптичната.


***
според мен, в текста не се разграничават понятията аксиома (постулат) и теорема (твърдение изведено от постулатите). изборът на аксиомите е трудното. също така се повдига въпроса за емпиричното изследване на твърденията.
***
в есето има поредица от твърдения, а не постулати. и основната идея е, че някой твърдения се оказват неверни. възможно ли е да се тества постулат? какво може да заключим за постулатите (теорията) след емпиричното изследване на твърденията? ами ако твърденията не могат да се тестват?
***
а за АЕЦ-а: "има известни неизвестни, но също така и неизвестни неизвестни..." или казано по-така: Найтова неизвестност (Knightian uncertainty ). най-доброто според мен, което може да се направи е да се постъпи както при подготовката за изтрелването на една ракета, но има различни критерии за вземане на решение.

Редактирано от - rbb на 12/4/2011 г/ 20:47:47

12 Април 2011 20:35
Като казваш тези неща бат Джимо, кажи и нещо за техническия прогрес, в това число и по транспорта и товаро-разтоварните работи на нефта. Ще бъде по коректно.
Не съм, чел нещо твое за норвежки екокатастрофи в северно море от добива и транспорта на нефт, както и в Англия за същото.
Може и да съм си виновен сам, за непрочетеното от тебе, но и от други не съм видял или чул подобни легенди.
12 Април 2011 20:36
.
12 Април 2011 20:40
Толкова млади, а вече глупави!

Аз пък ще седна на първия ред да събирам гилзите падащи от екрана.
12 Април 2011 20:41
Е, добре. Моите знания в областта на атомната енергетика са сравними със знанията на някогашните хора в областта на космологията и геометрията.
Как го беше казал Богомил Райнов?
12 Април 2011 20:42
Непохватно търсене на злободневна тема с цел максимален брой коментари. Да се затапи (евентуално) Петрински. Учете се от Кодинова, дорогой.
12 Април 2011 20:47
Един революционен пробив в студения ядрен синтез или нещо друго, не знам какво, може да ни изправи пред нова действителност в енергодобива след едно или две десетилетия, сиреч преди инвестицията "Белене" да се е изплатила.
То е с Южен поток е така. Преди да се е изплатил, току виж, изобретили телепортация на газ през хиперпространството. Кво ше праим тогава?
12 Април 2011 20:48
Учете се от Кодинова, дорогой.



на какво?
12 Април 2011 20:50
Постулати, постула-а-ти...
Натиснете тук
12 Април 2011 20:52
- шапки долу... това последното май беше чак в Лесбос, до турския бряг...


Да, миналия септември имах възможност до го посетя, с ферибот от Айвалък. До там ли са носели дървени въглища в гемии от България?
12 Април 2011 20:57
Г-н дмитрий до сега всеки път съ прочел писаното ви слово, но не съм си позволявал да го коментирам, може би защото сме почти набори, а може би защото все пак имаме различия във възгледите по нъкои въпроси.За тази статия обаче
12 Април 2011 20:59





Водни,

Абе защо не можах да разбера Димитри на коя страна е? Или това е най лесния начин във всеки един изход да си прав?
12 Април 2011 20:59
Хихи, още един с два вагона книги (и нито една граматика, уви!)
12 Април 2011 21:00
добро като винаги четиво
12 Април 2011 21:01
Дали е разумно България да развива атомна енергетика, ние не можем да знаем, понеже се преплитат и си взаимодействат много политически, географски и икономически фактори

Можете обаче да знаете едно. След като със задоволство унищожихте научната база и изгонихте учените с идеята да ползвате наготово научните постижения и знания отвън, вече имате резултат. Край на независимите анализи - от тук нататък те ще бъдат изготвяни пристрастно, за многократно по-висока цена. И никога вече няма да им вярвате.


Наскоро обсъждахме с един колега нещо като "теория на науката" и в частност това, че всяка система от аксиоми е или непълна, или има вътрешно противоречие. С аксиомите и постулатите - умната!
12 Април 2011 21:01
ПОСТУЛАТ
Може да няма лекарства за онкоболните и ваксини за децата, но към Министелство на здравеопазването не може да се обособи един търговски отдел, който с държавните (нашите) пари да договаря и доставя медицинско оборудване и лекарства за държавното здравеопазване. Държавните пари не можели да се реализират без да преминат през частни ръце. Такива били правилата (постулатите) на "пазарната икономика".
При соца май беше обратното. Е, и?
12 Април 2011 21:13
Ооо, не само ний сме четяле бре, оооо, оооо....
Е, ний по-малко ... мъ... кому-как...
Що езоповско многоточие наринах
12 Април 2011 21:13
С две думи, проектът за АЕЦ може да е успешен и рентабилен, а може и да не е. Имах и аз такива подозрения.
12 Април 2011 21:15
Основният проблем в БГ според мен е: липсата на план колко енергия ще ни е нужна, за да задоволим нуждите си и да развиваме икономиката си. Този проблем произтича от вифаджийте в костюми, които са се настанили в бизнеса и управлението на България. Ерго, икономическият ни растеж се планира някъде извън БГ и нашите продажни политици постянно са в шахова ситуация на кого да угодят. Няма как да се изчисли енергията, която ще ни е необходима, ако прегърнем остатъците от бившия ни господар (СССР), понеже той не кара влака (по Динайн), а седи само в парното отделение и фърга кюмур в котела. От друга стран, а няма как да се изчисли необходимата енергия според плановете на Юропата, защото самата тя е зависима от кюмурджиите на изток. Американците ни подбутват да заложим на бъдещи технологии, шистов Г*з, ГМО и цианидно извличане на злато. Ам какво стана с урановите мини у БГ? Вифаджиите ще трябва да решат на "сляпо", да се надяваме, че стойностите на необходимата ни енергия според Батюшка или Биг Брадър не са толкова отдалечени. Бобчо ще може да направи по-малко грешки ако избере някакъв среден вариант. Белене с 1 реактор и последвала възможност за разширение и обновяване на Козлодуй (добавяне на някой друг котел).
12 Април 2011 21:16
А бе, как един колумнист не се прежали да спретне нещо читаво за Деня на космонавтиката, за Гагарин и за космическата ера.
Освен партенката "Гагарин сам бил виновен за смъртта си" в рубриката "Чужбина", нищо друго няма, НИЩИЧКО!
Страм, страм, матушка! просто страм!

Редактирано от - Даскал Цеко на 12/4/2011 г/ 21:18:26

12 Април 2011 21:29
Ако питат мен - да, трябва да има нова атомна централа в Белене. Противоруските настроения и пропаганда във връзка с тоя въпрос са жалки.
Преди 50 години тая страна изпрати първия човек в Космоса - единственото събитие през миналия век, с което всички хора по света безусловно могат да се гордеят. Днес може да се прочете, че руската атомна технология по нищо не отстъпва на френската и превъзхожда американската.
БГ има избор - да, или не. Да, или ворлик.
12 Април 2011 21:30
Даскале има бе- в горещите, е там сме се изокали.Не колумнистите, мъ ко ся - разни форумци нещастни дет си губим тук времето да преливаме от пусто в празно, не че имаме значение, но поне между нас си да се правим на значителни, та сме отбелязали квото мислим за важно на тоз свят за днешния ден.
Колкото-толкова!
12 Април 2011 21:35
Богомил Райнов го беше казал така: "Той беше от ония особи, които доживяват до дълбока старост, пардон, докато омръзнат на близките си".
12 Април 2011 21:42

Адмирации за вещицата.
Най - адекватно мнение дотук.
12 Април 2011 21:43
А само преди 15-20 годни се тръбеше, че при пазарната икономика няма да има идеологии и единствено икономическата изгода ще определя държавната стопанска политика.
----------------
През третия век от н.е. в Александрия живял някой си Болос Демокритос. В своята книга "За оцветяването" той описал как обикновените метали могат да заприличат на истинско злато и сребро, тоест как да се фалшифицират благородните метали и как да се мамят обикновените граждани.
Обърнете внимание на фамилията му - ДЕМОКРИТОС !
12 Април 2011 21:52

И кво му е на фамилията?
12 Април 2011 22:04
Страм, страм, матушка! просто страм!

Даскале, благодаря! Сега осъзнах това. Наистина срам!
Понякога си мисля, че едно от най-щастливите неща на детството ми е, че е било по време на (все още) научно-техническия ентусиазъм. С безброй много научно-фантастични и научно-популярни книги, с подаръци Astro-Kabinett и Optik-Kabinett, с книгата "Мир вокруг нас" до възглавницата, а знатоките в "Что? Где? Когда" играеха за книга ...

Редактирано от - Die Hexe на 13/4/2011 г/ 00:07:43

12 Април 2011 22:06
Асоциация с нашите "ДЕМОКРАТИ", Дон - лъжци и крадци.
12 Април 2011 22:07
Абе, с това постулати, постулати -Джимо да не се гъбарка с нас - алюзия с панаирии, паанаиирии
12 Април 2011 22:13
Хексе,
и сега един от знатоците получава книга. Книгата е от билиотеката на някой известен руснак - учен, композитор, актьор и пр. и с надпис. Във всяка игра я получава онзи знаток, който е посочен от смс гласуването за най-добър в играта. Може би знаеш това?
12 Април 2011 22:14
Миналата година сериите бяха юбилейни - 35 години от основаването на играта от Владимир Ворошилов.
12 Април 2011 22:17
"Что? Где? Когда"

оооо, не задавам грубиянски въпроса дали си ги гледала в началото, преди и те да се комерсиализират, ооо- това си беше едно от редките удоволствия!
Беже колко прах има да гълта "Стани богат" или всичките подобни самодейности!
12 Април 2011 22:18
Старо_БГ,
Денят на космонавтиката и 50-годишнината на едно епохално събитие НЕ Е гореща новина.
А алюзията с лилиивановите панаири съм я пуснал по-горе.

Редактирано от - Даскал Цеко на 12/4/2011 г/ 22:21:47

12 Април 2011 22:29
Даскале- прав си че не е, просто ние си я отчетохме /който иска и отпразнувахме/, а насила - то не е уй да го набуташ в тъпата глава на всеки.
За алюзията - съжалявам, не съм видял и не ми се търси-просто от вътре ми доде

Редактирано от - Old_BG на 12/4/2011 г/ 22:29:47

12 Април 2011 22:31
Дааа, сега видях - съжалявам пак!
12 Април 2011 22:42
Специален поздрав за любителите на космонавтиката: Поехали! (нажми "прослушать" )


ПП Наско, не съм гледала от години, радвам се, ако отново не е комерсиално!

Редактирано от - Die Hexe на 12/4/2011 г/ 22:43:38

12 Април 2011 22:43
"ПОСТУЛАТ 1. Проектът е лош, понеже той увеличава зависимостта на България от Русия. Сиреч зависимостта от Русия е изначално лоша, а зависимостта от западните държави е изначално добра. Това мислене е пещерен политически примитивизъм.

-

ПОСТУЛАТ 2. Атомната енергетика е лоша, защото видяхте ли какво стана в "Три-майл-айлънд" през 1979, в "Чернобил" през 1986 и в Япония през 2011.


Еххх, много едностранчиво са ни поднесени тези постулати...А за баланс можеше да се цитират и контра постулатите, повтаряни , потретяни и зачетвъртяни обилно в СЕГА, като:

1.Проектът е добър, защото е руски, а знайно е, че руското е най-доброто, това се знае отдавна, така са ги учили повечето списващи тук и те твърдо вярват в това. Точка.
-
2.Няма значение какво се е случило в "Три-майл-айлънд" през 1979, в "Чернобил" през 1986 и в Япония през 2011.
На нас ни трябва ядрен поминък. ЕС ни затвориха козлодуйските реактори, но Русия ще ни построи нови...
За цена, сигурност, ефективност, пазари, зависимост/независимост и прочие глупости ние не питаме. Точка.
БелЯне! БелЯне! БелЯне!

12 Април 2011 22:46
Умна Бенедикта
12 Април 2011 22:49
Мммдаа!
Живота е сурав...
12 Април 2011 22:51
Досега никой не е дал смислено обяснение защо трябваше да се затворят предсрочно блоковете 1-4 на АЕЦ Козлодуй и както изглежда няма да даде.
12 Април 2011 22:54
Ама ти не знаеш ли защо, бе змейчо..?
Всеки знае, че Европа ни мрази, затова ни приеха в ЕС, за да ни накарат да си затворим козлодуйските реактори, и да могат европейските енергийни мафиоти да се напечелят за наша сметка.
12 Април 2011 23:06
Защо да са невежи хората по някакъв въпрос за референдум? Нали същите тези хора са достатъчно компетентни, за да избират депутати, как в следващия момент стават некомпетентни да решават нещо без помощта на депутати и министри? При положение че на практика това общество не е провеждало референдум, всеки референдум е добре дошъл, защото той ще ограничи властта на политическата класа и ще й напомни, че тя трябва да служи на народа, а не обратното. Референдумът (независимо кой) ще има много положителни следствия, защото ще създаде нови, непартийни мнозинства и малцинства, които не съвпадат с досегашната партийна карта на България.
12 Април 2011 23:09
.
12 Април 2011 23:10
Леко се е разминала тази статия със своя топик, защото беше интересно как Сидеров искаше с гласуване депутатите да решат, че е имало геноцид. Може ли да се реши с гласуване дали е имало някакво историческо събитие? Няма спор, че депутатите са компетентни, специално българските депутати са големи енциклопедисти.
12 Април 2011 23:38
Природозащитниците не казват какво губиш, когато печелиш. И техните постулати са закостеняло мислене. И те - като икономистите - мислят с постулати. С мисловни калъпи.


Толкова млади, а вече глупави



Димитри, аз се отличавам с добра памет, особено спрямо хората, които ценя и чието мнение уважавам.

И затова винаги ми е малко неприятно да те уличавам в непоследователност.


Нали ти, Димитри, на последните избори ни увещаваше да гласуваме за зелените?
Или поне каза, че си гласувал, лично, за тях?


Аз съм "зелена" по дълбоко убеждение/ или природозащитник, ако това се подразбира/, защото е ясно, че земните ресурси не са неизчерпаеми и ако в стремежа си да си доставим повече и излишен лукс сега, то на бъдните поколения не им остава още много.


Изчезват животински видове, по-древни от човека, изчезват гори, изчезват чистите води, незамърсени с химия и отрови, изчезва естествената среда и свързаните една с друга екосистеми... изчеват с космическа скорост.

За последните сто години на човешки открития и "прогрес", учЕните унищожиха природата такава, каквато човек я помни от милиони години.


Бързо стана.


Човешката глупост и алчност вече изпилиха клона, на който седим почти до сантиметри. Още малко и ще каже "хряс" и хайде да търсим някоя друга планета с ресурси, за да й разкажем и на нея играта.


Няма безплатен обяд.
Нито атомната енергия, нито "зелената" енергия са екологични заради пагубните последствия върху природата, които влачат със себе си на някакъв определен етап от тяпното използване.


Но ти какво всъщност предлагаш, Димитри?


То е примамливо да си песимист като великия Монтен, който казал за човека, че на какъвто и трон да седи, в крайна сметка все си седи на опашката, .


А пък пак великият Монтен написал:


Tout homme peut dire véritablement ; mais dire ordonnément, prudemment et suffisamment peu d'hommes le peuvent


С франкофонски поздрав, Димитри, а не упрек, както би могъл да си помислиш, защото едно е да изричаш и пишеш винаги правилното, достатъчното и честното, друго е да прозреш кое изобщо е то.
12 Април 2011 23:39


***
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица или Натиснете тук
<p id=edittext align=right><Font size=1 color=#0CAC0C>Редактирано от - sybil на 13/4/2011 г/ 00:06:40</font></p>
12 Април 2011 23:54
Толкова млади, а вече глупави

Или "толкова стари, а все още глупави"...
Във всеки случай, по-добре е да си млад. Пък Ако и да си глупав.
13 Април 2011 00:06
Мадам Сибила, уважавам зелените ти страсти, но ти протестираш ли срещу това, че 75% от енергията на Републиката е атомна
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД