:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,203
Активни 945
Страници 2,133
За един ден 1,302,066

Близо 8000 учители са напуснали само за година

7775 учители и над 2700 души непедагогически персонал са напуснали системата на образованието през 2010 г., като за техните обезщетения са изплатени рекордните 20.518 млн. лв. Данните са записани в отчета на просветното министерство за изпълнение на националните образователни програми за м.г. От доклада обаче не става ясно каква част от тези преподаватели са съкратени, пенсионирани или са напуснали по собствено желание. Няма и официална статистика на министерството колко са свободните места за учители и по кои предмети.

Броят на напусналите учители през 2010 г. се увеличава с около 1000 спрямо 2009 г. Най-много преподаватели са напуснали през 2008 г. - 8882 души, но тогава изплатените обезщетения са били на стойност 16.3 млн. лв. В същото време държавата е отпуснала 2.310 млн. лв. за заместващи учители, като усвояемостта от училищата е над 63%. Данните на министерството показват, че през миналата година в програмата са се включили повече училища, усвояемостта на средствата се е повишила значително (от 18% през 2009 г.)

Броят на закритите училища продължава да намалява и през м.г. те са били едва 19, като в тях са се обучавали 801 деца, става ясно още от отчета на министерството. За покриване на разходите по закритите училища общините са получили 3.5 млн. лв.

Значително по-малко училища се включват в програмите за т.нар. учене на две скорости - 571 при 975 година по-рано. Любопитното е, че броят на обхванатите ученици е почти без промяна - 14 492. Експертите отчитат, че 4372 изоставащи ученици от общо 6015 обхванати от програмата са отбелязали напредък.



ОТКАЗ

През 2011 г. държавата няма да финансира проекти за въвеждане на ученическа униформа и за честване на училищни празници, става ясно от сайта на МОН. В началото на април правителството утвърди националните програмите за т.г. и в тях не се предвижда финансиране за задължително облекло. М.г. са осигурени униформи за 11 300 ученици от 15 региона. Програмата стартира през 2007 г. и целта й беше да се изгради система от символи и ритуали, с които да се засили мотивацията на ученика за участие в училищния живот. Впоследствие обаче родители се оплакваха, че държавните пари за униформи се отпускат само за 1 година, след което дрехите на новоприетите деца са за сметка на семейния бюджет.
46
4558
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
17 Април 2011 19:12
С основното и средното образование родните еничари виждаме се справят успешно, крайно време е да се занимаят с висшето и да преразгледат отново въпроса за това има ли нужда България от академия на науките.
17 Април 2011 19:24
Да, за 450 лв бруто млади учители няма и няма да има...
А скоро и стари...
Не е справедливо депутати и управляващи да получават по 3 000, а учителите да мизерстват, гладуват и боледуват с мизерните около 500 лв, а инфлацията вече над 5% официално, реално доста повече...


____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
17 Април 2011 19:26
Сега кратунковците ще се зарадват...
------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

17 Април 2011 19:29
Ти пък, касапино, що питаш, естествено че няма.
17 Април 2011 20:09
Няма и официална статистика на министерството колко са свободните места за учители и по кои предмети.
Много точно казано! Вижте само сайта на РИО каква жалка порнография е:
http://www.rio-sofia-grad.com/i ndex_files/news/rabota.html
17 Април 2011 20:21
всички учители да напуснат... образованието ни не става вече...
Едно време учителят беше един от най-важните хора във възпитанието на децата и семействата поверили децата си му вярваха, а професията беше гордост. Сега - кво
- мизерни заплати...
- учениците винаги са прави..не смееш един калпазанин да накажеш, че после ще скокнат еманципираните родителчета.
17 Април 2011 20:49
Касапино, в момента Игнатов готви нов закон и за висшето образование.
Не че е готов този за средното, ама карай...
Дописката е малко поовехтяла, в смисъл, че спирането на няколко програми на МОН, включително за униформите, бе обявено още по време на обсъждането и приемането на бюджета за 2011 г.
За заплатите какво да кажем - при съпоставими с нашите / е, може би мъъъничко по-високи/ цени на основните продукти в Турция, заплатите на тамошните даскали са 2 000 лири месечно, т.е. 2 000 лева.
Турция, за сведение на амбразурчиците-опълченци и ура-патриотите, не е в Европейския съюз. В общи линии не й и пука чак дотам, дали изобщо ще влиза в ЕС. Но явно й пука за образованието на младото поколение.
Нека по-сведущите от мен да кажат за стипендиите, университетите, училищните униформи, тържественото вдигане на байряка всяка сутрин в училищния двор и прочие такива "дреболии", които работят в посока на просветената държавност.
17 Април 2011 20:54
...за това пък ще има бол шАфьори и пожарникари...
17 Април 2011 20:56
И още нещо, за vladi - "еманципираните родителчета" във Франция ги лекуват доста бързо. При първото /sic!/ неизвинено /не че там има подобен термин/ отсъствие на отрочето им от държавното училище, родителят е извикан от директора, който възпитано, по френски, му обяснява, че при следващото отсъствие на ученика, ще има пълната и неограничена свобода да си го хване за ръчичка и да си го запише в което си иска частно или дори чуждестранно училище.
Във Франция данъкоплатците не си дават парите, за да растат млади лешпери, които си мислят, че Волтер е фирма за маркови дрехи.
Тук делигираните бюджети освободиха държавата от отговорност за среднот образование, но го съсипаха. Субсидиите "на калпак" за университетите ще съсипят и висшето.
17 Април 2011 22:12
Прекалено малко, прекалено бавно
Ако реално наистина са търсили някакво уважение, някакво признание - цифрите трябваше да са минимум по две.
17 Април 2011 22:28
От две години няма свободни места за учители дори по информатика. Все още се търсят учители по английски.
17 Април 2011 22:33
От дадения по-горе линк се вижда, че в София има в момента 5 (пет) свободни места за учители и 2 за детски учители.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
17 Април 2011 22:37
А намерили са решението и но този проблем за учители по английски.
1000 долара на месец ще получават през предстоящата учебна година 20 млади помощник-учители от САЩ, които ще преподават в класовете по английски на елитните гимназии в цялата страна. Учителските стажове на американци в родни школа се финансират по програмата „Фулбрайт”, съобщиха от Българо-американската комисия за образователен обмен.
17 Април 2011 23:29
Е, 1 000 долара е добро начало за млад учител...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
17 Април 2011 23:38
Броят на закритите училища продължава да намалява и през м.г. те са били едва 19


Скандално - темповете на закриване на образованието у нас се забавят критично....Какво се мотаят тия, не мога да разбера - колко години ще трябва да чакаме окончателния резултат с по някакви си 19 училища на година
18 Април 2011 01:18
Работих като учител в България в продължение на 9 години. Прекрасни преживявания, чудесни деца, отвратително заплащане. Махнах се от България. Половината ми facebook контакти са мои бивши ученици.
18 Април 2011 01:54
... не ме интересуват даскалите - кеф им да мрат, кеф - да бегат ... само демокрацията в Джамахирията да поведи безвъзвратно!...
18 Април 2011 05:10
Българското образование се контролира от небългари. Учителите са целенасочено мачкани, защото на назначените капиталисти им трябват евтини и неграмотни аргати. Води се целенасочена политика за тотално опростачване на нацията. За 22 години вече имаме две изгубени поколения, а това е бомба със закъснител за общото ни бъдеще.
18 Април 2011 07:49
крайно време е да се занимаят с висшето и да преразгледат отново въпроса за това има ли нужда България от академия на науките.
Тя България веке няма нужда от нищо. Ни от образовани хора ни от наука ни от култура ( с изключение на чалгата). България през 21 век се връща към 19 век. Да пуснат Рибният буквар да се образоват децата.
Напускането на учителите най-вероятно става след пенсиониране и млади не пристигат. Повсеместна трагедия. Пълно сриване на държавата, начело с мутра. Глави кухи за наука глухи.
18 Април 2011 07:50
Kasapina, Samweims Пък аз ще затворя съждението! Не може да има качествено средно образование със некачествено висше образование! Както и обратното - Има некачествено висше убразувание щот матряла от средното е некачествен (Вж. предходното съждение! ) Това се казва "зацикляне на системата" , а за да могат управляващите по-простичко да им стане: "Бегом на място!" Решението е просто: Нова образователна система!!! Примери за подражание - бол. Кеф ти европейски системи, кеф ти американски, дори има и азиатски! Ама трябва да знаеш и да можеш да искаш да направиш себеподобните по-умни и образовани! А кой просветЕн министър има дупе да го направи? Слепци окатите водят!? Това къде другаде го има? Да се смени системата! Има и втори начин: Натиснете тук Забележителен финал във 2:13 мин!

18 Април 2011 09:21
пълни глупости. не знам каква е тая статистика, но в момента не е истина колко народ се натиска за учител. за едно място кандидатстват по 20 души. изключение са по английски. чета мненията под статията и гледам колко много народ живее в паралелна вселена. един огледален свят, дето заплата от 500 лв. ЧИСТИ, истински осигуровки и отпуски, сравнително голяма сигурност, е лесно да се намери. и другата азбучна "истина", която много хора сънуват - учител трябва да бъде престижно. ми не - винаги и навсякъде учителите са на дъното на социалната стълбица. и по умения и по заплащане.

борисофф
18 Април 2011 09:40
Уважаемият цимен вероятно не е чел данните, пускани по време на стачката на учителите, че в Европа само в бившите соцстрани и в Швеция учителските доходи са под средните за съответната страна. Според официални данни в момента и у нас са над средните, реално са по-скоро малко под. Уважаемият цимен обаче е прав в това, че в България по традиция учителите са смятани за несериозна, втора ръка хора. Което идва от традиционната удивителна простотия и вродено презрение към просветата у хората у нас. И което е обяснение за много неща - за традиционната ни изостаналост, за традиционно силното левичарство, за традиционния морален конформизъм на матряла, за традиционната ни незабележимост в полето на науката. Индивидуалните проблясъци, най-вече извън наше село, не променят общата картина.
И отново сравнение - скандинавски страни - над 6, над 8 дори процента за образование. Унашесело - под 3, или около 3. Ма скандинавците отдавна са известни като по-прости от нашите съселяни.
18 Април 2011 09:44
.
18 Април 2011 09:55
цИментчо,
не ние, а явно ти си този които живее в някакво паралелно измерение или държава, знам ли... Имам приятел, който отчаяно драпа (повярвай ми) да се закачи за учителската професия и то сега, и засега много трудно му се удава. Само на половин щат, респ. половин заплата=220 лева. Аз бях дал по горе линк от който става ясно за какво иде реч, ама тез пусти чукчи, они сите са списуватели.
18 Април 2011 10:16
7775 учители и над 2700 души непедагогически персонал са напуснали системата на образованието през 2010 г., като за техните обезщетения са изплатени рекордните 20.518 млн. лв.

Нещо не ми се връзва. От горното излиза, че средно един напуснал е получил към 2000 лв обезщетение. Както знаем, обезщетението при съкращаване е една заплата. Нима са такива заплатите в образованието? А тези хора дори не са съкратени, а сами са напуснали. Според КТ (ако си спомням правилно, не съм гледал специално) в този случай не ти се полага обезщетение. Дори ти дължиш обезщетение на работодателя, ако напуснеш без предизвестие.
Май авторката не си е написала съвестно статията, за да стане ясно на читателите за какво точно иде реч.
18 Април 2011 10:59
При пенсиониране обезщетението не е една заплата. Отделно - има обезщетение и за неизползван отпуск. Да, отпуските са големи, профсъюзите като не могат друго, това уредиха...

Иначе ми е много интересно колко млади учители (под 30 години) са постъпили в системата през последната година, например в София? Ако може - и по специалности
18 Април 2011 11:13
и другата азбучна "истина", която много хора сънуват - учител трябва да бъде престижно. ми не - винаги и навсякъде учителите са на дъното на социалната стълбица. и по умения и по заплащане.
В голяма заблуда живееш, друже. Вземи си поактуализирай информацията. Като за начало провери как е във водещите по отношение на образованието в света страни: Норвегия, Финландия, Дания.... Дори за Филипините провери. Информацията ти сигурно не е от последните 2 века.
18 Април 2011 11:29
Обезщетението при съкращение според КТД е три брутни работни заплати.Отделно се заплаща неизползвания отпуск.Съкратен учител с 22 годишен непрекъснат стаж получава между 540 и 580 обезщетение месечно в продължение на едно година.Горе-долу това са цифрите, по които можете да се ориентирате.
Вярно е, че има голяма конкуренция за учителските места.Но тя се дължи на непрекъснатото съкращаване на кадри и закриване на места.Освен това конкуренцията е най-вече в градовете.Я вижте в по-малките селца какво става!?Да не говорим за голямата свобода на директорите при назначенията и това, че постоянни договори вече почти никой директор не сключва.Обикновено учители се назначават от м.септември до м.юни.След изтичането на договора учителят най-често отива на борсата и кара на помощи до следващата учебна година.Когато дойде м.септември отново започва обикалянето по директорските кабинети и следенето на обяви за работа.В някои селски училища директорите вече не назначават висшисти, защото ще трябва да плащат високи заплати, а това им изяжда делегирания бюджет.И така лека-полека учителите си отиват...Скоро ще станат като белите лястовици.
18 Април 2011 11:41
моля обърнете внимание на това
В някои селски училища директорите вече не назначават висшисти, защото ще трябва да плащат високи заплати, а това им изяжда делегирания бюджет.
18 Април 2011 11:50
Докторе, пише се шИфИор. Преди време този прелестен правопис го срещнах във форума на един сайт по счетоводство. Шифиорчето се жалеше, че го уволнили от работа за някаква липса на служебни пари и питаше дали е справедливо, "защото и аС имам семейство". Защо навлизам в тези неинтересни детайли ли? Защото пишещият неграмотно има компютър, интернет и дори си ги ползува не само за порно и чат, както се вижда.
Състезания по английски правопис се провеждат къде ли не у нас. А по български такъв Поне на мен не ми е известно.
****
Министърът на просветата е точно толкова министър на просветата, колкото и всичките му предшественици за последните 20 години - ГОЛА ВОДА.
18 Април 2011 11:58
Уважаемата Здравка намеква, че тези преди 20 години са били то что надо! Без съмнение и са владели русским языком и тд.

Впрочем, сегашният не е ли завършил в Петербург, че даже и в Ленинград? И не беше ли отроче на първи секретар на бкп ли, на хитлерюгенд ли - нещо такова ми се върти в главата.
18 Април 2011 12:43
Perdekiriz
Да се смени системата! Има и втори начин: Натиснете тук

Дано и най-тъпите вече са разбрали за дъвката „промяна” в България.Този фалшификат от 1989 г. не води към никакви демократични преобразования, а към неорганизиран полуфабрикат от феодално-кланов тип режисиран и управляван от алчни и посредствени отрепки.Без смяна на системата, по някакъв начин, не е възможно да минем за да се съхраним като държава.Не може тези, които разрушаваха целенасочено /направиха го защото са тъпи, алчни и продажни/ след това да изграждат целенасочено.Вместо да се ликвидират грешки и да се развие в перспектива ценното те разрушаваха наред. Включително и образованието.Ако случайно започнат да го правят то направеното от тях ще е /а то е/ от най-ниско качество защото става дума за посредствени и некадърни. Министрите на образованието и науката от така наречения „преход”са красноречив пример за интелектуална импотентност.Те са следствие от цялата бъркотия и от тях нищо смислено не може да се очаква.Посоченият начин от филма „Ако” щеше да е много по-подреден и целенасочен в България.Имаше дори различни начини тогава, АКО обществото ни беше разпознало фалшификата и реагира, АКО нещата следваха естествения си ход.Както направиха други.Сега начините не са много.Посоченият начин от филма „Ако” е просто единия от тях.
18 Април 2011 13:11
Министър Игнатова каза, че в момента всяко второ дете в БГ се ражда с майчин език различен от българския! Така че не се притеснявайте, след има няма десетина години проблемът с образованието ще бъде решен!

Редактирано от - Вегетарианец на 18/4/2011 г/ 13:19:45

18 Април 2011 13:14
Интересното е, че когато преди няколко години след стачката на учителите им увеличиха заплатите, от този форум злобата срещу това нямаше край-че били мързеливи, че не си си вършили работата и т.н.. Е, сега сигурно тези злобари ще останат доволни, защото скоро българските учители ще ги заменяме с индийски! Или пак няма да са доволни?
18 Април 2011 13:24
Остана ли нещо в живота на българина, което "демокрацията" да не е съсипала? Аз не се сещам...
18 Април 2011 15:34
Остана ли нещо в живота на българина, което "демокрацията" да не е съсипала?

Тотото.
18 Април 2011 16:50
Остана ли нещо в живота на българина, което "демокрацията" да не е съсипала? Аз не се сещам...
няма какво - цоциализЪма съсипА всичко 8)
18 Април 2011 17:17
Досега броят на учениците намаляваше всяка година, но броят на учителите растеше за да достигне накрая около 100 хиляди души или един учител на 15 ученици. Нормално е броят на учителите да започне да намалява, след като няма достатъчно деца.
Гледаме тук, обаче, някои се тръшкат, че демокрацията била съсипала "всичко". Под "всичко" се разбира дембелският живот на комуняките по времето на цоциализма! Ех, мъко дембелска.....
18 Април 2011 17:28
Освен за зевзеклък, за друго мнението ти го не бива! Демокрацията(демек) съсипа здравеопазването на България, което по Живково време беше в първата десятка в света по ефективност, а днес е на 102ро място, съсипа образованието, съсипа селското стопанство - навремето нямаше педя необработваема земя, Лондон ядеше български домати, днес земята българска пустее, българите ядат турски домати и китайски чесън, съсипа, продаде и окраде икономиката на страната, превърна трудолюбивите обичащи и уважаващи се българи в игноранти, престъпници и зевзеци - да изброявам ли още, щото има още какво?...

Редактирано от - Т_Живков на 18/4/2011 г/ 17:35:30

18 Април 2011 17:53
Къде, бре байно, ги видя тия 100 000 учители?В стъкмистиките Станишеви по време на стачката или някъде другаде?Щото с детските градини, помощния персонал и чиновниците в РИО-тата и министерството може да ги има, ама иначе не...Били по 1 на 15 ученика...Ами това е оптималната бройка ученици в клас за да можеш да вършиш работа.А докато намаляват децата, учителите не се ли пенсионират?да не говорим, че млади хода в професията почти не влизат!
Истината е, че като използваха стачката и вдигането на заплатите, управниците си направиха гаргара с образованието...Допреди няколко години имаше полуинтернатни групи/занимални/ във всяко училище.Къде са те сега!?Няма ги, щото директорите бяха принудени да ги закрият и да съкратят учителите заради делегираните бюджети.Стана така, че ако искаш детето ти да ходи на занималня понеже ти като ангажиран човек нямаш време за него, трябва да си плащаш на фирма да го подготви за следващия учебен ден, която фирма пък дава на учител не повече от 350 лв заплата...
18 Април 2011 18:16
Да правиш образование не е като да сгъстяваш лютеница със стрита керемида!
Та, обущарю - не по-високо от обущата!
18 Април 2011 18:53
Оня с ник на Пръвия Дръжавен и Прътиен Ръкводител, който е предложил България за 17-та савецка республика, да се снишава и да не бръбори срещу демокрацията, защото неговите цоциалистически авери окрадоха и изнесоха с куфарчетата България.
18 Април 2011 19:09
Зевзек, ти си прекрасна илюстрация на крадеца, който вика "дръжте крадеца"! Тодор Живков вече го прибирахте и съдихте, не помниш ли? НЕ НАМЕРИХТЕ за какво да го осъдите - всичките ви обвинения се пукнаха като сапунени мехури! Е да, ама палачинката скоро(много по-скоро отколкото си мислиш) ще се обърне, щото вече няма накъде - търпението на народа се изчерпа и ВИЕ сте наред да минете през стъргалото на съда, затова почвайте отсега да мислите оправдания за хайдуклука си! Според мене най-ще ти приляга и ще хване дикиш, ако се изкараш луд, идиот или нещо от тоя род, та белким се размине, щото благодарността на народа за демокрацията, която му донесохте, ще бъде гореща...

Редактирано от - Т_Живков на 18/4/2011 г/ 19:13:35

18 Април 2011 19:11
По великото Живковско време паралелките бяха по 30-40деца. Днес 1 на 15 било оптималното!? Тъпанарите тогава не ги даваха на фирма за да ги учи, а ги натирваха в ПУЦ. И защо данъкоплатецът ще му плащам на някой тъпанар занималнята за да го занимават. Да си му плаща баща му.
18 Април 2011 19:56
Зевзек, ще знаеш, за много работи не си прав!
Имам дружка туркиня, учителка по турски, която се радва на нейните малки класове от по 45 дечица. Гюлчин, викам, как ще са ти малки класовете, а тя ми хортува, че има по села и паланки и по 60 деца в клас, и учат ли учат. А в нейното истанбулско школо са децата и внуците и на възродителния процес, та ми става драго за нейните малки класове и кофти за изчезващите наши.

След месец ще се навъшат десет години откак нашият общ с Лен училищен директор рече "В Европа учат децата за граждани, тук - за гастарбайтери". Колкото по-далеч отиваме, толкова по-добре се вижда. Ама Любен Христов беше от старата закалка и неговото поколение учители е на изчезване поради системното избутване на подобни хора от училищната система.

Занималнята не беше за дечицата с проблеми, тя беше за тези, на които майките им и бащите не бяха у дома след училище. Моето школо беше до Държавна Болница, много от майките бяха медицински сестри, за тях нямаше само сутрешна смяна, а някой трябва да наглежда децата да не скитат по улиците. Инак ти лягат ефтино на данъкоплатския бюджет като млади наркоманчета, трошащи уличните лампи.
19 Април 2011 15:47
67
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД