:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,800,475
Активни 94
Страници 27,349
За един ден 1,302,066

Брюксел каза "не" на Шенген на две скорости

10 страни от ЕС няма да бързат да приемат българи на работа преди 2014 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на германската федерална Агенция по заетостта Франк-Юрген Вайсе представя данни за безработицата в страната през месец април. Според изнесените данни броят на безработните е намалял със 132 000 души и е стигнал 3 078 000 души. Берлин обяви, че затяга контрола върху работещите на черно и подбиващи заплащането на местните работници. Това се налагало заради отварянето на трудовия пазар за гражданите на новите в ЕС от Източна Европа
Не трябва да се допуска "Шенген на две скорости". Това заяви говорителят на Европейската комисия Оливие Байи. До възможността за временно възстановяване на граничния контрол в страните от Шенген, което беше поискано от Франция, трябва да се прибягва само в "краен случай", за да се избегне маргинализирането на крайните страни в европейската свободна зона, предупреди Еврокомисията. Това предаде агенция "Фокус", позовавайки се на АФП.

В сряда еврокомисарят по сигурността Сесилия Малстрьом ще представи "глобален пакет" за действие в борбата с имиграцията, който ще включва предложения за адаптиране на правилата на Шенген.

В момента страна членка на свободната зона може да възстанови временно граничния си контрол в случай на сериозна опасност за обществения ред или сигурността, което Франция намира за твърде ограничаващо. Париж и Рим поискаха промяна на шенгенските правила, която да позволява повече възможности за защита на националните граници.

Искането за промяна в Шенгенското споразумение отразява недоверието към някои страни от "първата линия" на Шенген, като Гърция и Италия, и особено към страни като България и Румъния, чието влизане в Шенген е блокирано заради съмнения относно способността на двете страни да осигурят контрол на границите си, отбелязва агенцията.

Австрия и още 9 страни от ЕС ще изчакат последния преходен период за отварянето на трудовите си пазари за българи и румънци - до 1.01.2014 г. Това стана ясно от изказване на австрийския министър на труда Рудолф Хундсторфер през уикенда. Според министъра Австрия със сигурност ще изчака, освен това той е убеден, че на същата позиция са не само Германия, но и други страни членки. Засега ЕК не е била официално уведомявана за подобно решение от която и да е страна членка. В момента българи и румънци могат да бъдат наемани на работа без ограничение в 15 от държавите членки - Дания, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Полша, Словения, Словакия, Финландия, Швеция, Унгария, Гърция, Испания, Португалия и Чехия.

От днес останалите 10 страни отварят трудовия си пазар за гражданите на еврочленките от Източна Европа с изключение на българи и румънци.

ФАКТИ

Свободното движение на работна ръка има предимно положително влияние върху икономиката и няма сериозни негативни последици върху пазара на труда. Този извод направи през миналата седмица Европейската комисия, като се позовава на две големи проучвания. ЕК не очаква голяма миграция на работна ръка след 1 май. Основният извод от двете проучвания е, че свободното движение на трудовия пазар в ЕС помага да се ограничи нелегалната заетост, като в същото време не е довело до намаляване на работните заплати в приемните страни. Отварянето на пазарите повишава квалификацията на служителите.
7
1315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
01 Май 2011 22:34
Австрия и още 9 страни от ЕС ще изчакат последния преходен период за отварянето на трудовите си пазари за българи и румънци - до 1.01.2014 г. Това стана ясно от изказване на австрийския министър на труда Рудолф Хундсторфер през уикенда. Според министъра Австрия със сигурност ще изчака, освен това той е убеден, че на същата позиция са не само Германия, но и други страни членки.

Тази работа с "убеденост" не става. По договор, който иска да направи това трябва да докаже че изпитва "сериозни смущения на трудовия пазар". Не виждам как австриеца може да изпитва такива, при положение че кризата свърши навсякъде и безработицата в ЕС пада. Така че сега България би трябвало да пусне една протестна нота срещу изказването на въпросния министър. Просто става дума за нарушаване на договора на присъединяване на България към ЕС.
02 Май 2011 02:44
Всяко зло за добро! Време е да се помисли за изграждане на БГ икономика, а не да ходим да аргатуваме на тоя и оня.
02 Май 2011 07:19
"Време е да се помисли за изграждане на БГ икономика"
Котьо, събуди се, бе! Те тези дето трябва да мислят, са си изградили собствената икономика до десето коляно.
02 Май 2011 07:43
***

Редактирано от - sybil на 02/5/2011 г/ 09:59:42

02 Май 2011 10:00
Kotka,
02 Май 2011 12:16
Време е да се помисли за изграждане на БГ икономика...

Ма айде бе, къде спите? Градете, дерзайте!
...а не да ходим да аргатуваме на тоя и оня

Някой ден веряотно ще разбереш че няма принципиална разлика дали аргатуваш на свой или на чужд. Важното е колко ти плащат и какво работиш.

Впрочем аз този проблем съм го решил за себе си.

Но за други българи мисля, че трябва да се спре фокусирането вършу Шенген, а да се насочат усилията да се даде достъп до трудовите пазари в цяла ЕС според договора в края на 2011. Това ще е много по-важно и не изисква усилия и капиталовложения за нови огради по границите и т.н.
02 Май 2011 17:22
Според договора е края на 2013-та, а не на 2011-та. Статията е точно за това - някои страни ще изчкат крайния възможен според договора срок.
Няма драма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД