Не трябва да се допуска "Шенген на две скорости". Това заяви говорителят на Европейската комисия Оливие Байи. До възможността за временно възстановяване на граничния контрол в страните от Шенген, което беше поискано от Франция, трябва да се прибягва само в "краен случай", за да се избегне маргинализирането на крайните страни в европейската свободна зона, предупреди Еврокомисията. Това предаде агенция "Фокус", позовавайки се на АФП.
В сряда еврокомисарят по сигурността Сесилия Малстрьом ще представи "глобален пакет" за действие в борбата с имиграцията, който ще включва предложения за адаптиране на правилата на Шенген.
В момента страна членка на свободната зона може да възстанови временно граничния си контрол в случай на сериозна опасност за обществения ред или сигурността, което Франция намира за твърде ограничаващо. Париж и Рим поискаха промяна на шенгенските правила, която да позволява повече възможности за защита на националните граници.
Искането за промяна в Шенгенското споразумение отразява недоверието към някои страни от "първата линия" на Шенген, като Гърция и Италия, и особено към страни като България и Румъния, чието влизане в Шенген е блокирано заради съмнения относно способността на двете страни да осигурят контрол на границите си, отбелязва агенцията.
Австрия и още 9 страни от ЕС ще изчакат последния преходен период за отварянето на трудовите си пазари за българи и румънци - до 1.01.2014 г. Това стана ясно от изказване на австрийския министър на труда Рудолф Хундсторфер през уикенда. Според министъра Австрия със сигурност ще изчака, освен това той е убеден, че на същата позиция са не само Германия, но и други страни членки. Засега ЕК не е била официално уведомявана за подобно решение от която и да е страна членка. В момента българи и румънци могат да бъдат наемани на работа без ограничение в 15 от държавите членки - Дания, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Полша, Словения, Словакия, Финландия, Швеция, Унгария, Гърция, Испания, Португалия и Чехия.
От днес останалите 10 страни отварят трудовия си пазар за гражданите на еврочленките от Източна Европа с изключение на българи и румънци.
ФАКТИ
Свободното движение на работна ръка има предимно положително влияние върху икономиката и няма сериозни негативни последици върху пазара на труда. Този извод направи през миналата седмица Европейската комисия, като се позовава на две големи проучвания. ЕК не очаква голяма миграция на работна ръка след 1 май. Основният извод от двете проучвания е, че свободното движение на трудовия пазар в ЕС помага да се ограничи нелегалната заетост, като в същото време не е довело до намаляване на работните заплати в приемните страни. Отварянето на пазарите повишава квалификацията на служителите.