След като в началото на февруари министър-председателят Бойко Борисов обясни, че за да сме готови за Шенген, ни "остават само дреболии, една сграда да доизмажем", сега се оказва, че правителството е отпуснало 19 млн. лв., за да изпълним 57 задачи.
В "Държавен вестник" бе публикувана промяна в правителственото постановление за финансиране на проекти, свързани с присъединяването ни към Шенген. Това е петото изменение на това постановление, като всяко едно от тях е свързано с харчене на пари.
От последната публикация става ясно, че няма да се харчат 11, а 30 млн. лв. Веднага след това се изреждат 57 неща, за които ще отидат тези 19 млн. лв. повече. Много от тях звучат твърде общо, други показват, че не сме още готови дори технически, а трети са направо забавни и изобщо не може да се разбере каква е връзката им с Шенген. Не става ясно и кои от тези мерки вече са изпълнени и сега ще бъдат покрити само финансово и кои тепърва ще се изпълняват.
Много пари ще бъдат излети в специализиран отряд за въздушно наблюдение със седалище в София. За ремонт и обзавеждане на централата му са заделени 150 000 лв. Още 3 млн. лв. отиват за обучение на 16 пилоти и 25 човека от инжeнерно-техническия състав. Още 1 млн. лв. е записан за доставка на резервни части, инструменти и пр. оборудване. 430 000 лв. пък ще отидат за ремонт на сграден фонд в авиобаза Безмер край Ямбол, като и тук правителството има грижата за обзавеждане. За командировъчни на хората от отряда, които ще ходят да се обучават на летище Безмер, до края на 2011 г. ще се изхарчат 300 000 лв., а други 35 000 лв. ще им осигурят специално облекло за защита от хипотермия. Допълнителни 170 000 лв. се дават за обслужване на 8 граничнополицейски кораби, включително и за доставка на специални бои.
7 млн. лв. ще отидат за информационни системи и софтуер. 2 млн. от тях се отпускат за повишаване сигурността в резервния компютърно-комуникационен център и надеждността на информационните технологии. 2.6 млн. лв. пък се дават за осигуряване на допълнителен хардуер и софтуер за главния компютърно-комуникационен център. Обработката "на потоци от данни и документи, свързани с обекти на Шенгенската информационна система", ще глътне 2.3 млн.лв.
Разписани по този най-общ начин, тези мерки определено ще породят много въпроси за това кои точно са фирмите, които ще получат парите за изпълнението им. Прави впечатление, че много средства са отпуснати за пътища и маркировки, за знамена, за ремонт на стари или закупуване на нови бариери, за изграждане на тоалетни на различни гранични пунктове. Предимно те са за Гюешево, Връшка чука, Калотина и Малко Търново. Дадени са пари и за навеси, дори и за асфалтиране на 35 кв.м пред ГКПП - Гюешево. Неотложна мярка, без която няма влизане в Шенген, е и "премахване на съществуваща скална маса и оформяне на скат под свлачището на товарното трасе "Влизащи в Република България товарни автомобили", изработване на проект и изграждане на подпорна стена на ГКПП - Калотина. За целта са дадени 240 000 лв.
Още не сме влезли, но вече правителството е отпуснало и 400 000 лв. като солидарна годишна вноска за функционирането на Националната шенгенска информационна система. Изпълнението на тези мерки и тяхното финансиране е възложено на министъра на финансите, на министъра на вътрешните работи и на главния секретар на Министерския съвет. Това означава, че именно те ще разпределят парите. Точката е приета на 4 май в правителството без никакви коментари.
|
|