:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,428,353
Активни 301
Страници 1,485
За един ден 1,302,066

Microsoft купи Skype заради влиянието

Не основната функционалност, а допълнителните възможности и пазарните борби са в основата на най-голямата сделка на технологичния пазар за годината
Мениджърите на двете компании обясняват какво е бъдещето на Skype.
Закупуването на Skype от страна на Microsoft през миналата седмица ще бъде гореща тема още доста време в технологичния бизнес. Американската компания плати $8.5 млрд. за придобиването на една от водещите фирми в областта на VoIP комуникацията, и то в момент, когато пазарната себестойност на последната се оценяваше наполовина - между $3.7 и $4.7 млрд. долара. В случая неофициално се смяташе, че групата от инвестиционни фондове, притежаващи контролния пакет на Skype, преговаря алтернативно с Google и Facebook, като конкуренцията е едно от логичните обяснения за повечето похарчени пари в случая. Цената наистина е голяма, дори ако погледнем финансовите резултати. Skype приключи последната си финансова година с малка загуба, но като цяло балансът на компанията е отрицателен - тя има дългосрочен дълг от почти $700 млн. Точно затова един от големите въпроси е: защо? Дали Microsoft няма да се окажат в ролята на губещи в сделката?

Като цяло американският гигант има опит - горчив и сладък, в поредица от подобни шокови от гледна точка на платената цена придобивания. При това някои от тях, като например досегашния им рекорд от $6 млрд. за онлайн рекламната компания aQuantative, не бяха много успешни. Въпросното медийно предприятие така и не успя да им послужи за нещо съществено и беше продадено само две години след покупката.



Крещящ пример за провал



е придобиването Danger за половин милиард от разработчика на Sidekick. От сделката се "роди" бързо потъналият в забвение мобилен телефон Kin.

Сделката изглежда още по-странна, ако се задълбаем още повече във фактите. Например - Microsoft вече разполага с алтернативен продукт на Skype. Windows Live Messenger предлага безплатни чат, гласови обаждания и видеоразговори. И макар на повечето онлайн потребители в България Skype да им се струва далеч по-популярния от двата продукта, цифрите в световен мащаб показват, че Live Messenger разполага с около 3 пъти повече онлайн абонати всеки месец (330 милиона) при поне 50% повече активни потребители всеки ден. Освен това Microsoft имат и Lync Server, пакет, предназначен за по-сигурна и по-управляема комуникация в бизнес мрежи.

Единствената разлика, която се откроява ясно, е наличието на платена телефония при Skype. Около 8 милиона са потребителите на тази платформа, които ползват т.нар. SkypeOut услуга, която позволява срещу заплащането на определени "кредити" да се извършват изходящи разговори от компютъра до стационарни или мобилни телефони. Директната добавена стойност е малка, защото тези 8 милиона плащат средно по няколко десетки долара на година. Вероятно плановете са други. От американския софтуерен гигант едва ли ще пропуснат възможността да се възползват и да внедрят подобна функционалност в офис приложенията си, особено в Lync или в Outlook. Изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър вече дори потвърди за бъдещата връзка между чат програмата и популярния мейл клиент.

Възможността за



безплатни обаждания през Skype става все по-популярна



и сред притежателите на смартфони, които имат възможност да пренебрегнат мрежата на мобилния оператор и да направят изходяща аудиовръзка директно от мобилния си телефон, стига да имат достъп до Wi-Fi точка за достъп. Интересен факт е, че програмата има версии за конкурентните Android, iPhone и Symbian, но не и за операционната система Windows Phone. Въпреки че имат тази възможност, Microsoft обаче най-вероятно няма да се хвърлят в разработката на кой знае какви новаторски VoIP приложения за мобилни телефони, най-малкото защото това ще бъде страхотен удар върху бизнеса на телекомите по цял свят. А в същото време компанията има за цел да наложи моделите с Windows Phone, при положение че в момента изостава сериозно от Apple и Google, което няма как да се случи без силната подкрепа на мобилните оператори. Освен ако самите Microsoft не решат да се противопоставят на целия мобилен сектор, превръщайки се в алтернативен телеком. Подобен ход, независимо дали става въпрос за професионалисти или аматьори, изглежда възможен единствено в сферата на фантастиката.

Допълнителната функционалност и малко по-плавната среда на Skype като цяло едва ли могат да бъдат приемани като сериозна причина за придобиване в такъв размер. Същото важи и за някои спекулации, че Microsoft са похарчили парите, защото са разполагали с над $40 млрд. кеш в чужбина, за който ще трябва да плащат данъци. Всъщност



две са най-логично звучащите причини за осъществената сделка



Едната е закупуването на клиентската мрежа на Skype, които ще могат да бъдат привлечени в използването на други продукти. Един от тях е гейм конзолата Xbox, която вече потвърдено ще се възползва от новата придобивка на своята компания майка. Последната версия на Xbox е оборудвана с технологията Kinect, която включва камера. Така софтуерният гигант ще предложи видеоконферентна връзка през домашния телевизор, което може да се окаже интересен нов пазар. Нещо повече - този подход може да се окаже магичен за бъдещето на домашната комуникация. Все пак едно е да правиш връзка с близките в чужбина на 55-инчовия си екран и друго е специално да включваш компютъра.

Другият подтикващ фактор за извършеното придобиване със сигурност е била конкуренцията. Възможността големият враг на компанията - Google - да се добере и до Skype, може да се е сторила прекалено негативна на управленския борд на Microsoft. Страховете на потребителите са, че софтуерният гигант би могъл да се възползва от ситуацията и да ограничи конкурентите си от използването на едно от най-популярните софтуерни приложения в света. Въпреки това, изглежда, няма да се стигне до такъв ход поне според официалните изявления досега, които потвърждават, че ще се поддържат конкурентни платформи. Така най-вероятно е и най-изгодно, защото иначе винаги може да се измисли алтернатива, а сега Microsoft ще има все пак някакви позиции и в алтернативни пазари. Както е с Office за компютрите на Apple например. Създаването на паралелната операционна система за Мас, чрез която лесно можеш да поддържаш и майкрософтски, и епълски програми, се оказа чудесно попадение на компанията на Бил Гейтс.

В казуса със Skype нещата стоят стратегически по-различно. Естонската компания ще се превърне в независимо бизнес подразделение в рамките на Microsoft. Досегашният изпълнителен директор на Skype Тони Бейтс ще получи позицията на президент на Microsoft Skype дивизията и ще се директно на изпълнителния директор на Microsoft Стив Балмър???????. Тук обаче не става въпрос само за независимост. Според анализатори, софтуерната логика на Skype е доста различна от тази на Microsoft и на американците ще им е доста трудно да интегрират чат-клиента със своите приложения, особено ще се отнася до бизнес клиентите.

Все пак затова казахме, че сделката ще бъде гореща тема още дълго време. Просто защото не знаем какво точно се цели с нея.
 Ръкостискане за няколко милиарда.
 ...
 ---
7
3555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Май 2011 22:37
Наивно заглавие ("Microsoft купи Skype заради влиянието" ).

А не за да поставят такси и да печелят или още по-точно, за да могат да контролират в по-голяма степен комуникациите. При това много удобно се забравя, чий придворен се явява майкрософт и какви "интереси клатят феса" им...

Редактирано от - Eisblock на 16/5/2011 г/ 22:38:58

16 Май 2011 23:34
хубава покупка на МС, но това се много пари.
17 Май 2011 01:21
Аз пък мисля че просто искат да засерат още едно от малкото свестни приложения. Утре ще вземат да купят и Ubuntu..
17 Май 2011 09:17
И след като М$ придоби Скайп, последният му ъпдейт стана толкова тромав, че дори и малко по-слаби компютри се задъхват с него.
17 Май 2011 10:51
Stern това предполагам е шега, защото няма как хора от Microsoft да са написали последния ъпдейт на Skype. Иначе нищо няма да направят платено. Не е това целта на задачката. Автора правилно е напипал някои аспекти. Microsoft в момента са заредени с няколко нови технологии и целта им е да ги сглобят заедно. Освен че купиха Skype подкараха Windows 7 на ARM процесори, работи се по Windows 8, като там се предполага сериозна подръжка за таблети и разширяване на пазарния дял при тях, Kinect, Windows Phone 7 който е страхотна мобилна операционна система и след ъпдейта есента почти по нищо няма да отстъпва на Android и iOS, а с хардуера на Nokia и тяхното OVI (от вчера преименувано на Nokia Services) ще се намесят доста, доста сериозно на пазара на смартфони. А най - силната им страна е Silverlight. Платформа на която се разработват приложения за Windows, Web приложения, приложения за Windows Phone и убеден съм за в бъдеще приложения и за XBOX. Да пишеш код който работи без кой знае какви промени на тези 4 тотално различни места е уникално за един софтуерен разработчик. На фона на всичко това, твърдения че видите ли щели да "засерат" Skype са меко казано несериозни.
17 Май 2011 10:59
Митко, частта за М$ разбира се е шега, но е факт, че нещо в последният ъпдейт на скайпа куца. И аз, и мои познати се оплакват от доста по-мудното му вписване и заемане на необичайно много процесорно време.
Аз го изтъргах от регистрите и се върнах на 3.6 - перфектна и с нищо ненатоварваща работа на тази версия
17 Май 2011 11:39
Stern тука съм напълно съгласен. И това е от няколко версии насам, не само последния ъпдейт, но съм убеден че MS ще ги дръпнат напред. A иначе да допълня, че Skype ще бъде вграждан в телевизорите на Samsung и Panasonic като директно ще има бутон Skype на дистанционното, така че се очаква в бъдеще да става все по - популярен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД