Противно на нрава си премиерът Бойко Борисов не даде никакво официално обяснение за смените, само гневно коментираше изявленията на освободените и намекна, че ще има още рокади. За пръв път открито се заговори и за списъци с доверени на ГЕРБ хора, които трябва да бъдат назначени на ключови места. Депутатите от ГЕРБ бяха шокирани от новината, която научиха от медиите. Опозицията пък обяви, че уволненията са закъснели и недостатъчни.
Рокадите започнаха с чаканата от седмици оставка на транспортния министър Александър Цветков, който отдавна събира недоволство в партийните редици за провала на ОП "Транспорт" и се смята за един от най-слабите членове на кабинета. През последните седмици за предстоящата му смяна почти директно заговори и вицепремиерът Симеон Дянков, който изрази готовност лично да надзирава закъсалия ресор.
В кратко съобщение транспортното министерство обяви вчера, че министърът напуска по лични причини. В Пловдив Борисов обаче лаконично обясни, че го маха заради Брюксел. Цветков отдавна е в открит конфликт със строителния министър Росен Плевнелиев и с наследника си Ивайло Московски, който като зам.-министър досега отговаряше точно за закъсалата ОП "Транспорт".
Другата съществена смяна - на зам.-министъра Марий Косев, който отговаряше за енергетиката във ведомството на Трайчо Трайков, беше директно определена като политическа. Косев е освободен от премиера, а на негово място в изпълнителната власт влиза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който се радва на партийно доверие - само преди дни се спрягаше за кандидат-кмет на Хасково.
"Смяната ми е по-скоро промяна на политическата конюнктура и избор на една по-политическа кандидатура за критичния енергиен сектор. Не съм подавал оставка", коментира чрез SMS-и пред Дарик радио вече бившият зам.-министър. Доскорошният му началник Трайчо Трайков витиевато обясни пред "Медиапул", че "животът не е много честен, но в името на общата работа трябва да се върви напред и " че понякога решенията не са лесни и не са справедливи". "На мен ми трябват хора работещи, прагматици, които да мислят за следващите години, а не само философи с високопарни приказки", заяви относно Добрев премиерът.
Ресорите на Добрев засега не са обявени, но той не е известен като експерт в енергетиката, за която досега отговаряше Косев.
Принудителната оставка на управителя на НОИ Христина Митрева пък се превърна в грандиозен скандал. Тя стана първият човек, който призна, че има натиск за безогледно кадруване от страна на управляващите. Митрева разкри, че от ГЕРБ й е бил подаден списък със 17 имена, които е трябвало да спечелят проведените наскоро конкурси за директори на регионални дирекции на НОИ. От тях обаче само четирима са преминали изискванията и според Митрева са били напълно подготвени и са спечелили заслужено. В останалите 18 териториални поделения старите директори са запазили постовете си. "Разбира се, че имаше списъци и имена. Имаше много голям натиск, особено в първите няколко месеца, когато станах управител на НОИ, да се назначават хора без необходимата подготовка", обяви Митрева.
Оставката на Митрева беше скоростно гласувана вчера в Народното събрание, въпреки че беше подадена едва в 17 часа във вторник и наследникът й още не е определен. Вчера Борисов определи твърденията за политически натиск като нахалство, но показа видимо раздразнение, че 24 шефове на дирекции не са негови хора. "Питам кой назначи другите 24 директори и на кои политически партии са членове те", заяви премиерът, цитиран от "Фокус". Той твърди, че вчера е научил този факт и е говорил само веднъж с Митрева - за да спре хонорари за 30 000 лв., които служители на НОИ са щели да си поделят. По думите на Борисов този факт красноречиво говори, че партия ГЕРБ не е правила чистка по политически причини. "В момента обаче политическата отговорност носи единствено партия ГЕРБ и съвсем логично е тези 24 шефове на дирекции на НОИ да са блокирали работата досега", каза Борисов. За управител на НОИ също се спряга депутат от ГЕРБ - Светлана Ангелова, която не е експерт в осигуряването.
Цял ден вчера ГЕРБ се тресеше от слухове за още оставки, като най-спрягани бяха земеделският министър Мирослав Найденов и заместничката му Светлана Боянова. Самият премиер веднага след заседанието замина за Пловдив, където каза, че докато се върне в София, ще направи "още две смени в правителството". Това се оказаха шефът на Патентното ведомство Костадин Манев и председателят на агенцията за акредитация проф. Иван Панайотов, чийто мандат изтече през октомври. На въпрос ще бъде ли освободен Мирослав Найденов премиерът отвърна: "Само ако той подаде оставка".
Междувременно беше пенсионирано цялото ръководство на КАТ-София, а просветният министър Сергей Игнатов назначи проф. Кирил Топалов за управител на фонда за научни изследвания.
ЧЕРНИ ТОЧКИ
Освен проблемите с най-голямата оперативна програма "Транспорт" (изплатените до момента средства по нея са 298 млн. лв. при общ бюджет от 3.9 млрд. лв.) вчера транспортният министър беше забъркан и в конфликт с колегата си Росен Плевнелиев. Капката на търпението към Цветков е преляло заради обещаната от Росен Плевнелиев нова държавна компания "Стратегически инфраструктурни проекти", която трябва да поеме строителството на три магистрали - "Струма", "Хемус" и "Черно море". Тя трябваше да е готова още в средата на март, но транспортното министерство успяло да я блокира с редица забележки, твърдят запознати. Създаването на компанията беше аргументирано именно с предупреждения от ЕК за провала на ОП "Транспорт". Протаканото от Цветков решение беше гласувано вчера.
Косев пък нашумя като автор на новия закон за ВЕИ, който гарантираше високи изкупни цени на зеления ток за 15 до 25 г. напред. В парламента тези срокове бяха намалени на 12 и 20 г., а напоследък Борисов често се оплаква от слънчевите и вятърните централи. "Не вярвам, че смяната има връзка с ВЕИ. Ако някой казва такова нещо, трябва да се обоснове", коментира Косев. Той беше ръководител и на работната група по финансовите въпроси по втората АЕЦ - "Белене". Именно той издаде, че на среща с руската страна по проекта е присъствал генералният директор на "ЛУКойл" Валентин Златев. Косев издържа на поста по-малко от година, предшественичката му Мая Христова бе отстранена заради различни виждания с Трайков по енергийната политика и бе назначена за шеф на "Българския енергиен холдинг".
Новите попълнения на кабинета - бедни, но с богато минало
Бъдещият транспортен министър и новият заместник на Трайчо Трайков вече са се оттеглили от фирмите си
И бъдещият транспортен министър, и новият заместник на Трайчо Трайков не са богати, въпреки че са се занимавали с бизнес, показват подадените от тях декларации в Сметната палата след парламентарните избори през 2009 г. И Ивайло Московски, и Делян Добрев са подавали и декларации за конфликт на интереси при влизането си във властта и надали ще имат проблеми със съвместимостта на новите постове, показа проверка на "Сега".
При встъпването си в длъжност като зам.-министър Ивайло Московски е декларирал, че притежава единствено един апартамент от 90 кв.м в Плевен, закупен от баща му през 2000 г. Московски не е декларирал да притежава автомобил, няма и спестявания въпреки участието си в три търговски дружества, от които се е оттеглил. В едно от тях - "Драгаспорт", е делил собственост с депутата на ГЕРБ и син на конституционния съдия Румен Ненков - Александър. През 2009 г. финансовото положение на Московски дори се е влошило - теглил е банков кредит от ДСК за 40 000 лв. Московски бе неуспешен кандидат за общински съветник през 2007 г., не можа да влезе и в парламента.
Новият зам.-министър на енергетиката Делян Добрев е бил по-спестовен. При встъпването си в длъжност като депутат той е декларирал, че не разполага с жилище, но за сметка на това заедно с жена си има банков влог от 40 000 лв. В края на 2009 г. влогът е намалял на 20 000 лв., но пък депутатът и жена му вече са имали налични пари в кеш - близо 25 000 лв. От друга стопанска дейност двамата са изкарали общо 10 000 лв. Към края на 2009 г. семейството има участие само в 1 фирма - 100% дял на съпругата във "Брей 77", прехвърлен впоследствие на майката Златка Добрева.
Делян Добрев се е оттеглил и от неправителствените организации, в които е участвал - сдружение "Агенция за подпомагане развитието на малкия и среден бизнес" и от туристическа асоциация "Астрея", печелила проект по програма "Фар". Във фирменото минало на Добрев обаче има и спорни бизнесмени. Добрев е бил управител на АДСИЦ "Форуком фонд имоти", който се занимава с отдаване под наем на земя и други имотни сделки и е свързан с двама хасковски бизнесмени със спорна слава - Тенчо Лилянов и Даниел Гаргов. Около Гаргов се разшумя покрай заменки на земи, а Тенчо Лилянов е известен като близък до ексшефа на "Булгартабак" Христо Лачев и имаше проблем със склад с укрити цигари. Името на Добрев преди назначаването му за заместник на Трайков се спрягаше за кандидат-кмет на Хасково.
БИОГРАФИИ
Ивайло Московски е роден в Плевен през 1972 г. Има магистърска степен по финансов мениджмънт от Стопанската академия в Свищов и бакалавърска степен по публични финанси от УНСС. Преди да стане зам.-министър, бе управител на официалното представителство за България на германската фирма STOLL. Бил е още търговски директор на "Балтекс комерс" и на "Сата", както и председател на борда на директорите и член на управителния съвет на "Монтана" АД. Бил е член на надзорния съвет на "Аналитик" и инспектор в "София Инс" в началото на трудовата си кариера през 1995 - 1996 г.
Делян Добрев е роден на 14 май 1978 г. в Хасково, женен е, икономист по професия. В момента е зам.-председател на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм към парламента. Висшето си образование завършва в Wesleyan University, Мидълтаун, Кънектикът, САЩ. Специализирал е счетоводство и финанси в Лондонския университет по Икономика и политически науки. Работил е в KPMG, Торонто, Канада, областната управа на област Хасково, Агенция за подпомагане развитието на малкия и средния бизнес, Районен съд - Хасково.
При встъпването си в длъжност като зам.-министър Ивайло Московски е декларирал, че притежава единствено един апартамент от 90 кв.м в Плевен, закупен от баща му през 2000 г. Московски не е декларирал да притежава автомобил, няма и спестявания въпреки участието си в три търговски дружества, от които се е оттеглил. В едно от тях - "Драгаспорт", е делил собственост с депутата на ГЕРБ и син на конституционния съдия Румен Ненков - Александър. През 2009 г. финансовото положение на Московски дори се е влошило - теглил е банков кредит от ДСК за 40 000 лв. Московски бе неуспешен кандидат за общински съветник през 2007 г., не можа да влезе и в парламента.
Новият зам.-министър на енергетиката Делян Добрев е бил по-спестовен. При встъпването си в длъжност като депутат той е декларирал, че не разполага с жилище, но за сметка на това заедно с жена си има банков влог от 40 000 лв. В края на 2009 г. влогът е намалял на 20 000 лв., но пък депутатът и жена му вече са имали налични пари в кеш - близо 25 000 лв. От друга стопанска дейност двамата са изкарали общо 10 000 лв. Към края на 2009 г. семейството има участие само в 1 фирма - 100% дял на съпругата във "Брей 77", прехвърлен впоследствие на майката Златка Добрева.
Делян Добрев се е оттеглил и от неправителствените организации, в които е участвал - сдружение "Агенция за подпомагане развитието на малкия и среден бизнес" и от туристическа асоциация "Астрея", печелила проект по програма "Фар". Във фирменото минало на Добрев обаче има и спорни бизнесмени. Добрев е бил управител на АДСИЦ "Форуком фонд имоти", който се занимава с отдаване под наем на земя и други имотни сделки и е свързан с двама хасковски бизнесмени със спорна слава - Тенчо Лилянов и Даниел Гаргов. Около Гаргов се разшумя покрай заменки на земи, а Тенчо Лилянов е известен като близък до ексшефа на "Булгартабак" Христо Лачев и имаше проблем със склад с укрити цигари. Името на Добрев преди назначаването му за заместник на Трайков се спрягаше за кандидат-кмет на Хасково.
БИОГРАФИИ
Ивайло Московски е роден в Плевен през 1972 г. Има магистърска степен по финансов мениджмънт от Стопанската академия в Свищов и бакалавърска степен по публични финанси от УНСС. Преди да стане зам.-министър, бе управител на официалното представителство за България на германската фирма STOLL. Бил е още търговски директор на "Балтекс комерс" и на "Сата", както и председател на борда на директорите и член на управителния съвет на "Монтана" АД. Бил е член на надзорния съвет на "Аналитик" и инспектор в "София Инс" в началото на трудовата си кариера през 1995 - 1996 г.
Делян Добрев е роден на 14 май 1978 г. в Хасково, женен е, икономист по професия. В момента е зам.-председател на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм към парламента. Висшето си образование завършва в Wesleyan University, Мидълтаун, Кънектикът, САЩ. Специализирал е счетоводство и финанси в Лондонския университет по Икономика и политически науки. Работил е в KPMG, Торонто, Канада, областната управа на област Хасково, Агенция за подпомагане развитието на малкия и средния бизнес, Районен съд - Хасково.
ВЪЗХОД И ПАДЕНИЕ
Александър Цветков прескочи в изпълнителната власт от зам.-кметското място в Столична община. Борисов го натовари с несъразмерна за опита му задача - да избави най-голямата оперативна програма от проблемите, натрупани при тройната коалиция, и да реформира една от последните тромави държавни фирми - БДЖ.
Цветков се гордее с отделни законодателни промени като прокарването на таван за цените на таксиметровите услуги и засиления контрол при провеждането на изпити за шофьори, но бързо успя да се забърка и в лобистки скандали. Изключително спорни бяха предложените промени в Закона за автомобилните превози, които щяха да лишат десетки населени места от директни автобусни превози до София и по-големите градове. Тогава министърът бе обвинен, че играе в полза на големите фирми и се опитва административно да преразпредели пазара. Обвинения в лобизъм се появиха и заради предложеното отпадане на забраната за ползване на стари автобуси при ученически превози.
Не мина и без скандали за обществени поръчки. Първият шумен провал бе конкурсната процедура за рехабилитацията на железопътната линия Пловдив-Бургас, с предвидено финансиране от ОП "Транспорт" за 187 млн. евро. 5 от подалите оферти кандидати бяха отстранени по административни причини, като се стигна до протестни писма от посолства и намеса на ЕК. Конкурсът бе прекратен официално с аргумент, че подадените оферти надхвърлят с около 50 млн. лв. наличното финансиране от 370 млн. лв. На втория опит поръчката бе възложена в рамките на наличното финансиране.
Скандал породи и друга обществена поръчка на НКЖИ - за изграждане на терминал за комбинирани превози при гара Драгоман, спечелен от държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване". Този договор за 4.3 млн. лв. стана повод за спекулации, че министърът се разследва от ДАНС заради съмнения за раздути разходи. Самият Цветков нееднократно заяви, че не е бил разследван. И вчера вътрешният министър Цветан Цветанов отрече транспортният министър да е представлявал интерес за службите.
Цветков се гордее с отделни законодателни промени като прокарването на таван за цените на таксиметровите услуги и засиления контрол при провеждането на изпити за шофьори, но бързо успя да се забърка и в лобистки скандали. Изключително спорни бяха предложените промени в Закона за автомобилните превози, които щяха да лишат десетки населени места от директни автобусни превози до София и по-големите градове. Тогава министърът бе обвинен, че играе в полза на големите фирми и се опитва административно да преразпредели пазара. Обвинения в лобизъм се появиха и заради предложеното отпадане на забраната за ползване на стари автобуси при ученически превози.
Не мина и без скандали за обществени поръчки. Първият шумен провал бе конкурсната процедура за рехабилитацията на железопътната линия Пловдив-Бургас, с предвидено финансиране от ОП "Транспорт" за 187 млн. евро. 5 от подалите оферти кандидати бяха отстранени по административни причини, като се стигна до протестни писма от посолства и намеса на ЕК. Конкурсът бе прекратен официално с аргумент, че подадените оферти надхвърлят с около 50 млн. лв. наличното финансиране от 370 млн. лв. На втория опит поръчката бе възложена в рамките на наличното финансиране.
Скандал породи и друга обществена поръчка на НКЖИ - за изграждане на терминал за комбинирани превози при гара Драгоман, спечелен от държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване". Този договор за 4.3 млн. лв. стана повод за спекулации, че министърът се разследва от ДАНС заради съмнения за раздути разходи. Самият Цветков нееднократно заяви, че не е бил разследван. И вчера вътрешният министър Цветан Цветанов отрече транспортният министър да е представлявал интерес за службите.