Руският президент Дмитрий Медведев призова западните страни да се споразумеят с Русия за европейски противоракетен щит и предупреди, че в противен случай има опасност континентът да се върне към времето на Студената война, предаде РИА "Новости".
"Трябва да помислим какъв да бъде нашият европейски, а може би и общ дом. Иде 2020 г., когато в Европа ще се появи нова система за противоракетна отбрана. Нека да се споразумеем сега каква да бъде тя и тогава през 2020 г. ще имаме напълно съвременен, годен за живот европейски дом", посочи Медведев на заседание на Петербургския международен юридически форум. Ако не успеем да се договорим, "ще имаме Европа от началото на 80-те години. Аз не искам да живея в такава Европа. Надявам се вие също", добави президентът.
Тази седмица Дмитрий Медведев за втори път повдига въпроса за европейската противоракетна отбрана (ПРО). В сряда на пресконференция в Сколково той открито заяви, че разглежда планираната ПРО в Европа като насочена срещу Русия, а не срещу ракетни заплахи от Иран и Близкия изток. Ако не бъдат постигнати конкретни договорености за сътрудничество със САЩ по ПРО, "тогава ще се наложи да приемем ответни мерки, което никак не бихме искали. Тогава ще става дума за формиране на ударен ядрен потенциал. Това би бил много лош сценарий", изтъкна Медведев. Той припомни, че Русия си запазва правото да излезе от новия договор за съкращаване на стратегически ядрени сили (СТАРТ-2), ако САЩ форсират изграждането на ПРО в Европа.
Москва е обезпокоена от евентуалното разполагане на американската ПРО в други страни от Източна Европа след Полша и Румъния, заяви зам-началникът на Генщаба на руската армия генерал Валерий Герасимов, предаде Интерфакс. "Нашите опасения са, че след Полша и Румъния, елементи от американската система ще приемат България, Чехия и редица други държави от НАТО", каза Герасимов конференция в Москва.
На същата конференция друг зам-началник на Генщаба ген. Андрей Третяк заяви, че след 2015 г. американската ПРО в Европа ще могат да сваля руските междуконтинентални балистични ракети. До този извод са стигнали научните звена на военното министерство в Москва. Руските военни изследователи смятат, че първият и вторият етап от изграждането на американската ПРО в Европа наистина не застрашават страната им, защото са предназначени да парират ядрени ракети със среден обсег. Ситуацията обаче може да се промени на третия и четвъртия етап, изтъкна генералът. Вече след 2015 г. САЩ предвиждат съществено да преработят ракетите прехващачи SM-3. Те ще наброяват 300 броя и ще бъдат разположени в Полша или непосредствено до руската територия. Тогава "се появява реална възможност от поразяване на руските междуконтинентални балистични ракети и ракетите върху подводници", поясни ген. Андрей Третяк. А те са гръбнакът на ядрената защита и националната сигурност.