БНТ: Как ще коментирате това, че ако премиерът реши в крайна сметка да се кандидатира за поста президент, това ще е ясен знак за претърпяно поражение, за напускане на битката едва ли не, напускането на изпълнителната власт?
Румяна Бъчварова, социолог, началник на политическия кабинет на министър-председателя: Ами, това е една от тезите, с които се пробва реакцията на премиера, който в момента е най-силната политическа фигура, и се опитва да се разчетат в неговите думи, изявления, поведение някакви знаци, които да ориентират останалите партии за това какъв кандидат да издигнат. Прав е премиерът, когато казва, че не може да бъде бягство тогава, когато се състезаваш за най-високия пост в държавата в крайна сметка, но ако го правиш, трябва да знаеш защо го правиш и да можеш да го обясниш на хората, от които очакваш да гласуват за теб.
БНТ: Вие сте началник на политическия кабинет на премиера, ако той дойде при вас и поиска чисто професионален съвет какво да направи, какво бихте го посъветвали - да участва в тази битка за президент, или да не участва?
РБ: Ами, това е в рамките на служебните ми задължения и не бих искала публично да го коментирам. Ще изчакаме да видим какво ще бъде решението и на партията, и на премиера.
БНТ: Добре. Бързо само да прокоментираме негативите и позитивите от едно такова евентуално решение на премиера да...
РБ: Най-големият негатив би бил наистина промяна в общата политическа картина, която ще се случи - преразпределение на, така, отговорностите в рамките на управляващата партия. А най-големият позитив би бил това, че такава личност като премиера може да изпълни с едно ново съдържание политическата фигура на президента, на държавния глава на България, защото трябва да си даваме сметка, че има много какво да се напластява на тази позиция като поведение, като позиции, като роля в обществения живот.
БНТ: Добре, негативът, който вие откроихте, беше негатив за цялото общество, нали правилно ви разбрах, а в частност за политическа партия ГЕРБ как ще се развият нещата?
РБ: Политическа партия ГЕРБ си функционира доста добре, има ясно ръководство. Тя е функционирала тогава, когато Борисов не е бил официален лидер на партията, при това доста успешно.
(...)
БНТ: Хайде с това да завършим - промените, които бяха направени. Отиде си един министър, един заместник-министър, неколцина шефове на агенции, цялото ръководство на КАТ. Имат ли някакъв общ знаменател тези промени, или те са си сами за себе си отделните случаи?
РБ: Да, мисля, че има един общ знаменател, и той е това, че правителството работи толкова интензивно, че на тези позиции, на които динамиката на работа не може да се следи и да се следва достатъчно ефективно, се налагат промени. Нито една от смените на по-високо политическо ниво, говоря и министри, и зам.-министри, не се случва, защото има някакъв провал, и не се случва заради някакви политически или вътрешнопартийни отношения. Тя е тогава, когато не може да се догони темпото. Това е общият знаменател на промените и другият е, че винаги се търси по-доброто решение с оглед на предстоящите задачи. Те се променят в рамките на целия мандат. Ще се променят и оттук нататък и никой не е обещавал, че няма да има промени в правителството. Напротив, това е израз на нещо, което беше ясно от самото начало - който не успява добре да се справи и навреме...
БНТ: В живота е точно така.
РБ: ...да, преминава на друга позиция.
БНТ: И отива да си почине. Добре. Благодаря ви за този анализ. Това беше началникът на политическия кабинет на премиера Бойко Борисов Румяна Бъчварова.
_______
ПП. Ако трябва да обобщим в едно изречение поуката от тоя разговор, то изглежда така: ББ еднакво успешно може да се кандидатира за президент, а може и да не се кандидатира; може да копа първи копки, а може и да не копа картофи; каквото стори ББ, все е хубаво за националните интереси, но да не забравяме с кого си имаме работа.
|
|