Всеки ден едно дете прави
опит за самоубийство, а двама възрастни слагат край на живота си, показват данните, събрани от регионалните здравни инспекции и оповестени от д-р Михаил Околийски, ръководител направление "Психично здраве" в Националния център за опазване на общественото здраве. През м. г. най-възрастният човек, направил опит за самоубийство, е бил на 97 години, а най-младият - на 8. Броят на опитите за самоубийство у нас нараства постоянно, най-вече сред младото поколение, твърд Околийски. Според него информацията дори не е пълна и реалните опити са много повече. Въпреки тревожните данни от няколко години държавата не финансира националната програма за психично здраве и не приема национална програма за превенция на самоубийствата.
Кабинетът си противоречи
в стратегиите и реалните действия в здравеопазването, обявиха вчера от КТ "Подкрепа", след като Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди формално приетата преди половин година здравна концепция. От една страна, МЗ заявява намерение сърдечно-съдовите заболявания да са приоритет, от друга - финансистите режат парите за инфаркти, посочи д-р Евгени Душков от синдиката. Социалните партньори се разбраха да оставят здравния министър Стефан Константинов да работи по концепцията, а през ноември да се види какви стъпки са направени, какъв ефект имат и тогава да се актуализира документът.
Отлага се наредбата,
която трябва да въведе нови глоби за нарушения на собственици на домашни животни в София. Тя беше в дневния ред на СОС вчера, но зам.-кметът Мария Бояджийска я оттегли, за да уточнява текстовете с юристи. Наредбата предвижда 2000 лв. глоба за собственик, чието куче причини телесни повреди на човек или на друго животно. До 1500 лв. вместо сегашните 20 лв. ще плащат собствениците на домашни любимци, които не спазват изискванията в наредбата. Сред тях са, че за домашните кучета и котки в градския транспорт трябва да има билет.
|
|