:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,401
Активни 532
Страници 10,304
За един ден 1,302,066

Проблемните кредити минаха рекордните 19%

Най-драматично е положението при фирмените заеми - всеки пети е със закъснели вноски
Ситуацията с проблемните кредити в банковата система значително се влошава. Делът им вече надминава рекордните 19% от общо отпуснатите заеми. Очакванията на анализаторите са пикът на лошите заеми да настъпи към средата на годината и след това да започне подобрение.



В края на април лошите и преструктурираните кредити възлизат на 7.74 млрд. лв., което е 19.3% от общо отпуснатите заеми без овърдрафтите, разкрива публикуваната вчера парична статистика на БНБ. В графата "лоши и преструктурирани" влизат заемите с просрочие над 90 дни плюс предоговорените заради финансови затруднения на клиента. За сравнение преди година проблемните кредити бяха с 2.4 млрд. лв. по-малко и възлизаха на 13.7% от всички заеми. На този фон отпуснатите от банките заеми на бизнеса и гражданите са се увеличили само с около 2%, или с 1 млрд. лв.

Най-лошо е положението при фирмените кредити, при които вече всеки пети заем е проблемен. От близо 32 млрд. лв., раздадени от банките на бизнеса, към 5 млрд. лв. са с просрочия на вноските и влошено финансово състояние на кредитополучателя. Делът на проблемните потребителски заеми е 18%, а на жилищните - 17%.

От данните на БНБ се вижда още, че след известното успокоение на ситуацията през февруари и март, през април има ново влошаване. През втория и третия месец на годината проблемните заеми растяха с по 30-40 млн. лв., докато през април те са скочили със 140 млн. лв.

Няма точен процент на "лошите" заеми, над който ситуацията да се счита за критична за системата. Всичко зависи от натрупаните буфери, обясняват експертите. БНБ не приема за коректно цитирането на данните от паричната й статистика, когато се обсъжда качеството на портфейлите на банките. Според централната банка много по-коректна е надзорната статистика, която веднъж на всеки три месеца обявява нивото на нередовните кредити без предоговорените. Към края на март то възлиза на рекордните 12.93%, или близо 7 млрд. лв. От тях 5.6 млрд. лв. са безнадеждни задължения, защото вноските по тях са просрочени повече от 6 месеца. Според централната банка обаче ситуацията е под контрол, защото има достатъчно натрупани буфери.

Според анализ на УниКредит Булбанк от началото на годината 10-те най-големи български трезора могат да издържат дори на 20-25% лоши кредити, без да им се наложи увеличение на капитала. През м.г. обаче БНБ е задължила три банки у нас да увеличат капитала си, като вероятно една от причините за това е и нарастването на лошите кредити в портфейлите им. Не се посочва обаче дали въпросните трезори са от малките или големите по активи на пазара.

Почти е сигурно, че пикът на лошите кредити ще се отрази на лихвите, излиза от обясненията на банкерите. Според тях е напълно нормално коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми. Поради това нивата на лихвите на гражданите със стари кредити почти не са мръднали надолу през последната година и половина. Очакванията за идните месеци са в най-добрия случай процентите да се задържат на сегашните си нива или дори леко да се увеличат под предлог, че се качват лихвите на международните финансови пазари.
16
2953
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Май 2011 20:19
Още преди година споменах, че драстичното увеличаване на лихвените проценти, не особено коректното отношение и скритите такси ще доведе до много лоши резултати....

Както и в другите компании, в повечето банки управители, собственици и мениджъри са пълни селяни и малоумници, които са достойни да въртят бизнес с банички, но не повече от това. За сметка на това си мислят, че седят отдясно на Господа - просто такова ни е нивото на държавата.
Също така повечето банки нямат една база данни, която да им дава релевантна маркетингова информация за наличните им клиенти - това е пълен резил, в резултата на който не знаят какви продукти да правят или ги правят гледайки в тавана и на късмет. Но късмета свършва.
26 Май 2011 20:24
На "влизане в кризата" БГ имаше едни от най високите /ако не и най високите/ буфери срещу банкови фалити.
Говорим за задължителен банков резерв - по спомени беше към 10% сравнен с 1% или още по нисък във франция. На теория системата беше /и най вероятно все още е/ преосигурена.
Цената за това се плати през същите тези "кредити" - масово сценарият беше "финансиране с външни средства", дефакто външни заеми към централите на банковите клонове.
Като резултат и кредитите в Бг имаха много по висока цена за крайния потребител.
Тези средства обаче започнаха да напускат пазара с невероятна бързина още 2009. В момента ако не се лъжа сме дори и в ситуация на нетен донор на общия финансов пазар.
Не са някакви космически проблеми все още, но при управление в което над банките има нулев или никакъв надзор, липсва единна държавна концепция, политика и адекватни законови реакции /Дянков и Искров изглежда като да живеят на различни планети - от изявленията им личи че въобще не могат да работят заедно/ има потенциал да се превърне в сценарии кошмар.
26 Май 2011 20:29
Според тях е напълно нормално коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми.


а мога ли да цитирам по техен адрес испанския режисьор Алфонсо Куарон, а?!

я да фалират, няма и една сълза за тях да пролея
26 Май 2011 21:20
В момента ако не се лъжа сме дори и в ситуация на нетен донор на общия финансов пазар.
За да не се лъжеш, погледни статистиките на БНБ

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
26 Май 2011 22:50
Според тях е напълно нормално коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми. Поради това нивата на лихвите на гражданите със стари кредити почти не са мръднали надолу през последната година и половина.

Тази наглост е възможна най-вероятно само у нас, защото, както става все по-ясно, няма държава...



____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
27 Май 2011 01:08
.... кис-кис-кис ... като не са запомнили защо маймуната, преди да лапне нещо, си го завирала в задника ...
... а сега сериозно - няма потъващ длъжник, . който да е изплувал ..
27 Май 2011 07:13
Катастрофици.
( Цитирам Мухи Фръкотевицата от Торънс , Калафоня ).
27 Май 2011 08:26
intel_inside:
***
само да добавя към липсата на контрол върху банковия сектор и най-вече безобразната им лихвена политика, специалната заслуга на г-н финансовия министър, който отказа да покрие държавните задължения към частния сектор. плодовете на това му дело берем й в момента.

Редактирано от - rbb на 27/5/2011 г/ 08:30:45

27 Май 2011 08:58
Така става в "условията" на либерална демокрация, когато най важното е да се търкалят едни пари, да се надуват "имотни" балони и да се гонят по улицита клиенти за "Easy Credits" получава се 19% "кофти" кредити с тенденция за нарастване.....
"Спадането" няма как да стане щото инвестиции от приватизация йок, "потока от парета" от ЕС, на който се надяваше Деди е на практика "пшик" и то ако го усвоим...., всичко което може да прави парета е в "чужди" ръце и се претака навън......
Да са живи и здрави сивият сектор, че иначе ще гушнем букета.....
27 Май 2011 10:07
'Според анализ на УниКредит Булбанк от началото на годината 10-те най-големи български трезора могат да издържат дори на 20-25%'.
Ако средно необслужваемите кредити са 19%, значи някои от банките са минали долната граница, посочена в анализа.
И се крепят на магия.

Фалирането на дори една банка ще повлече финансовия сектор във водовъртеж, от което полза няма да има никой.
27 Май 2011 10:23
Очакванията на анализаторите са пикът на лошите заеми да настъпи към средата на годината и след това да започне подобрение.

Простете, но може ли сведущите по темата да осветлят нас, икономически неграмотните инженери, какво точно ще се случи в средата на годината ?!
Очакват се валежи от мед, масло и лек петрол ?
27 Май 2011 11:55
Ще минат и 50 процента с тези неадекватни банки. Намирам се в Шотландия и елате да видите как се тегли заем тука. Само за откриване на банкова сметка са нужни 10 дена. Така че тези които са раздавали пари безразборно да си сърбат попарата дето са я надробили.
27 Май 2011 15:20
Айде без наивни глупотевини.
Естествено, че "е напълно нормално коректните клиенти да покриват загубите на банките от проблемните заеми.". Кой друг ще ги покрие ? Банкерите от джобовете си ли ? Или държавния бюджет ?
27 Май 2011 19:02
Естествено че коректните клиенти ще покриват всички разходи , загуби и ще генерират печалби за банките. То това е и самата идея на банкирането , де.
29 Май 2011 12:47
Повечето от кредитополучателите не плащат, не защото не искат, а защото в момента не са в състояние поради ред причини.Неизрядно плащане на заплати, намалени трудови възнаграждения, безработица и пр.Аз също имам този проблем, защото когато изтеглих кредита, получавах чисто около 700 лева и плащането на вноскота от 300 лева не беше проблем.От есента на 2009г обаче нещата рязко се влошиха, заплатата ми намаля на 400 лева и въпреки споразумението за разсрочка ми трудно, почти невъзможно да го плащам.Едва събирам парите.Мизерствам, не мога да си платя тока , водата и почти гладувам.Ако закъснея с няколко дни, ми звънят по телефона и ме подлагат на непрекънат тормоз и заплахи.
29 Май 2011 13:54
neznaiko_2011, ти за какво взе кредит?
кажи, може па да ти помогнем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД