Проблемните заеми растат, но лошите падат. Звучи объркващо, но това са най-последните новини от БНБ.
Неспасяемите кредити (необслужвани повече от 90 дни и затова наричани "лоши"), са малко над 12%, похвали се вчера управителят на централната ни банка Иван Искров по време на конференция в София. Ден по-рано БНБ публикува паричната си статистика, според която проблемните кредити вече гонят 20%. В тази статистика се включват и онези заеми, които са били просрочени, но са преструктурирани. Сумата на проблемните кредити към края на април е 7.74 млрд. лева, което прави 19.34% от отпуснатите от банките суми.
"Кризата удари много силно бизнеса и домакинствата, което няма как да не се отрази върху изплащането на взетите заеми, но българската банкова система е изключително добре капитализирана и може да се справи с лошите кредити", увери вчера шефът на БНБ. Той изтъкна, че нашите банки формират достатъчно резерви срещу непогасяваните заеми и поддържат капиталова адекватност, която е далеч над изискванията на ЕС. Искров посочи също, че в момента много правителства правят стрес-тестове на банките, за да проверят дали отговарят на изискването за 5% капиталова адекватност, докато в България много отдавна има изискване за 10%.
По думите му, когато се говори за лошите кредити, трябва да се имат предвид и буферите за тяхното балансиране. "Може да има високо ниво на лошите кредити и в същото време да има много големи буфери, което е по-добър вариант, отколкото малко лоши кредити и ниска капиталова адекватност", смята Искров. Според него банковата ни система е в състояние да формира достатъчно резерви от печалбата си, независимо от нарастването на проблемните заеми.
То си е за притеснение тази информация. Банките вече се превърнаха в най-големите собственици на недвижими имоти.
Моето скромно мнение е, че лошите кредити преди година преминаха 25%, но е страшно да се признае подобна истина. Дано не съм прав. Ще се радвам.