:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,851
Активни 389
Страници 25,261
За един ден 1,302,066

30% от туристическия данък ще издържа нови чиновници

Общините и хотелиерските организации са категорично против идеите на министерството на икономиката да се харчат толкова много пари за бюрокрация
Общините и бизнесът се обявиха остро срещу новия закон за туризма, подготвен от икономическото министерство. Основните възражения са, че голям дял от туристическия данък, въведен от началото на 2011 г., ще отива за издръжката на нови държавни формации и чиновници с неясни функции и ефект.



Проектът предвижда да се учреди държавна фирма - "Българска туристическа организация" (БТО), която ще се занимава с реклама, маркетинг, изложения, ще поддържа национален интернет портал на бранша и т.н. Тя ще е със статут "държавно предприятие" - няма да разпределя печалба, ще разчита на бюджетни пари, никой няма да има право да блокира банковите й сметки. Правилата на Търговския закон за фалита също няма да важат за нея. Това означава, че хазната ще трябва да издържа държавното предприятие, дори то да се окаже ужасно губещо.

Бюджетната издръжка ще идва първо по линия на туристическия данък - 10% от приходите ще са за фирмата. Отделно в БТО ще постъпват и половината от събраните глоби по Закона за туризма. Туристическото предприятие ще допълва финансите си с проекти по различни донорски програми. А кабинетът ще му разрешава да тегли и заеми.

Отделно от тази фирма ще се създадат още шест "организации за управление" в няколко зони, на които ще бъде разделена страната според специфичните природни дадености, културни, исторически и архитектурни забележителности. Всеки туристически район ще си има собствено мото, лого и рекламна политика. За издръжката на чиновниците в тези организации ще отиват 20% от туристическия данък, събран от всяка община в съответния туристически район. Към отчисленията от данъка бюрократичните структури ще добавят приходи от собствена стопанска дейност, финансиране от еврофондове и др. В управлението може да участват представители на общините и на туристически организации.

Браншовите организации вече обявиха, че не одобряват идеята за БТО. Парадоксът е, че те от години искат министерството на туризма, а сега получават държавна фирма. "Ако проектът бъде приет в този вид, ще има тежки последици за туристическата индустрия. Кабинетът не спази обещанието си законът да бъде обсъден с всички организации, които имат отношение по въпроса. Целият бранш подкрепи зам.-министър Иво Маринов, но откакто той стъпи в МИЕТ, престана да защитава интересите на туризма", твърди Соня Колтуклиева, главен секретар на Съюза на инвеститорите в туризма.

Националното сдружение на общините (НСОРБ) също има сериозни забележки към проектозакона и не са съгласни туристическият данък да се харчи за нова бюрокрация. Идеята за райониране е стара и отхвърлена. "Сега пак тръгваме по пътя някой от София да чертае граници и да се опитва да усети температурата на бизнеса и интересите по места", коментира Гинка Чавдарова, шеф на НСОРБ. Юристи пък твърдят, че пренасочването на общински приходи за издръжка на държавни предприятия противоречи на конституцията и на Европейската харта за местно самоуправление.

Въпреки критиките обаче икономическото министерство не дава индикации, че смята да ревизира проекта.



Сметки

Общините сами определят размера на данък туризъм в границите, определени със Закона за местните данъци и такси. Според тях една нощувка може да се облага с между 0.20 лв. и 3 лв. в зависимост от населеното място и категорията на хотела. В София например се прилага максимумът от 3 лв., което е значително повече от нивото на туристическата такса през м. г. - 1 лв. В по-малките общини по морето пък данъкът е значително по-нисък - от 0.30 лв. до 0.50 лв. на нощувка. През 2009 г. например от туристическа такса в общинските бюджети влязоха около 13 млн. лв. Очакванията са въвеждането на данъка да вдигне постъпленията заради изсветляването на сектора. Някои общини, като например Кюстендил, обаче се оплакват, че за първите месеци на годината са събрали наполовина по-малко приходи от налога в сравнение със същия период на м. г.
16
2939
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
27 Май 2011 19:18
Комплексите ги приватизираха или направо разграбиха - а сега държавна служба "за реклама"?
Какво стана с "По-малко държава!"?
------------------------------- ------------
Блогът на Генек

27 Май 2011 19:29
Ако напиша какво мисля, както го мисля, отивам за бая време на студено. Туризмът е 100% частен, за какво са ни още чиновници. Държавна стратегия за подкрепата му така, че да печели повече, работейки "на светло" т.е. внасяйки повече данъци не са създали всичките недоносени закончета от 1990 насам, та поредното котило ГЕРБЕРопослушни бюрократчета ли То май за опоскване нищо друго не остана
27 Май 2011 19:51
Нали дълго време се оплакваха, че държавата не ги подкрепяла, не правела реклама на туризма! Сега какво искат?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
27 Май 2011 20:33
Manrico, реклама не се прави с легион чиновници.
28 Май 2011 00:04
... абе малко е 30% ...
28 Май 2011 02:16
Трябва да изучаваме законите на природата, за да можем да ги прилагаме.
28 Май 2011 06:19
Подкрепа от държавата не означава намиране място за съпартийци, нито легално отклоняване на средства.
Което би трябвало да схваща всеки претенциозен пазарен гуру...
------------------------------- -----
Блогът на Генек
28 Май 2011 06:33
.... това означава, генек, това .. объркал си времената ..
28 Май 2011 09:40
Идеята за това държавно предприятие е просто гениална. Ще бъдат решени отма проблемите с безработицата сред симпатизантите на ГЕРБ. В Пернишкия университет по знаете какво ще бъде разкрита нарочна специалност "БТОистика", която да дава дипломи на кадрите, дето ще работят във въпросното предприятие. Всички ще са щастливи и доволни.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
28 Май 2011 09:56
Е нали си имаха ДАТ - Държавната агенция по туризма, разтуриха я, за да правят сега отново държавно предприятие. И каква е разликата - ДАТ или държавно предприятие?
28 Май 2011 10:07
Разликата е точно 30%
28 Май 2011 11:01
голям дял от туристическия данък, въведен от началото на 2011 г., ще отива за издръжката на нови държавни формации и чиновници с неясни функции и ефект.[b]

Функциите са ясни-кокал за кандидат-герберасти.Ефектетът е спасяване на бабуина от народната любоф.Нали табеладжии?
28 Май 2011 12:34
.
28 Май 2011 14:20
А според мен чиновниците не са много. Представете си всички тези чиновници да ползват родните курорти за годишната си отпуска? Колко свежи пари ще налеят само! А и държавата може да им раздаде ваучери за храна, за нощшувка и т.н и ефектът ще е двоен и троен - ще поощри своите самоотвержени служители да се откъснат за малко от трудовите си задължения, да си възстановят силите и след това с още по-голямо усърдие ще се грижат за държавните дела; ще налее свежи пари в туризма; ще се разкрият нови работни места и т.н. Направо да помислят за разкриване на допълнителни щатни бройки!
28 Май 2011 14:51
Не знам за какво са мислели, че ще се харчат парите от туристическия данък, но ми се струва, че другата разлика (между ДАТ и БТО) може да е това, че ДАТ се е издържала от общия държавен бюджет (т.е. всички сме плащали), а БТО ще се издържа само от туристическия данък. Което според мен е по-добре - щом туризма има нужда от някаква централизирана и специализирана структура, да си плаща сам за нея (а не да се субсидира от общия бюджет).
06 Юни 2011 13:02
Альоу, какво си мислите момчета и момичета? Че в Западна Европа и Америка не е същото ли? Плащайте си таксите, а за какво ще ги харчи държавата, парламента, бюрокрацията не ви питат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД