Гърция е постигнала принципно споразумение за нов спасителен план с европейските си партньори на среща във Виена, съобщи Би Би Си. Новият тригодишен план на практика ще замени съществуващия спасителен пакет на стойност 110 млрд. евро, който Атина договори преди година с ЕС и МВФ. Гърция ще трябва да направи допълнителни съкращения в размер на 6.4 млрд. евро и най-накрая да започне реализацията на приватизационната програма, от която се очаква в държавата хазна да влязат 50 млрд. евро. В замяна на властите в Атина ще бъде предложено намаляване на дълговете, но все още не е ясно под каква форма ще стане това.
Общите условия по новия спасителен пакт бяха договорени между зам. финансовите министри на страните от еврозоната на среща, състояла се късно в четвъртък в австрийската столица Виена. Преговорите продължили до след полунощ. "Това, което знам е, че ще бъде одобрена нова програма за отпускане на заем на Гърция, но при строги условия", заяви председателят на страните от еврогрупата Жан-Клод Юнкер. Размерите на новия спасителен пакет за Атина не се съобщават, но според запознати, той ще покрие финансовите нужди на Гърция за тази и за следващата година. Гръцкият в. "Катимерини" писа, че става въпрос за 85 млрд. евро, като 30-40 млрд. евро ще бъдат предоставени като заем от ЕС и от МВФ, а останалата част от парите ще дойдат от приватизация. Детайлите по спасителния пакет предстои да бъдат доуточнени и се очаква той да бъде одобрен на 20 юни, когато ще се състои среща на финансовите министри на страните от еврозоната. Помощта трябва да получи одобрението на МВФ и на Европейската централна банка (ЕЦБ). Вчера в Люксембург гръцкият премиер Георгиос Папандреу трябваше да представи на Жан-Клод Юнкер правителствените приватизационни планове, както и мерките за нови финансови икономии.
Междувременно президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише предложи създаването на общо финансово министерство за страните от еврозоната, писа сп. "Шпигел". Според него новата институция би трябвало да има право да налага вето върху бюджетни решения на страните от еврозоната при определени условия - например, когато държави като Гърция, Португалия и Ирландия са получили финансова помощ.