Нови 450 млн. евро за продължаване работата на Международен фонд "Козлодуй" е поискала България от Европейската комисия. Информацията на Mediapool бе потвърдена от министерството на икономиката, където по предварителни разчети се надяват 250 млн. евро от въпросната сума да отидат за извеждането от експлоатация на спрените четири реактора на АЕЦ "Козлодуй", а 200 млн. евро. - за енергийна ефективност.
При отказа си от първите 4 блока на АЕЦ-а България договори безвъзмездна помощ от 550 млн. евро, които пристигнаха на 4 транша през периода 2000-2009 г. В края на мандата си кабинетът "Станишев" започна преговори за допълнителни компенсации. В крайна сметка обаче ЕК одобри 300 млн. евро в началото на мандата на кабинета "Борисов", а първият транш от 75 млн. евро дойдоха през м.г.
За искането на нови компенсации загатна икономическият министър Трайчо Трайков преди седмица. Той уточни, че България ще поиска финансиране на фонда до 2020 г. с "неколкостотин милиона евро", без да конкретизира точната сума.
Международен фонд "Козлодуй" се управлява от Европейската банка за възстановяване и развитие. 55% от средствата в него отиват за финансиране на дейностите по извеждане от експлоатация на спрените през 2002 и 2006 г. руски реактори ВВЕР-440, а останалите пари са за въвеждане на енергоефективни мерки и проекти за използване на енергията от възобновяеми източници.
В края на миналата седмица от компанията "ЕНПРО Консулт" заявиха, че по техни изчисления дейностите по извеждането от експлоатация на затворените реактори ще коства 1.117 млрд. евро, а ядреният фонд разполага само с 500 млн. евро. Експертите от МИЕТ обаче посочват, че според тях стойността на дейностите е по-ниска от изчислената от "ЕНПРО Консулт", а в ядрения фонд имало над 660 млн. евро.
64% от българите са категорични, че България трябва да продължи да развива ядрените си мощности, като довърши изграждането на АЕЦ "Белене" - това изследване оповести агенция "Афис" вчера. 43% от участниците в анкетата са категорични, че аварията в АЕЦ "Фукушима" не е повлияла върху мнението им по въпроса за построяването на "Белене", 37 на сто са се разколебали, а 11 процента са затвърдили предишното си мнение.
72% от българите са готови да участват в референдум за АЕЦ "Белене". На другия полюс са 15 на сто, а 13% нямат мнение по въпроса. 66 процента от деклариращите участие в референдум биха гласували "за" построяване на втората атомна централа. "Против" биха били 24 на сто, сочи още изследването.
Интересна подробност е, че дори сред симпатизантите на "Синята коалиция", която принципно е против проекта, подкрепят изграждането на АЕЦ "Белене" - така са отговорили 45%, 33 процента са се обявили "против". При евентуален референдум 50% от синия електорат биха гласували "за" "Белене", а против са едва 35%.
Симпатизантите на ГЕРБ също са "за" проекта - 69% са отговорили положително, а несъгласните са едва 24%. Скептични остават привържениците на "Атака" - 46 на сто са против, но пък съгласие за референдум декларират 56%.
Ами да има референдум по въпроса. Да кажем по общини. За са снемем отговорността от кое да е правителство, че се е подало на Великите сили.
Щото, само за месец ще спретнем друго социо проучване. Няма да казвам от СЕГА какъв ще е резултата. Въпроса е какво ще питаш. Например: Кой ще плаща днес и във времето. Не парите, а последствията...