:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,005
Активни 494
Страници 8,908
За един ден 1,302,066

Българинът инвестира в имоти и в дипломи

Българите не обичат финансовите рискове и предпочитат да влагат парите си в имоти, банки и образование. Купуването на акции и борсовите спекулации все още намират слаба почва у нас. Това е изводът от проучване на икономическия институт на БАН. Над половината население (58%) смята за най-сигурно и полезно да инвестира в апартаменти, къщи, ниви и др. недвижимости. За всеки трети българин (32%) е добра идея парите да се влагат на депозит в банка. Една пета (20%) от участниците в изследването смятат, че трябва да се инвестира в учение.

"Хората предпочитат нискорискови инвестиции и такива, които са насочени към бъдещето", коментира шефът на института Митко Димитров. Според него българите все повече ще влагат парите си и в пенсионни фондове, за да си осигурят по-добри старини.

Над 70% са на мнение, че приватизацията у нас е била извършена непрозрачно и непочтено. В същото време огромен процент от анкетираните признават, че държавните и общинските предприятия се управляват лошо. Въпреки че в България се състоя масова приватизация, хората не притежават масово акции и дялове във фабрики и заводи. Днес под 10% от населението държи акции и дялове, а според проучването над 85 на сто от сънародниците ни никога не са инвестирали в ценни книжа. Нещо повече, половината българи не биха купили ценни книжа и не биха играли на фондовата борса при никакви обстоятелства.
32
2544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
09 Юни 2011 19:36
Заглавието е по-точно от първото изречение.
Не "в образование", а "в дипломи".
------------------------------- -----------
Блогът на Генек
09 Юни 2011 20:12
Така си е..Пример?? Калинката
09 Юни 2011 20:29
Според него българите все повече ще влагат парите си и в пенсионни фондове, за да си осигурят по-добри старини.

Кой ли е поръчал изследването?
09 Юни 2011 20:46
Така е дипломата е необходима във всяко лицемерно общество.
09 Юни 2011 21:31
Дипломи от Свищов-при Красьо черничкия. Тарифата е поносима...След ДИПЛОМИРАНЕТО-направо във висшите съдилища!...Е, тук мизата е висока....
09 Юни 2011 21:38
„Над 70% са на мнение, че приватизацията у нас е била извършена непрозрачно и непочтено.”
Не съм на това мнение. По време на „масовата приватизация” си „купих” 5 акции от Кремиковци, 5 – от „Тежко машиностроене – Радомир”, няколко – от „Медет” и няколко – от завод „Електроника – София”. В началото всичко беше прозрачно и почтено. Вече се виждах като „среден” българин. Получавах покани да се явя на общо събрание на „собствениците”. После всичко заглъхна и стана като в руския виц, дето един чукча обяснявал как изстрелват ракетите: : „Сперва хуя-а, хуя-а, хуя-а, а потом – ни хуя”.
Long live m-r Kostoff.
09 Юни 2011 21:51
Грешка. И двете са много губещи инвестиции - имотите - защото вече всеки българин има по няколко и цените могат само да падат бавно, но неумолимо, а дипломите - щото в територията вече не останаха що-годе нормални учебни заведения, в които някой да му пука за това какво остава в главите на студентите...
09 Юни 2011 22:09
"Хората предпочитат нискорискови инвестиции и такива, които са насочени към бъдещето", коментира шефът на института Митко Димитров.

Ся, аз разбира се съм далеч от интелектуалното баняджийско ниво, щото отдавна съм излязъл от тези среди, ама ми е любопитно, кои са инвестициите, които не са насочени към бъдещето, та хората да предпочитат насочените към бъдещето. Как се насочва инвестиция не към бъдещето, а към миналото или настоящето?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
09 Юни 2011 22:12
Инвестициите в недвижимост в общия случай в краткосрочен и средносрочен план не са печеливши. Инвестиции в дипломи и "учение" - също. Виж, инвестициите в квалификация (от която учението е част, а дипломата - страничен белег) винаги са много рентабилни.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
09 Юни 2011 22:44
Хининчо, и моята е от В.Ф.С.И. "Д.А.Ценов"- Свищов. Е по-старичка е, но не бива отричане на 100%. Научиха ни хората да правим сметките и бизнеса, бил съм на фондовата борса като Ф.Л. и не се оплаквам. Въпросният ректор е кадърен, но прескочи нивото си на компетентност. По мое време беше добър асистент. Е, нека нещата се поправят.
09 Юни 2011 23:04
По-тъпо изследване, дори ИПИ не може да произведе. Констатирали, че 85% на сто от сънародниците ни никога не са инвестирали в ценни книжа и направили извод, за предпочитанията. А попитали ли са какъв дял от хората, никога не са правили избор за инвестиции, защото нямат спестявания?
09 Юни 2011 23:44
"Хората предпочитат нискорискови инвестиции и такива, които са насочени към бъдещето"


Поради което въпросният Митко трябва НЕЗАБАВНО да отиде на трудовата борса, докато не докаже, че има хора предпочитащи инвестиции насочени в миналото
09 Юни 2011 23:49
galia2, от стотина години насам инвестиции много рядко се правят със собствени пари, щото книжната маса която наричаме пари, винаги принадлежи другиму.
10 Юни 2011 04:16
БАН за такива 'научни' изследвания ли харчи пари? Поразително!
10 Юни 2011 05:02
Банковият депозит не е инвестиция защото много рядко (и обикновенно кратковременно), лихвата е по-висока от инфлацията. Така че, за повечето хора, банковият депозит е начин да се запази покупателната способност на заработеното (т.е. да се изгуби по-малко от инфлацията).

10 Юни 2011 05:07
А попитали ли са какъв процент от хората, инвестирали в акции, са излезли сухи от кризата?
10 Юни 2011 08:36
Ще се окажем с най-многото дипломи от глава от населението в Европа. Както и с това, че имаме най-много продавачи и таксиджии с дипломи за висше образование.

Вече сме с най-много собствени жилища в Европа на глава от населението. И пак живеем 10 пъти по-зле. Просто жилището не се яде, нито може да се използва лесно в икономиката на страната. А и иска поддръжка - ама това действие сме го отсвирили още преди 20 години. Строи се и не се поддържа, щото никой не му идва на акъла, че добрата поддръжка за 20 години, поглъща пари колкото още едно ново жилище.
10 Юни 2011 09:21
Това със средствата за поддръжката не е точно така. 50 г. керемидите на къщата ми не са мръднали. Нали се сещате, че сегашните битумни няма да изкарат толкова. Т.е. зависи от качеството на строителството. В някои английски кръчми масите са на повече от 100 г.
10 Юни 2011 09:30
Сегашното пернишко строителство се оказа много по- некачествено от панелните жилища. В татово са хвърляли бетон и желязо на поразия- държавно, кво се циганиш ? А сега...Е, как да инвестираш в книжа, като от всякъде български вариант на див дикенсов капитализъм - "да го прекарам-днес и сега, пари днес и сега, майната му на говедото -клиент " ? Българина може и да е политически наивен и гласува амсалашки по медиен образ и после да пита "Кво стана, бе-всички са едни и същи ... ?", ама има останал един андрешковски инстинкт на самосъхранение все още.
10 Юни 2011 09:34
...Това е изводът от проучване на икономическия институт на БАН...

Хи..хи..хи...Т'ва пручвание е също като да направиш социологическо изследване - у нашия Форум - за съдбата, перспективите и бъдещето на Тулумбаджията...Аферим, машаллах, хошгелдим...
P.S. Та какво бе рекъл Минфинът за БАН?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
10 Юни 2011 09:48
Energyx - не знаех, че къщата има само покрив? а двора? а почистване, а вътре ремонти? Или 50 години само гледаш керемидите? Аз се чудех, защо в центъра на София, има много такива блокчета - последно почистване/ремонт им е правено преди толкова 40-50 години. Отвън - мазилките падат, вътре стълбищата лепнат от мръсотия. Вътре - тапетите са от 60те години. И после защо терасите падат... Иначе уж всеки ден се къпят, че и по няколко пъти/поне така казват/ и държат много чисто

Явно е до манталитет.
10 Юни 2011 10:52
Май "феодалните старци" от ИИИ са се опитали да подражават на "прогресивната младеж" от ИПИ Те и без това ще бъдат последният закрит институт в БАН... Пардон, то в БАН има и Институт за държавата и правото
10 Юни 2011 10:53
Алабала, дори ще коригирам цифрите ти в полза на твоята теза. В бяла страна с нормални изисквания към поддръжката (напр. швабско) за 20 години в жилищен имот се изливат парички колкото 1.5 - 2 пъти стойността на придобиване на имота. при индустриалните нещата са съвсем различни - там числата могат да надхвърлят и четири пъти стойността на инвестицията. Ако на някой му звучи невероятно, мога да се пожертвам да обЯсня, ама ме мързи сега. А тези дето си строят къщички и им гледат керемидите напред във вековете... А бе всеки да си живее както иска, ама да не пречи на нормалните хора!!!
10 Юни 2011 11:57
Кво сте му скочили на Energyx-а?
Човекът е казал нещо съвсем разумно за качеството на строителството, може би включвайки и материалите. И аз да дам един пример: сграда, строена преди 80 г. с немски водопроводни тръби и сграда, строена преди 30 г. с кремиковски тръби. От немските тръби се излива чудесна вода, а от кремиковските - ръждива и гадна. Сега, според мен, новите тръби са полипропиленови и няма опасност от кафява вода. Но това не променя факта, че макар и 3 пъти по-стари има по-качествени тръби; ако за едните се налага подмяна веднъж на 100 год., то има такива, за които се налага на всеки 20 г. Съгласен съм, че в Германия (може би не в цяла, но в големите градове) за 20-ина години парите давани за поддръжка на сградата надвишават стойността на имота, но не по-малко вярно е, че има пъбове във Великобритания с много, много стари маси (може би на 100 г. )
Прави ми впечатление, че блоковете със стари софиянци се поддържат много по-добре от тези с много селян, но може и да бъркам.
10 Юни 2011 12:55
Cardozo e Sa - то и старите автомобили бяха по-здрави. Просто се правеха да издържат много повече време. Същото и при тръбите предполагам.

Същото е и за строителството. Идеята е - мине ли гаранционния срок, уредът/предметът/жилището трябва да се развали. Ако не се развали - значи майсторите са се престарали и са вложили повече работа и по-качествени материали отколкото трябва. Капитализъм му викат. Минимум разходи, максимум печалба.

Всъщност, новите жилища имат ли гаранционен срок?


Редактирано от - alabalov123 на 10/6/2011 г/ 12:57:40

10 Юни 2011 12:57
Малиииий, явно ного скъпо т'ва тапета и т'ва мазилката. Или не, по-скоро някой е намерил начин да дои здраво собствениците на домове. Има тук във форума един дето обясняваше, че поддръжката трябвало да е процент от цената на имота. След това аз обиколих няколко строителни магазина, но мазилката беше с една и съща цена, независимо дали ще я купувам за ремонт в Люлин или в Лозенец. Но сигурно не съм попаднал на правилния магазин. Т'ва ще да е, няма друго обяснение.

10 Юни 2011 13:36
Роки - не може да имаш жилище на място за милиони/например в идеалния център на голям град/ и да го ремонтираш с най-евтината замаска или въобще да не го ремонтираш. Както има теракот на различни цени, така има мазилка на различни цени. Както има боя за 20 лева така има и за 200.

Само в България още не могат хората да го проумеят. И заради това - наедно ще имаме супер луксозни жилища и до тях, порутени къщички даже с кочина с прасенца.

При нас имаме даже обратното - имаме луксозни имоти в гетата ... това пък е другата крайност.
10 Юни 2011 15:06
alabalov123,
Бъркаш 2 много различни понятия - 'гаранционен срок' и 'срок за експлоатация' (есплоатационен срок).

Капитализмът е нещо много по-различно.
10 Юни 2011 16:16
Cardozo e Sa - не бъркам. Целта на производителите, тия два срока - срок на експолоатация и гаранционен срок да станат равни.
10 Юни 2011 17:33
А едни други "българи" "инвeстират" в ошфорки, хотели и фондации....
10 Юни 2011 17:52
mick, и в по-крайните квартали може да има добри жилища правени с добри материали. Но при равни други условия, такова жилище (като цяло) все пак ще е по-евтино от аналогично в центъра. Затова няма пряка връзка между цената на жилището и цената на поддръжката. Е, разбира се, не и ако си търговец. Ако си търговец и ремонтираш скъпо жилище, ще искаш да изкараш ремонта по-скъп. След това, като идеш да ремонтираш по-евтино жилище, ще кажеш "виж сега, същия ремонт на едно жилище в центъра струваше толкова и толкова, а материалите са си материали, та няма как да е по-евтино". И така...


10 Юни 2011 18:27
Cardozo e Sa

Прави ми впечатление, че блоковете със стари софиянци се поддържат много по-добре от тези с много селян, но може и да бъркам.

Моите пък наблюдения са, че блоковете със стари софиянци изобилстват с болонки и други дребни мастии, както и със зли бабички дзифтарки, които ако успееш да убедиш за какъвто и да било ремонт, те викат в посолството на Израел с предложение за работа

Редактирано от - Анадолий на 10/6/2011 г/ 18:28:40

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД