Българите не обичат финансовите рискове и предпочитат да влагат парите си в имоти, банки и образование. Купуването на акции и борсовите спекулации все още намират слаба почва у нас. Това е изводът от проучване на икономическия институт на БАН. Над половината население (58%) смята за най-сигурно и полезно да инвестира в апартаменти, къщи, ниви и др. недвижимости. За всеки трети българин (32%) е добра идея парите да се влагат на депозит в банка. Една пета (20%) от участниците в изследването смятат, че трябва да се инвестира в учение.
"Хората предпочитат нискорискови инвестиции и такива, които са насочени към бъдещето", коментира шефът на института Митко Димитров. Според него българите все повече ще влагат парите си и в пенсионни фондове, за да си осигурят по-добри старини.
Над 70% са на мнение, че приватизацията у нас е била извършена непрозрачно и непочтено. В същото време огромен процент от анкетираните признават, че държавните и общинските предприятия се управляват лошо. Въпреки че в България се състоя масова приватизация, хората не притежават масово акции и дялове във фабрики и заводи. Днес под 10% от населението държи акции и дялове, а според проучването над 85 на сто от сънародниците ни никога не са инвестирали в ценни книжа. Нещо повече, половината българи не биха купили ценни книжа и не биха играли на фондовата борса при никакви обстоятелства.
Заглавието е по-точно от първото изречение.
Не "в образование", а "в дипломи".
------------------------------- -----------
Блогът на Генек