Растителни кълнове, отглеждани в стопанство в германската провинция Долна Саксония, са причината за разпространението на смъртоносната бактерия ешерихия коли, която отне живота на 31 души, като 30 от тях са германци. Това заяви вчера шефът на германския Център за контрол на заразните болести "Роберт Кох" Райнхард Бургер, цитиран от агенциите. На специална пресконференция той обясни, че кълновете досега не са дали положителни резултати за бактерията, но епидемологичният анализ на модела на разпространение на заразата дава достатъчно доказателства, за да могат учените да направят такъв извод. "Кълновете са виновни", категоричен бе Бургер. Заключението е направено, след като били изследвани пътниците в автобус, които се хранили в един и същ ресторант. Всеки пътник, поръчал си ястие, съдържащо кълнове, се е разболял. Министърът на селското стопанство в Долна Саксония Герт Линдеман заяви пред сп. "Фокус", че "поредица от улики" насочват разследването към фермата "Гертнерхоф" в Биненбютел, която той определя като "паякът в мрежата". Имало данни, че поне 80 души в цяла Германия, заразени с опасната бактерия, са консумирали кълнове от това стопанство. Предполага се, че фермата може би е използвала замърсени семена или служител е заразил продукцията заради "липса на хигиена".
Преди дни немските власти съобщиха, че бобови кълнове са виновни за заразата, но после съобщиха, че тестовете са отрицателни. Освен това те първоначално неправилно обвиниха испански биокраставици за заразата, което предизвика загуби на Мадрид за стотици милиони евро и напрежение между двете страни.
Германия отмени вчера забраната за потребление на краставици, домати и зелени салати заради смъртоносната бактерия. Хилядите анализи на краставици и салати не са дали никакъв резултат. Предупреждението за кълновете обаче остава в сила. Междувременно Русия се съгласи да отмени забраната за внос на зеленчуци от държави - членки на ЕС, наложена след смъртоносната епидемия с бактерията. Това заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу на пресконференция след срещата на върха ЕС-Русия, която се състоя в Нижни Новгород. "Щастливи сме, че договорихме забраната за внос на зеленчуци от ЕС да бъде отменена", заяви Барозу. Руският президент Дмитрий Медведев каза, че страната му ще възобнови вноса на зеленчуци, ако агенциите на ЕС предоставят гаранции за безопасност.
Компенсации
След като преди ден аграрният министър Мирослав Найденов пресметна, че производителите на краставици у нас ще бъдат компенсирани с 45-48 ст. за килограм, вчера той обяви субсидиите и за другите зеленчуци. Производителите на домати ще получат по 66 ст. за килограм, на марули - по 78 ст./кг, 89 ст./кг за пипер и 60 ст. за килограм тиквички. Обезщетения ще се изплащат само ако земеделците докажат с документи щетите си. "Българските зеленчуци наистина са безопасни и няма проблем да се консумират", успокои вчера Найденов.