Привърженици на премиера Реджеп Ердоган празнуват в Анкара победата на управляващата му Партия на справедливостта и развитието на парламентарните избори. |
При преброяване на 99% от бюлетините ПСР печели 49.9% от гласовете на избирателите и ще има 326 места в 550-членния парламент, предаде Би Би Си. Умерената проислямистка ПСР е единствената партия в съвременна Турция, която печели избори за трети пореден път. Квалифицираното мнозинство за промяна на конституцията обаче е 367 депутатски гласа. А за да се одобри провеждането на референдума за промяна на основния закон, ще й трябват 330 гласа.
Премиерът вече протегна ръка към опонентите заради бъдещата конституция: "Хората ни изпратиха послание да изградим нова конституция чрез консенсус и преговори. Ще търсим съгласие с основната опозиция, партиите извън парламента, медиите, неправителствени организации, академичните среди, с всеки, който има какво да каже", заяви Ердоган пред няколко хиляди привърженици в Анкара. Според него целта е "нова либерална конституция, достойна за Турция". Премиерът заяви още, че тя ще бъде изградена върху принципите на демокрацията и плурализма и се ангажира също да намери решение на кюрдския конфликт. Много турци смятат, че промяна на конституцията е наложителна, тъй като сегашната е писана преди близо 30 години след последния военен преврат, твърди Би Би Си. Опонентите на премиера обаче се опасяват, че промяната ще предвижда създаването на президентска република, която след време той лично ще оглави.
Оценявайки резултатите от вота, Ердоган заяви: "Датата 12 юни се превърна в празник на демокрацията в Турция. Спечелиха моите братя турци, кюрди, араби, черкези, защото ние сме едно цяло. Щастливи сме, че народът за трети пореден път ни гласува доверие". Реджеп Ердоган намекна и за амбицията на Турция да изразява пред света гласа на Близкия изток и мюсюлманите, заявявайки, че с победата на ПСР са спечелили босненците, ливанците, сирийците и палестинците.
Втора според изборните резултати е голямата опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), най-старата партия в историята на светска Турция. Тя е събрала 25.9% от гласовете и взема 135 мандата в парламента. Партията на националистическото действие (ПНС) е трета с 13% и 56 места. В новия парламент влизат и 36 независими депутати, подкрепени от прокюрдската Партия за мир и демокрация. По закон те могат да сформират парламентарна група. Останалите 12 партии, участвали във вота, не са преодолели 10-процентния праг за влизане в парламента. Според турската телевизия Ен Ти Ви избирателната активност е била 84.5 процента.
ПРОФИЛИ
Девет нови депутати ще влязат в парламента направо от затвора, където изчакват процес по обвинение в организиране на преврат и връзки с кюрдските сепаратисти. Турският закон позволява те да се кандидатират за изборите, но в същото време нямат депутатски имунитет и ще бъдат изправени пред съда. Всички те са подкрепяни от опозицията, която се противопоставя на оспорваните действия на властите, арестували няколкостотин души, сред които интелектуалци и кюрдски активисти. В същото време броят на жените в парламента се увеличи от 50 на 78, а на тях ще се падат 14% от депутатските места. 45 от избраничките са се кандидатирали с листите на ПСР.