:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,430
Активни 608
Страници 3,304
За един ден 1,302,066

Изборната победа прати Ердоган на диалог с противниците му

Партията на умерените ислямисти в Турция търси мнозинство за промяна на конституцията
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Привърженици на премиера Реджеп Ердоган празнуват в Анкара победата на управляващата му Партия на справедливостта и развитието на парламентарните избори.
Турският премиер Реджеп Ердоган обяви, че ще търси консенсус с политическите си опоненти заради нова конституция, макар че ръководената от него Партия на справедливостта и развитието (ПСР) спечели убедително за трети път парламентарните избори и ще може да сформира свое правителство. Тя обаче не събра мнозинство за промяна на конституцията, на което се надяваше.

При преброяване на 99% от бюлетините ПСР печели 49.9% от гласовете на избирателите и ще има 326 места в 550-членния парламент, предаде Би Би Си. Умерената проислямистка ПСР е единствената партия в съвременна Турция, която печели избори за трети пореден път. Квалифицираното мнозинство за промяна на конституцията обаче е 367 депутатски гласа. А за да се одобри провеждането на референдума за промяна на основния закон, ще й трябват 330 гласа.

Премиерът вече протегна ръка към опонентите заради бъдещата конституция: "Хората ни изпратиха послание да изградим нова конституция чрез консенсус и преговори. Ще търсим съгласие с основната опозиция, партиите извън парламента, медиите, неправителствени организации, академичните среди, с всеки, който има какво да каже", заяви Ердоган пред няколко хиляди привърженици в Анкара. Според него целта е "нова либерална конституция, достойна за Турция". Премиерът заяви още, че тя ще бъде изградена върху принципите на демокрацията и плурализма и се ангажира също да намери решение на кюрдския конфликт. Много турци смятат, че промяна на конституцията е наложителна, тъй като сегашната е писана преди близо 30 години след последния военен преврат, твърди Би Би Си. Опонентите на премиера обаче се опасяват, че промяната ще предвижда създаването на президентска република, която след време той лично ще оглави.

Оценявайки резултатите от вота, Ердоган заяви: "Датата 12 юни се превърна в празник на демокрацията в Турция. Спечелиха моите братя турци, кюрди, араби, черкези, защото ние сме едно цяло. Щастливи сме, че народът за трети пореден път ни гласува доверие". Реджеп Ердоган намекна и за амбицията на Турция да изразява пред света гласа на Близкия изток и мюсюлманите, заявявайки, че с победата на ПСР са спечелили босненците, ливанците, сирийците и палестинците.

Втора според изборните резултати е голямата опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), най-старата партия в историята на светска Турция. Тя е събрала 25.9% от гласовете и взема 135 мандата в парламента. Партията на националистическото действие (ПНС) е трета с 13% и 56 места. В новия парламент влизат и 36 независими депутати, подкрепени от прокюрдската Партия за мир и демокрация. По закон те могат да сформират парламентарна група. Останалите 12 партии, участвали във вота, не са преодолели 10-процентния праг за влизане в парламента. Според турската телевизия Ен Ти Ви избирателната активност е била 84.5 процента.

ПРОФИЛИ

Девет нови депутати ще влязат в парламента направо от затвора, където изчакват процес по обвинение в организиране на преврат и връзки с кюрдските сепаратисти. Турският закон позволява те да се кандидатират за изборите, но в същото време нямат депутатски имунитет и ще бъдат изправени пред съда. Всички те са подкрепяни от опозицията, която се противопоставя на оспорваните действия на властите, арестували няколкостотин души, сред които интелектуалци и кюрдски активисти. В същото време броят на жените в парламента се увеличи от 50 на 78, а на тях ще се падат 14% от депутатските места. 45 от избраничките са се кандидатирали с листите на ПСР.
8
1075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
13 Юни 2011 21:15

Я този Ердоган да се поучи от бат Бойко - да купи десетина депутати от опозицията и да си реши аритметиката.
13 Юни 2011 21:52

Все пак, трябва да е ясно - с този изборен резултат Турция сама изработи аргументите, с които ще и бъде отказано членството в ЕС.
14 Юни 2011 06:20
"Оценявайки резултатите от вота, Ердоган заяви: "Датата 12 юни се превърна в празник на демокрацията в Турция. Спечелиха моите братя турци, кюрди, араби, черкези, защото ние сме едно цяло. Щастливи сме, че народът за трети пореден път ни гласува доверие". Реджеп Ердоган намекна и за амбицията на Турция да изразява пред света гласа на Близкия изток и мюсюлманите, заявявайки, че с победата на ПСР са спечелили босненците, ливанците, сирийците и палестинците."
***
Прафф е световно-известният политолог Дончо ... с този си избор Туркие ке види Аврупейскийо саюз през крив макарон.
А и дали изобще има смисол и нужда?
Щото, ей го на...минаха неколко лета, откак ние влезнахме на бел кон и с фанфари у тоа пустий ЕС, ама файда йок.
Може би е въпрос на чип?
Или па на сакат матриял?
Ти ка сметаш, братко генек?
14 Юни 2011 06:50
Съвсем приятелски та питам.
Да не земеш пак да се разтърчиш да лееш сълзи обилни на електронната поща на модераторите.
Не, че си единствен, де...
14 Юни 2011 08:30
В Турция става страшно. Няма по-опасно от фанатизиран мюсюлман. Проблясъци на светски разум имаше единствено когато имаше военен режим.Има доста интелигентни турци които мислят цивилизовано но ги смазват безмилостно. Жалко.
14 Юни 2011 10:43
В Турция става страшно. Няма по-опасно от фанатизиран мюсюлман. Проблясъци на светски разум имаше единствено когато имаше военен режим.Има доста интелигентни турци които мислят цивилизовано но ги смазват безмилостно. Жалко... А не така, аз живея в Турция и никой досега жестоко не ни смазвал, даже след вчерашните ми два анекдота за Ердоган ....Жалко за теб човече, че все още си стари живковски и динозавърски настроения.Дали ще ни приемат в ЕС не знам, работа на ЕС е, но в 2016 година , всички съседи на Турция събрани на куп няма да струват колкото една Турция. Турция и турците са горди и никога няма да трагнат да се молят пред ЕС-аман заман приемете ни, свърши това време и будалата веч умря, ЕС е мечта май само за българите защото доста държави вече искат да се освободят от тежеста на ЕС
14 Юни 2011 12:12
Другарете от комсомола все още не са разбрали, че лозето иска мотика, а не ЕС.

14 Юни 2011 12:45
В Турция пак започнаха с мегаломанските си фантазии. Щели да представляват мюсюлманите... А нима в Пакистан, Иран или Индонезия ще приемат това, след като са мосюлмански държави по големи от Турция. Пък други са доста по- богати. Всъщност, коя суверена държава би се съгласила някой друг да я представлява? Или може би в Турция управляващите са наясно с това, но гъделичкат самочуствието на такива като бай Хасан, Небол, Конур и други подобни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД