В Гърция сега било зле, казват. Още в древна Гърция явно е било същото: "Елада пак без транспорт", тюхка се "Стандарт". Южните ни съседи, родители на демокрацията и европейската цивилизация, пак вдигнаха стачка, за да решат някои съвременни икономически проблеми.
Други представители на античността са му намерили цаката далеч от родината. "Богати елини пазаруват в Лондон", уверява "Труд". В британската столица своя житейски триумф може би отбелязват още маврите и римляните, а вероятно и сефарадските евреи, понеже "Интересът от Гърция, Испания и Италия към недвижими имоти в престижните лондонски квартали като Челси, Мейфеър и Белгравия е нараснал значително".
Самите богове от Олимп също са се пръснали по света и един от тях е намерил щастлив образ в сърцето на Римската империя. "Аполон - това съм аз", съобщил италианският премиер Берлускони, цитиран от "24 часа". Запитан от своя израелски колега Нетаняху за автора на платно от XIX век, изобразяващо бога на слънцето, заобиколен от полуголи нимфи на Парнас, домакинът отвърнал: "Това е бунга-бунга от 1811 г." ("Монитор"). Аполон, наричан още Феб, е един от малкото митични персонажи, които присъстват и в гръцката, и в римската митология и култура. (Като цяло римляните преписвали здраво от гърците и етруските, но давали свои имена на митичния контингент.)
Аполон, Аполон, ама на кого мереше гърба с аполонските си педи, а?! И викаше тоя Аполон на другите европейски лидери: "Гледайте бе, това е премиер, не като вас!". А?
Освен за харизматик, пожарникар, охранител, полицай, кмет и премиер с тъмно минало, Батко има качества и за "Мис България", твърди Любо Дилов пред "24 часа". В "Труд" пък виждаме, че на премиера му се отразява липсата на приятелка, щото вече налита на чуждо и в политически аспект: "Ела да те цунем!", рекъл той на червената пернишка кметица, след което ливнал леген вода по новия диаметър, дъга, тангента или каквото там геометрично понятие се явява рехабилитираният път между Перник и Брезник.
|
|