Хората плашат и че ще блокират движението на влаковете през града си, ако НЕК и фирмата, изпълнител на проекта - "Хелпик", доброволно не се откажат от реконструкцията.
Причината е, че с подмяната на водоносните тръби ще се прихваща по-голяма част от водата в карстовия район на Западна Стара планина, която извира в района на Своге и задоволява нуждите на населението там.
За раздора между Своге и НЕК се разбра, след като общината на града алармира, че ремонтът на водопровода е прераснал в строежа на нов. Вчера експерти на Министерство на околната среда и водите и на Дирекция "Национален строителен контрол" на място провериха как се извършва реконструкцията и дали има отклонения от разрешения проект. И според двете комисии обаче нарушения няма.
Конфликтният водопровод се стопанисва от фирма ВЕЦ "Група Рила", която е подразделение на НЕК. Съоръжението е пуснато в експлоатация още през 1957 г. и е изключително амортизирано. Прихванатата вода от канал "Искрецки" отива за нуждите на трите ВЕЦ-а, а
след това водата се ползва и за питейните нужди
на област Монтана и Враца, които от години са на тежък воден режим. Каналът обаче е стар и заради пукнатините в него голяма част от течността се е губила по пътя. Поради тази причина МОСВ многократно е алармирала НЕК да ремонтира съоръжението и така да се облекчи водният режим м Монтана и Враца. Това обясни главен експерт Росица Петрова от екоминистерството. От Своге пък твърдят, че през последните години каналът почти не е функционирал и де факто събираната вода от него е оставала в планината. Така те са ползвали почти цялото количество от планинските извори. Експерт на МОСВ обясни, че за последно водопроводът е инспектиран през 1993 г., когато било изчислено, че
по трасето се губят 31% от прихванатата вода
В момента фирма "Хелпик" ремонтира водопровода от 7-и до 17-и километър, които са на територията на общините Берковица, Годеч и Своге. Обектът се намира източно от прохода Петрохан. Хората от Своге са против реконструкцията на последната отсечка от канала, която е на тяхна територия и където има три каптажа. Там се прихващат водите на Студена река, която се губи из карстовите скали, а след това извира при пещерите "Пещта", "Елата" и "Темната дупка", които са основните напоителни източници на Своге. Според общината в Своге там извират 250 литра вода в секунда, което е напълно достатъчно да задоволи нуждите на града. Ако каналът обаче бъде ремонтиран, количеството на течността чувствително ще намалее, убеден е главният експерт на община Своге Пламен Бъчваров. Затова градската управа няма да разреши на фирмата да продължи ремонта на нейна територия.
Ние не сме против ремонта
по принцип, ще сме доволни, ако той бъде спрян там, където се събират нашите води, обяснява Пламен Бъчваров. Според него начините за това са три - фирмата да спре работата си доброволно, спорът да бъде решен в съда или пък хората сами да бранят водата си.
От фирма "Хелпик" пък твърдят, че извършването на реконструкции по принцип се върши без разрешителни. Нямаме желание да влизаме в конфликт с никого, ние просто си вършим работата - проектът е изготвен от "Енергопроект", те са преценили, че точно тази част от канала се нуждае от спешен ремонт, обясни изпълнителният директор на "Хелпик" Иван Андреев, който е и технически ръководител на обекта. Според него
управата на Своге пресилва проблема
и води скрита война с екоминистерството.
Експерти от ведомството на Долорес Арсенова уточниха, че основата на конфликта се крие в желанието на община Своге да изгради няколко ВЕЦ-а на р. Искър, което не било разрешено от МОСВ. Общината първо кандидатствала за 11 централи, после намалила бройката им на 9, но и двата пъти експертите от МОСВ не одобрили проектите. Хората на Долорес Арсенова освен това обвиниха представителите на община Своге, че съобщили за проблема първо на медиите, а в министерството още нямало официално писмо за случая.
Не е вярно, че търсим реванш, а
писмо до Арсенова отдавна е изпратено,
контрираха общинарите. В Своге подозират също, че зад ремонта на стария водопровод се крият интереси на бъдещи приватизатори. И трите ВЕЦ-а - "Петрохан", "Бързия" и "Клисура", които "Искрецкият канал" обслужва, предстои да бъдат приватизирани. Не е нормално държавата в лицето на НЕК да дава пари за ремонт на водопровода, който излиза десетократно повече, отколкото е сегашната стойност на съоръжението, коментират хората от града. Според тях реконструкцията ще гарантира добрата работа на централите в бъдеще, което ще носи печалба единствено на новите им собственици, но не и на населението в Монтана и Враца.
Специалистите от МОСВ също не успяха да кажат каква точно ще е ползата на хората в двата града от ремонта на канала. При всички случаи водата, която ще стига там, ще бъде повече, но дали ще потече по чешмите е спорно, защото до 60 на сто се губят по мрежите на ВиК дружествата по места, обясниха от МОСВ.
Специалистите бяха единодушни, че ремонтът на водопровода се извършва изключително качествено. Старите бетонни тръби се подменят с нови от стъклопласт и са годни за пренос на вода за питейни нужди. Разлика има единствено в диаметъра на тръбите - старите са стигали до 700 мм, а най-големите от новите са до 600 мм. Фирмата освен това е почистила и заздравила каптажите, където се събира водата за канала. Така фактически не се променят параметрите на стария водопровод, което значи, че няма ново строителство, констатираха експертите на екоминистерството. Общинарите в Своге обаче продължават да се опасяват да не останат без вода.
Това е изворът при пещерата "Пещта", който осигурява по-голяма част от питейната вода за Своге. За да не пресъхне мястото, хората от града са готови да се борят до последно.
Това е изворът при пещерата "Пещта", който осигурява по-голяма част от питейната вода за Своге. За да не пресъхне мястото, хората от града са готови да се борят до последно. |