Брутална намеса в бизнеса с обществен превоз на пътници замисля транспортното министерство. "Ще обсъдим идеята за предсрочно прекратяване на лицензите на превозвачите и прелицензирането им по завишени изисквания", обяви министър Ивайло Московски. Безпрецедентната мярка ще засегне 1709 регистрирани фирми за пътнически превоз, ще изхвърли от пазара част от тях, ще доведе до нови разходи за оцелелите, до по-високи цени на билетите и до ограничаване на транспорта в неатрактивните за големите превозвачи населени места.
Предложението бе определено от експертите като лобистко и антипазарно, но пък зад него застана вицепремиерът Цветан Цветанов.
Скандалната идея за прелицензиране на всички фирми бе лансирана от председателя на Националното сдружение на автобусните превозвачи и собственик на фирма "Юнион Ивкони" Ивайло Константинов. На кръгла маса по повод трагичния инцидент на магистрала "Тракия" той обяви, че всички 68 членове на сдружението (с дял от 60% на пазара) настояват за предсрочно прекратяване на лицензите, тъй като това е единственият начин за налагане на ред в сектора.
"Идеята е министърът да прекрати със заповед всички действащи лицензи, като определи преходен период за прелицензиране на фирмите по нови, завишени изисквания. Несериозно е да има фирми, които разполагат само с 1 автобус", обясни Константинов. Той не навлезе в детайли за бъдещите критерии за лицензиране, но от писмено становище на сдружението се разбира, че новите правила ще изхвърлят от бранша именно малките фирми. Според предложените текстове лиценз за вътрешен превоз на пътници ще се дава на фирми с над 250 седящи места в притежаваните от тях автобуси, което се равнява на минимум 5 големи автобуса с по 50 места. За международните превози летвата е вдигната на 500 места. За превозвачи, които успеят да понесат този удар, е предвиден и втори - ограничение за ползване на автобуси, непокрили определени евростандарти. За вътрешни превози до 200 км ще се изисква задължително колите да са покрили въведения през 1992 г. екостандарт Евро 1. За разстояния до 400 км летвата се вдига на Евро 2, а за над 400 км в едната посока изискването ще е за Евро 3. Това щяло естествено да изхвърли автобусите над 20-годишна възраст. Никъде в ЕС няма подобни изисквания за транспорт.
Ивайло Константинов вчера не обясни какво мислят малките фирми за предложенията и се възмути от въпрос на "Сега" допустима ли е подобна намеса при вече издадени лицензи и направени инвестиции. "Заради подобни коментари браншът не успя да прокара новата републиканска транспортна схема, която бе приета от всички", ядоса се превозвачът. Новата републиканска транспортна схема бе лансирана от същата асоциация и от бившия транспортен министър Александър Цветков, но текстовете отпаднаха от закона след силен обществен натиск, защото са скандално лобистки и биха лишили от удобен транспорт десетки малки населени места. Транспортният министър Ивайло Московски предпочете да замълчи на въпроса. Вицепремиерът Цветан Цветанов обаче обяви, че браншът е най-компетентен да намери начин как да окрупни пазара.
"В България всяко физическо лице може да си купи автобус и да започне да си го управлява. Така у нас има 3000 превозвачи. Това на практика означава, че не може да се гарантира качествен контрол на тази услуга", смята вицепремиерът Цветанов. Според него собствениците на един-два автобуса изобщо нямали сервизна база и техническа възможност да осъществяват контрол и да гарантират безопасност. Много му се струват и съюзите на превозвачите.
Силовото прелицензиране на фирмите и покриване на новите изисквания ще доведе до нови разходи насред кризата. Таксата за издаване на лиценз за обществен превоз в ЕС е 2000 лв. Лицензът за България е 300 лв., но отделно от него превозвачите плащат куп други такси. Заради забраната на автобуси, непокрили екостандартите, част от фирмите ще трябва да инвестират и в нови автомобили. От сдружението на Константинов признават, че това ще доведе до повишение на цените на билетите и разчитат на държавата това да не се случи. За целта настояват бюджетът да отпуска субсидия за преференциалните билети по подобие на БДЖ и да включи сектора като бенефициент по програма "Конкурентоспособност" с цел подмяна на автопарка.
Ако идеята бъде реализирана, е много вероятно да се стигне и до ограничаване на транспорта в неатрактивните за големите превозвачи населени места. Сега те се обслужват от малки фирми, които не биха имали право да съществуват по новите правила.
ПОЗИЦИЯ
"Това са антипазарни идеи. На какво основание се решава с колко автобуса трябва да разполага даден превозвач? Идеята за прекратяване на лицензите е абсурд и ще доведе до международен скандал", коментира Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи, където членуват предимно тежкотоварни превозвачи. Според Лалов покриването на екостандартите не може да се ползва за отсяване на фирмите в бизнеса, а само може да се стимулира с данъчни и други отстъпки.
Министърът що направо не изплюе камъчето, че целта му е да посече автопревозвачите за да има клиенти на БДЖ?
По същата схема, по която увеличават рязко нощния ток единствено заради топлофикациите...нищо, че е непазарно, нищо, че при нас ТЕЦ няма.