:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,829
Активни 550
Страници 11,732
За един ден 1,302,066

Държавата подготвя брутално пренареждане в транспорта

Планът предвижда да бъдат отнети всички лицензи, за да се окрупни пазарът в полза на най-мощните превозвачи
Брутална намеса в бизнеса с обществен превоз на пътници замисля транспортното министерство. "Ще обсъдим идеята за предсрочно прекратяване на лицензите на превозвачите и прелицензирането им по завишени изисквания", обяви министър Ивайло Московски. Безпрецедентната мярка ще засегне 1709 регистрирани фирми за пътнически превоз, ще изхвърли от пазара част от тях, ще доведе до нови разходи за оцелелите, до по-високи цени на билетите и до ограничаване на транспорта в неатрактивните за големите превозвачи населени места.



Предложението бе определено от експертите като лобистко и антипазарно, но пък зад него застана вицепремиерът Цветан Цветанов.

Скандалната идея за прелицензиране на всички фирми бе лансирана от председателя на Националното сдружение на автобусните превозвачи и собственик на фирма "Юнион Ивкони" Ивайло Константинов. На кръгла маса по повод трагичния инцидент на магистрала "Тракия" той обяви, че всички 68 членове на сдружението (с дял от 60% на пазара) настояват за предсрочно прекратяване на лицензите, тъй като това е единственият начин за налагане на ред в сектора.

"Идеята е министърът да прекрати със заповед всички действащи лицензи, като определи преходен период за прелицензиране на фирмите по нови, завишени изисквания. Несериозно е да има фирми, които разполагат само с 1 автобус", обясни Константинов. Той не навлезе в детайли за бъдещите критерии за лицензиране, но от писмено становище на сдружението се разбира, че новите правила ще изхвърлят от бранша именно малките фирми. Според предложените текстове лиценз за вътрешен превоз на пътници ще се дава на фирми с над 250 седящи места в притежаваните от тях автобуси, което се равнява на минимум 5 големи автобуса с по 50 места. За международните превози летвата е вдигната на 500 места. За превозвачи, които успеят да понесат този удар, е предвиден и втори - ограничение за ползване на автобуси, непокрили определени евростандарти. За вътрешни превози до 200 км ще се изисква задължително колите да са покрили въведения през 1992 г. екостандарт Евро 1. За разстояния до 400 км летвата се вдига на Евро 2, а за над 400 км в едната посока изискването ще е за Евро 3. Това щяло естествено да изхвърли автобусите над 20-годишна възраст. Никъде в ЕС няма подобни изисквания за транспорт.

Ивайло Константинов вчера не обясни какво мислят малките фирми за предложенията и се възмути от въпрос на "Сега" допустима ли е подобна намеса при вече издадени лицензи и направени инвестиции. "Заради подобни коментари браншът не успя да прокара новата републиканска транспортна схема, която бе приета от всички", ядоса се превозвачът. Новата републиканска транспортна схема бе лансирана от същата асоциация и от бившия транспортен министър Александър Цветков, но текстовете отпаднаха от закона след силен обществен натиск, защото са скандално лобистки и биха лишили от удобен транспорт десетки малки населени места. Транспортният министър Ивайло Московски предпочете да замълчи на въпроса. Вицепремиерът Цветан Цветанов обаче обяви, че браншът е най-компетентен да намери начин как да окрупни пазара.

"В България всяко физическо лице може да си купи автобус и да започне да си го управлява. Така у нас има 3000 превозвачи. Това на практика означава, че не може да се гарантира качествен контрол на тази услуга", смята вицепремиерът Цветанов. Според него собствениците на един-два автобуса изобщо нямали сервизна база и техническа възможност да осъществяват контрол и да гарантират безопасност. Много му се струват и съюзите на превозвачите.

Силовото прелицензиране на фирмите и покриване на новите изисквания ще доведе до нови разходи насред кризата. Таксата за издаване на лиценз за обществен превоз в ЕС е 2000 лв. Лицензът за България е 300 лв., но отделно от него превозвачите плащат куп други такси. Заради забраната на автобуси, непокрили екостандартите, част от фирмите ще трябва да инвестират и в нови автомобили. От сдружението на Константинов признават, че това ще доведе до повишение на цените на билетите и разчитат на държавата това да не се случи. За целта настояват бюджетът да отпуска субсидия за преференциалните билети по подобие на БДЖ и да включи сектора като бенефициент по програма "Конкурентоспособност" с цел подмяна на автопарка.

Ако идеята бъде реализирана, е много вероятно да се стигне и до ограничаване на транспорта в неатрактивните за големите превозвачи населени места. Сега те се обслужват от малки фирми, които не биха имали право да съществуват по новите правила.





ПОЗИЦИЯ

"Това са антипазарни идеи. На какво основание се решава с колко автобуса трябва да разполага даден превозвач? Идеята за прекратяване на лицензите е абсурд и ще доведе до международен скандал", коментира Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи, където членуват предимно тежкотоварни превозвачи. Според Лалов покриването на екостандартите не може да се ползва за отсяване на фирмите в бизнеса, а само може да се стимулира с данъчни и други отстъпки.
49
3523
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
23 Юни 2011 20:07
Министърът що направо не изплюе камъчето, че целта му е да посече автопревозвачите за да има клиенти на БДЖ?
По същата схема, по която увеличават рязко нощния ток единствено заради топлофикациите...нищо, че е непазарно, нищо, че при нас ТЕЦ няма.
23 Юни 2011 20:48
Това ще засегне фирмите, които по време на тройната ламя обсебиха всички автобусни линии! Куцо и сакато си купи тогава какви да е автобуси и тръгва да печели! С кръвта на хората! Време е и тази простотия да се поправи!
23 Юни 2011 20:54
Това министерство се очертава като най-най-лобисткото за всички времена. С тия мерки единствено ще надуят цените на превозите и ще напълнят джобовете на превозвачите и вносителите на автобуси. Естествено за сметка на отънелия джоб на българина. Който ако трябва да плаща повече за пътуване, логично ще трябва да свие другите разходи и да харчи по-малко за други неща. Но нищо, важното е една шепа лобисти да са доволни.
...След Трайчо Трайков с шистовия газ, сега отписвам от позитивния списък и този Ивайло Московски.


23 Юни 2011 21:04
'Никъде в ЕС няма подобни изисквания за транспорт' - надявам се и в България да не се стига до тях.
Тези критерии едва ли ще минат като закон, но нищо не се знае.
23 Юни 2011 21:22
Баси мръсниците, на още едно свидно право посегнаха - депесарите да возят с потрошени 20-30 годишни пушещи автобуси, а хорицата да си рискуват живота заради евтинки билети...

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
23 Юни 2011 21:25
Това са антипазарни идеи. На какво основание се решава с колко автобуса трябва да разполага даден превозвач? Идеята за прекратяване на лицензите е абсурд и ще доведе до международен скандал", коментира Красимир Лалов


Хехе, ще разбереш на какво основание, когато му дойде времето. Прекратяване на лицензите може да е абсурд, може да се стигне и до международен скандал, но дотогава сте ВЪН ОТ ИГРАТА. А после, "Битият си е бит, а другото не винаги е приятно...". Панимайш? т.е. анадънмо?
23 Юни 2011 21:31
Вегетарианец, ти да не си закупил някой и друг автобус в очакване на обещаното от ГЕРБ? Щото този номер се пробутва вече поне втори път.Използва се една трагедия, на която още не знаем причините и... давай, бако, или сега или следващият път.
Мааму стара, "Юнион Ивкони" не могат без преференции/само за тях/.От друга страна може да плащат много на"консултанти" по трудова медицина.
23 Юни 2011 21:55
анастаси сиров,

"Юнион Ивкони" , приятелю, е фирма със собственик Христо Бисеров!
23 Юни 2011 22:08
Автобусът с който загинаха хората на автомагистралата, ако наистина има заварка на гредата на задното колело, отговорноста е на собственика и сервиза който си е позволил това своеволие ! Недопустимо е да извършват заварка на такова място. Все едно да заваряват шенкел или носач на автомобил ?Структурата на метала се е променила, получила се е пукнатина, заварката предизвиква допълнителни напрежения . При движение със скорост от 100км/ч , този 15 тонен автобус му се къса гредата и свидетелите чуват гръм !Автобусът се извърта към мантинелата, блъска се в колоната и моста, обръща се и се сурка по пътя !Гумата може да е била пукната преди това.Време е закона да предвиди отговорност за собственика и сервиза който извършва некачествени ремонти ! Трябва да се извършват редовно технически обслужвания на автомобилите. Само така няма да влизат аварийно в сервиз и ще бъдат безопасни на пътя !Шофьорите няма да плашат пътниците като като лягат посред пътя под автобуса с костюм и вратовръзка !
23 Юни 2011 22:52
Всяко предложение, което може да доведе до оскъпяване живота на редовите българи е резонно и ще се реализира.
Това е правилото, и при условие, че ръста на доходите е замразен.
Така трябва.
На когото не харесва да си ходи.

И ... отиват...
23 Юни 2011 22:57
Това правителство от първият си ден се занимава с лобизъм! Продължава и сега!
23 Юни 2011 23:13
Ако грижата за сигурността по пътя и живота на хората е лобизъм, да, това правителство се занимава с лобизъм.Някой трябва все пак да започне да отсява подвижните ковчези по пътищата ни.
Утре може да е редът на някой от форума да си отиде от тоя свят в подобен автобус, или сте 100 % убедени в обратното?
23 Юни 2011 23:47
... аз пък си помисли, четейки титула, че ще се забранят аутобусите с лява дирекция ... и сичко - зарад заспал шафьор ...
24 Юни 2011 00:08
Европеец45, ами щом било така дай направо да се забранят всички автобуси с пробег над 20 000 километра, няма ли да е съвсем грижовна държавата по този начин?
ДАИ иска да се отърве от това, което му е работа - да контролира техническата изправност на движещите се автобуси, камиони и т.н. като погребе неизвестен брой малки фирми и вдигне цените на билетите. И така до следващата брутална катастрофа, защото то с прелицензиране тези проблеми не се решават.

Ами ако се случи виновната фирма да е на някой спонсор на МВР?
24 Юни 2011 00:18
Уинчестър,
не разбрах, ти какво предложи?
Щото на голи критикари тук сме се се нагледали и наслушали...
24 Юни 2011 00:27
маса глупости сте изприказвали но ако това го завършат има шанс да е едно от малкото читави неща свършени от герберите.
истината е че държава без читав ЖП транспорт няма.
Бг е някакво изключение, анахронизъм - ЖП транспорта се разби насила като причините са много - кражби, безхаберие, корупция, некадърност но не на последно място интерес - защото много по лесно може да си купиш автобус отколкото влак, и авто лобито изведнъж се оказа много силно.
та рано е да се каже - не е задължително негативно подобно развитие.
24 Юни 2011 00:37
Европеец45,

На първо място, техническият преглед да е сравним с този в Германия.

А че в България ЖП транспортът е умишлено вкаран в девета глуха, е малко по-друга тема.
24 Юни 2011 00:49
Ами това, което го предлагам е много сложно, защото не изисква допълнително пари, ами допълнително работа.
Да се затегне контрола на фирмите, извършващи прегледи и на автобусите в движение. Но не контрол дали са си изкарали всички документи а дали това, което пише по документите им, е вярно.
24 Юни 2011 00:58
И според вас това решение не е в правилната посока?
Дори да се окрупнят фирмите, това няма да вдигне много цената на превоза, защото конкуренцията ще остане.А сега какво става-купуваш си евтино билетче към оня свят...
А контролът в този бранш никога не е излишен-при по-голяма фирма обаче е по-лесен.
Катастрофиралият от голяма фирма ли беше??
24 Юни 2011 01:08
Да бе, няма проблем. Само дето този, който си е заложил къщата, за да си купи автобус, сега ще остане и без къща и без автобус. Не защото е некадърен, амо защото се е родил без късмет в живота баща му да е владика ... А после БНБ ще отчита още ръст на "проблемните" кредити.
Аз пък искам всички вестници да са с един общ форум, не всеки със собствен. И ако някой пише глупости вътре да го банват доживот. Нали така ще се спестят доста нерви на народонаселението (че няма да чете глупости)
24 Юни 2011 05:59
Целта на занятието не е нова - отдавна се говореше за "редуциране" на фирмите и премахване на малките.
Конкуренция? Пазар?
Ха!
----
Блогът на Генек


24 Юни 2011 06:33
Хора умират по пътищата постоянно. Това, че сега в едно произшествие са загинали 8 наведнъж не променя нищо. Дали ще загинат 8 наведнъж или 4 пъти по двама в леки коли няма никаква разлика. И ако се водим по тази логика, то и за по-старите леки коли трябва да сложат такива ограничения. Ами хайде - вносителите на автомобили ще понапълнят гушка, държавата ще вземе ДДС и "защитниците" на човешкия живот ще са щастливи. Добре, хайде тогава ГЕРБ да бъдат принципни докрай - да опитат да наложат същите правила и за леките коли. Хайде да видим дали могат и дали им стиска.


24 Юни 2011 07:04
От друга страна обаче, ако сега ГЕРБ приемат тези ограничения за пътните превози, то със абсолютно същите аргументи ще трябва да приемат и подобни ограничения в здравеопазването. Т.е. както не е (ако не е) ефективно да има малки фирми с по два-три автобуса, така не е ефективно да има и малки болници и клиники. Всичко трябва да е по-голямо.

Също така, ако ще е така, то тогава е време да бъдат пренаписани учебниците по икономика в частта им що е това (свободен) пазар и възможно ли е да съществува. (Отговор: НЕ.) За да нямат хората нереалистични и необосновани очаквания.
24 Юни 2011 08:38
Government, as explained by Adam Smith, had only three functions: protection against foreign invaders, protection of citizens from wrongs committed against them by other citizens, and building and maintaining public institutions and public works that the private sector could not profitably provide.

Няма да превждам - този дето не знае, но иска да научи да се запознае с чичко Google
С думи прости : в случая Държавата трябва да въведе правила които да са ясни, прости и изпълними, Държавата трябва да гарантира спазането на правилата и да наказва тези които не ги спазват.
Това е то - трябва да се прекрати с тарикатлъка, андрешковщината и всичко което "заобикаля" правилата - просто защото последствията може да бъдат с крайно отрицателен характер!
24 Юни 2011 08:38
Несериозно е да има търговци, разполагащи само с един магазин.
Несериозно е да има собственик на само един хотел.
Несериозно е да има зъболекар само с един кабинет.
Несериозно е да има автомонтьор само с един гараж.
Несериозно е да има собственик на само едно такси.
Несериозно е да има собственик на само една аптека.
Несериозно е да има собственик на само една мандра.
Несериозно е да има собственик на само един камион.
Несериозно е да има собственик на само една частна детска градина.
Несериозно е да има собственик на само един частен здравен център.
Несериозно е да има собственик на само един частен университет.
Да си направят вериги бе! Докога ще ги търпиме тия въшлювци! Изтече им времето!
Ивконьо обаче да не се прави на много честен, защото вози по-скъпо от превозвачите в Испания например, макар че нито заплатите на персонала, нито консумативите му са по-скъпи от испанските. Гу-у-у-у-у-у-у-у-у-у-у-у-у-шка.
И да не се прави на много отворен, защото първата ревизия след претенция от европейски превозвач така ще му разклати "лиценза" че после я го намери я не, и може внезапно да стане много несериозен само с един микробус.
24 Юни 2011 09:17
Предложението бе определено от експертите като лобистко и антипазарно, но пък зад него застана вицепремиерът Цветан Цветанов.
А зад Цветанов са тези, които го туриха на власт. Остава да познаем кои са - дали това са ТИМ, Юнион Ивкони и т.н.
24 Юни 2011 09:20
България като прохождаща от 21-21 години в пазарната икономика, трябваше да създаде улеснения преди всичко за дребния и среден бизнес, защото едър български бизнес в България не би трябвало да има. Вместо това демократите се поставиха в услуга на мутрите и създадоха мафията, която ни управлява от 21-22 години. Естествено, че в условията на българската дебеловрата пазарна демокрация, място за дребни и средни фирми няма и затова се грижи държавата на дебеловратите демократи.
24 Юни 2011 09:33
Прелицензирането ще облагодетелства големите фирми превозвачи. Те естествено ще си платят за това на когото трябва.
Пререгистрацията на производствените и търговските обекти от агенциата по храните, също ще облагодетелства едрите производители и хипермаркетите, те също ще си платят на когото трябва.
Скоро ще има и други подобни номера.
Министрите работят срещу ГЕРБ и всеки ден с тези мерки губят избирателите си.
Въпросът е следният: С получените пари ще могат ли да купят достатъчно цигански гласове за да компенсират загубата.
Скоро ще видим решението на уравнението.
Дано да е с отрицателен резуртат за герберите, защото иначе скоро в тази страна ще останат само цигани и тук там българи слуги на чужди монополисти.
24 Юни 2011 09:35
Московски
Брутално е, защото преди това ДПС брутално (те друг начин не познават) натика свои фирми от Догановите обръчи , в този бизнес. За целта беше обезкървена БДЖ, а знайно е (не и от Емил Хърсев), че в нормалните държави основният пътникопоток се поема от ЖП системата, а автобусите са допълващ транспорт.
По общини, където ДПС също има силно присъствие в управите, извънградските превози се поеха от "превозвачи" със съмнителен страж и качества на шофьорите и грохнали 20 годишни автобуси, закупени ат автоморгите на Италия.
24 Юни 2011 09:56
Съгласен съм за въвеждането на по-високи стандарти за автобусите - но те не трябва да се прилагат със задна дата. Тоест, фирми вече закупи стари автобуси и лицензирани по старите правила да не бъдат засегнати от промените в изискванията до истичане на лицензите им. Иначе - да съборим повечето исторически сгради, защото не са строени да устояват на земетресения.
24 Юни 2011 09:57
Нормативната уредба, регулираща обществените превози, бездруго е противна комунистическа отживелица. Предния "министър" на транспорта не успя да влоши нещата с опитите допълнително да ограничи конкуренцията и да облагодетелства големите превозвачи. Сега обаче катастрофата им дойде дюшеш и новия "министър" вече ще изпълни задачката. Боклуци.
24 Юни 2011 10:01
..Таксата за издаване на лиценз за обществен превоз в ЕС е 2000 лв. Лицензът за България е 300 лв...

Плюс 1700 лв. ПОДКУП - и всичко си е съвсем европейско!!
***
...бюджетът да отпуска субсидия за преференциалните билети по подобие на БДЖ..

НИЩО, ама абсолютно нищо не трябва да е "подобие на БДЖ"...
***
Няма да е лошо да се отървем от българския вариант на "европейска държава".

------------------------ ---------- -------
На народите с къса памет,

преходите им са много дълги!

- Д-р Тони Филипов
------------------------------- ----------
24 Юни 2011 10:47
Супер, да останат само големите играчи!
Но, се съмнявам някой от тях да пусне бус да превозва хора от едно родопско село до друго за 1, 5 лв.
Конкуренцията ще намалее, цените, разбира се, ще скочат, постепенно ще падне качеството на предлаганета услуга... - тези хора някога икономика учили ли са?! Или в Академията не преподават подобни глупости?

П.П. Цветанов като е толкова загрижен за безопасността на пътниците защо не се заеме с БДЖ - да види колко процента от родните мотриси отговарят на европейските изискания ?!
24 Юни 2011 10:58
Аз предлагам да се разшири дискусията. Да се включат и камионите, и леките коли. А защо се пренебрегва селскостопанската техника?
Да се спрат от движение всички. Да се задължат да минат технически преглед отново. Да се редуцират собствентиците на леките коли - колко леки коли има в страната и колко са собствениците?
Предложението ми е съвсем сериозно - при толкова много на брой леки коли и собственици на такива как да се осигури необходимия контрол? Прав е министър Цветанов. На какво прилича това? Който не е рекъл, не си е купил кола. Да се въведе разрешителен режим - само който има бележка, само той ще може да си купи кола. Ред трябва да има тука!
24 Юни 2011 11:06
Аз предлагам да се разшири дискусията. Да се включат и камионите, и леките коли. А защо се пренебрегва селскостопанската техника?
Да се спрат от движение всички. Да се задължат да минат технически преглед отново.

Ами балъка си е балък - всички и без това минават технически преглед всяка година ...
Дали щеше да си токоз ербап ако някой твой близък - да не дава Господ - беше в автобуса от река Лим или в Ямболското меле или пък сега на Тракия!
Сигурността на превоза и превозното средство са водещи!!!
24 Юни 2011 11:28
Верно е - балъка си е балък!
И като такъв не разбирам от къде знаеш, че не е имало мой близък, който е пострадал при последната катастрофа?
А по същество: като и сега има техн. прегледи защо са тия масирани проверки на ДАИ; защо при тия проверки има спрени автобуси; защо за сигурността на превоза и превозното средство, които са водещи, се работи само след голяма катастрофа; как ще се подобри въпросната сигурност като се ограничи каквото и да е по непазарен принцип и т.н.
24 Юни 2011 11:34
Министърът що направо не изплюе камъчето, че целта му е да посече автопревозвачите за да има клиенти на БДЖ?


Стерн,
ако е такава целта, то тя е само за приветстване. От екологична гледна точка.


24 Юни 2011 11:45
истината е че държава без читав ЖП транспорт няма.
Бг е някакво изключение, анахронизъм - ЖП транспорта се разби насила като причините са много - кражби, безхаберие, корупция, некадърност но не на последно място интерес - защото много по лесно може да си купиш автобус отколкото влак, и авто лобито изведнъж се оказа много силно.
та рано е да се каже - не е задължително негативно подобно развитие.


Интел инсайд,
този път сме единомишленици.

24 Юни 2011 12:06
балък, колкото е по-старо едно возило - било то кола или самолет - толкова е по-голям рискът да се случи авария въпреки тех преглед - пък бил той и най щателен и добросъвестен! Просто материалите остаряват - няма как по време на техн преглед да може да се определи например дали даден маркуч на хидравликата е чилтав или не или пък дали метала на носача има необходимите якостни характерисики и още безброй други джаджи ... За това трябва да има разумна възрастова граница.
Преди няколко дена пътувах - и какво ужким фирмата голяма, ама гумите галоши! Ами ако с тези галоши буса влезе в аквапланинг! Просто трябва да има самоконтрол и външен контрол, трябва да има сериозни изисквания към техническото състояние на возилото - това от своя страна се осъществява с пари, а не става в клуба направи си сам или с "лежане под ладата"!!!
24 Юни 2011 12:27
Благодаря за лекцията.
Ако че сме балъци, поназнайваме некои нещица.
Може ли по същество: в какво се изразява превенцията; като е с гуми-галоши, как е минал преглед; какъв текущ контрол осъществява ДАИ и т.н. (всичко от предишния коментар).
И най-важното: как с непазарни мерки и ограничаване броя на превозвачите ще се подобри положението?
24 Юни 2011 12:32

...бюджетът да отпуска субсидия за преференциалните билети по подобие на БДЖ..


Субсидии се отпускат и сега, както за градския, така и за междуселищния транспорт. Лошото е, че тези субсидии се използват крайно неадекватно от гледна точка на интереса на гражданите. Много често те се използват за самоцелно изминаване на все повече и повече километри, а не за превозване на повече пътници.
Натиснете тук

24 Юни 2011 13:12
юнион ивкони и етап-груп са най-големите превозвачи и са депесарски фирми. Ако се стигне до прелицензиране и се спазват законите то юнион ивкони не трябва да съществува тъй като е най-големия нарушител. доссега го спасяваха дпсто-синът на депутата рамадан атталай е съдружник на иво, та те го спасяваха в МТ, преди вереме му бяха внигнали мерника и го бяха вханали нарушенията , ама вместо това уволниха хората от министерството че и от бопа които направиха разработката, сега ЦЦ седи зад него , и никой да не ми обяснява че няма договорка между герб и дпс. И двете компании са със нови автобуси, та затова натискат старите да се махат че им развалят далаверата. обикновенно със по-стари автобуси са малки фирми но не свързани със никоя партия.
24 Юни 2011 14:00
тези след 2 години ще бъдат по-мразени и от доган.
24 Юни 2011 16:40
колкото е по-старо едно возило - било то кола или самолет - толкова е по-голям рискът да се случи авария въпреки тех преглед - пък бил той и най щателен и добросъвестен! Просто материалите остаряват - няма как по време на техн преглед да може да се определи например дали даден маркуч на хидравликата е читав или...

Това веднага трябва да бъде сведено до знанието на европейските власти. След като в Европа няма забрани за експлоатация на возила на база възраст на возилата, то значи, че европейските власти не са наясно с тези фундаментални факти и незабавно следва да бъдат ограмотени!


24 Юни 2011 16:47
Роки - като видиш в ЕС возило екостандарт < от евро 1 значи няма ограничение за възрастта и всякакви таралясници може да се движат там ...

Редактирано от - BOLGAR на 24/6/2011 г/ 16:49:06

24 Юни 2011 17:34
Само да попитам, ако се въведе ограничение от 5 автобуса, дребните собственици не могат ли да се кооперират и пререгистрират?
24 Юни 2011 17:38
И къде в Европа има наложени стандартите, които Московски иска да въведе у нас??


24 Юни 2011 19:54
ИААА е създадена за да пречи на хората и събира пари заради измислени от чиновниците нарушения!Държавата има право единствено да контролира безопасното извършване на услугата ! Всяко друго изискване води до изпадане в неловка ситуация на некомпетентния държавен служител !Държавата трябва да избере между корупцията и печалбата от данъци върху доходите на фирми !
25 Юни 2011 17:32
Нали когато работят законите ще влизат хора в затвора ! На тези които правят законите им се плаща на ред, а не на качество и работа ! Когато работят законите, няма да се наложи да ги корегират и да получават още пари за допълнителната корекция ! Несъвместимо е с международните документи да има други изисквания освен по безопасноста при извършване на услугата. Всяко допълнително изискване е тежест за бизнеса, излагане на чиновника и повод за корупция ! Вече не се казва :Ние ги хващаме а Вие ги пускате!" , защото тези които изработват нормативните актове ги правят така, че нарушителите да не влизат в затвора
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД