Гръцкият парламент одобри "на косъм" програмата за драстични бюджетни съкращения, с които ще се спестят общо 28.4 млрд. евро до 2015 г., и ще получи нов спасителен транш от 12 млрд. евро от ЕС и МВФ.
Новият план за съкращаване на бюджетните разходи и увеличаване на данъците трябваше да бъде подкрепен от най-малко 151 депутати в 300-местния парламент. След явно и поименно гласуване той бе одобрен от 155 депутати от управляващата партия ПАСОК при 138 "против". Срещу плана гласува зам.-председателят на партията Панайотис Курублис, който е бил изключен от партията. За сметка на това един депутат от консервативната опозиционна партия "Нова демокрация" е гласувал за строгия бюджетен план. Телевизия Би Би Си излъчи кадри на радостни гръцки депутати от ПАСОК, които се целуват в пленарната зала след гласуването.
Днес предстои още едно парламентарно гласуване, което се очаква да е още по-напрегнато, защото ще засегне законодателството, чрез което ще се приложат антикризисните мерки.
Германската канцлер Ангела Меркел заяви, че одобрението на плана е "много добра новина".
Гласуването първоначално беше отложено заради сблъсъците между полиция и протестиращи пред парламента. Според Би Би Си на площада с протестиращите са се чули яростни възгласи, след като резултатът от гласуването е бил съобщен. Мнозинството от събралите се смятат, че депутатите, одобрили мерките, са национални предатели. Докато течеше вотът, стотици облечени в черно, маскирани и екипирани с противогази младежи се сражаваха с полицията, която ги засипваше със залпове от сълзотворен газ. Отделни групи щурмуваха финансовото министерство и офис сграда на централния площад "Синтагма".
Гръцките медии обявиха бойкот на гласуването. Държавната и почти всички частни телевизии, а също така държавната осведомителна агенция и информационни сайтове прекратиха предаванията си от 11 до 15 ч. местно време. Гласуването бе насрочено за 14 часа. Вместо новини в ефир каналите излъчваха записани предавания.
МЕРКИТЕ
Гърците ще трябва сериозно да затегнат колана през следващите 4 г. заради новите мерки за излизане на кризата:
- В обществения сектор размерът на заплатите ще бъдат намалени с 800 млн. евро т.г., с още 660 милиона ще бъдат спестени през 2012 г. и още стотици милиони евро до 2015 г. Това ще стане със съкращаването на 150 000 държавни служители, като за едно ново работно място ще бъдат съкращавани или пенсионирани десет други.
- Работната седмица се увеличава от 37.5 часа на 40. Заплащането за извънреден труд се намалява. Съкращават се премиите и бонусите. Броят на срочните договори ще намалее с 50% през т.г. и още 10% през 2012 г. Въвеждат се строго работно време и неплатен отпуск.
- Основните училища и гимназиите се обединяват, разходите за тях, както и за университетите, се съкращават.
- Парите за здравеопазването ще намалеят с 310 млн. евро през т.г. и със стотици милиони до 2015 г.
- Парите за различни социални проекти се намаляват с 833 млн. евро т.г., с 1.2 млрд. евро догодина и с още 1 млрд през 2013 г.
- Размерът на основната пенсия са замразява, намаляват се размерът на еднократните плащания при пенсиониране.
- Държавата ще наложи "данък солидарност" от 1% до 4% на най-високите заплати. За министри, депутати и други категории държавни служители с високи доходи, този данък ще бъде 5%.
- Увеличаване с 300 евро годишно на данъците на свободно наетите като адвокати и шофьори на таксита.
- Намаляване на прага на необлагаемия минимум от 12 хил. на 8000 евро, с изключение на служителите на възраст под 30 години и пенсионерите, и създаване на специален имотен данък за собствениците на имоти на стойност над 200 хил. евро.
- Увеличаване на данъците за луксозни стоки като яхти, басейни и мощни автомобили. Отваря се възможност за легализиране на незаконно построени обекти след изплащането на съответни глоби и се премахва голям възможности за избягване на данъци.
- ДДС за барове и ресторанти се увеличава от 13 на 23 % и се засилва борбата срещу данъчните измами и работата на черно.
- За първи път през последните 30 години ще бъдат намалени военните разходи, които в момента са на най-високо процентно равнище между европейските страни- членки на НАТО - около 4% от БВП, макар че много анализатори смятат, че реалната стойност е по-висока. Общо ще се спестят 1,2 млрд. евро до 2015 г. и ще се анулират поръчки за въоръжение на стойност 830 млн. евро.
- През 2011 г. правителството в Атина иска да инкасира 5 млрд. евро от продажбата на монопола в организацията за спортни залагания ОПАП, Постбанк, компанията за управление на водите със седалище в Солун, и в дружествата за управление на пристанищата в Пирея и Солун.
- Между 2012 г. и 2015 г. ще бъдат получени други 45 млрд. евро чрез приватизация на компанията за управление на водите в Атина, на рафинериите, на предприятията в електрическата сфера, АТЕбанк (специализирана в областта на земеделието), както и на администрацията на пристанищата, летищата, магистралите, правата за експлоатация на мините и на движимо и недвижимо имущество на държавата.
|
|