Брюксел започва кампания за намаляване на банковите такси за откриване и поддържане на сметки на граждани. Европейската комисия (ЕК) вчера обяви, че започва едногодишно наблюдение на страните от ЕС, за да установи дали гражданите имат лесен и евтин достъп до най-разпространените банкови услуги. Засега няма да се определя таван, но ако се види, че те са високи и са спирачка пред хората да ползват банкови услуги, догодина ще се подготви директива с конкретни указания как да се формират таксите за разплащателни сметки.
Според Еврокомисията всеки гражданин на ЕС трябва да има достъп до набор от базисни разплащателни услуги - чрез основна банкова сметка. Целта е човек да може да получава по такава сметка доходите си - заплати, хонорари, пенсии, социални помощи, стипендии, да внася в брой и да тегли от нея пари, да плаща сметки за ток, парно, телефон, интернет, а също и да пазарува в магазина или онлайн. Ето защо Брюксел иска от държавите от ЕС и гаранции, че откриването на основна сметка за разплащания е лесно и евтино - ако не безплатно, поне срещу ниски такси. ЕК използва понятието "разумна такса", като уточнява, че цената на услугите на банките трябва да е съобразена с нивото на доходите, цените и средните такси за съответната страна.
Еврокомисията очаква всяка страна да определи до 6 месеца своите критерии за разумни такси. В момента над 30 млн. души над 18 г. в Евросъюза нямат нито една сметка в банка. Над една четвърт от тези 30 милиона граждани са останали извън обхвата на банковите услуги, тъй като банките са ги преценили като ненадеждни и не са ги приели за клиенти. Това са основно по-бедни и по-необразовани хора. Но ако в другите държави става дума за изключения, в България и Румъния половината от зрялото население не ползва разплащателни сметки. Еврокомисията дори допуска държавата да поема част от разходите, ако определени банки се ангажират да предоставят на всеки желаещ основна сметка за разплащания. Посочва се примерът на Австрия, където е ангажиран специален фонд.
Според данни на комисията плащанията в брой рязко намаляват, а липсата на основна разплащателна сметка затруднява и оскъпява ежедневната дейност. Затова ЕК препоръчва всяка страна от ЕС да гарантира на своите граждани достъп до поне една банкова сметка, за да може да ползват основни разплащателни услуги. Това ще е особено полезно за хора, които работят или учат в друга държава и там им отказват например кредитна карта, защото са чужденци.
ЕК поставя срок на всички държави да докладват как изпълняват препоръките й до 6 месеца. Освен това членките на ЕС трябва да събират надеждна статистика за издадени и анулирани разплащателни сметки, за откази за откриване и за размера на таксите и да докладват в Брюксел след 12 месеца - през юли догодина.
"Идеята е да бъде насърчено откриването на сметки, без това да поражда други ангажименти към финансовите институции, препоръките са по-скоро насочени към по-старите държави - членки на общността", коментираха вчера български банкери. В тези страни откриването на разплащателна сметка върви с издаване на дебитна или кредитна карта и води до плащане на нови такси и поемане на допълнителни задължения.
Според Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките, откриването на сметка няма как да е напълно безплатно, защото има административни разходи. "Някой трябва да наблюдава дали не се перат пари, правят се месечни извлечения, които също няма как да бъдат безплатни. Това е типична европейска популистка идея. Таксите у нас например са няколко пъти по-ниски, отколкото са тези в Германия. Важно е хората да разберат, че колкото повече навлиза онлайн банкирането, толкова по-евтини ще стават услугите на банките", обясни за "Сега" Хампарцумян. Той допълни, че засега ръководената от него Уникредит Булбанк няма да променя таксите. "Това зависи изцяло от конкуренцията и пазара, но не смятам, че ще има като цяло някакви промени", довърши той.
От БНБ обясниха, че са запознати с текста на ЕК, но не казаха каква част от българите не използват банкови преводи. "Доста е сложно да бъде определено колко от гражданите имат сметки и колко - не. Много хора имат по няколко. Малко вероятно е заради препоръките от Брюксел да се стигне до законодателни промени у нас", коментира подуправителят на БНБ Румен Симеонов.
СУМИ
В момента в различните банки таксите за откриване на разплащателна сметка са между 3 и 7 лв. Ако обаче си откриете сметка с дебитна карта, таксата може да е по-ниска и дори нулева. Едно платежно нареждане е между 3.50 и 10 лв. За суми над 1000 лв. обаче се начислява и процент комисионна, който е различен за всяка банка.
|
|