:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,987
Активни 705
Страници 861
За един ден 1,302,066

Брюксел започва кампания за по-ниски банкови такси

50% от българите и румънците не знаят какво е разплащателна сметка
Брюксел започва кампания за намаляване на банковите такси за откриване и поддържане на сметки на граждани. Европейската комисия (ЕК) вчера обяви, че започва едногодишно наблюдение на страните от ЕС, за да установи дали гражданите имат лесен и евтин достъп до най-разпространените банкови услуги. Засега няма да се определя таван, но ако се види, че те са високи и са спирачка пред хората да ползват банкови услуги, догодина ще се подготви директива с конкретни указания как да се формират таксите за разплащателни сметки.



Според Еврокомисията всеки гражданин на ЕС трябва да има достъп до набор от базисни разплащателни услуги - чрез основна банкова сметка. Целта е човек да може да получава по такава сметка доходите си - заплати, хонорари, пенсии, социални помощи, стипендии, да внася в брой и да тегли от нея пари, да плаща сметки за ток, парно, телефон, интернет, а също и да пазарува в магазина или онлайн. Ето защо Брюксел иска от държавите от ЕС и гаранции, че откриването на основна сметка за разплащания е лесно и евтино - ако не безплатно, поне срещу ниски такси. ЕК използва понятието "разумна такса", като уточнява, че цената на услугите на банките трябва да е съобразена с нивото на доходите, цените и средните такси за съответната страна.

Еврокомисията очаква всяка страна да определи до 6 месеца своите критерии за разумни такси. В момента над 30 млн. души над 18 г. в Евросъюза нямат нито една сметка в банка. Над една четвърт от тези 30 милиона граждани са останали извън обхвата на банковите услуги, тъй като банките са ги преценили като ненадеждни и не са ги приели за клиенти. Това са основно по-бедни и по-необразовани хора. Но ако в другите държави става дума за изключения, в България и Румъния половината от зрялото население не ползва разплащателни сметки. Еврокомисията дори допуска държавата да поема част от разходите, ако определени банки се ангажират да предоставят на всеки желаещ основна сметка за разплащания. Посочва се примерът на Австрия, където е ангажиран специален фонд.

Според данни на комисията плащанията в брой рязко намаляват, а липсата на основна разплащателна сметка затруднява и оскъпява ежедневната дейност. Затова ЕК препоръчва всяка страна от ЕС да гарантира на своите граждани достъп до поне една банкова сметка, за да може да ползват основни разплащателни услуги. Това ще е особено полезно за хора, които работят или учат в друга държава и там им отказват например кредитна карта, защото са чужденци.

ЕК поставя срок на всички държави да докладват как изпълняват препоръките й до 6 месеца. Освен това членките на ЕС трябва да събират надеждна статистика за издадени и анулирани разплащателни сметки, за откази за откриване и за размера на таксите и да докладват в Брюксел след 12 месеца - през юли догодина.

"Идеята е да бъде насърчено откриването на сметки, без това да поражда други ангажименти към финансовите институции, препоръките са по-скоро насочени към по-старите държави - членки на общността", коментираха вчера български банкери. В тези страни откриването на разплащателна сметка върви с издаване на дебитна или кредитна карта и води до плащане на нови такси и поемане на допълнителни задължения.

Според Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките, откриването на сметка няма как да е напълно безплатно, защото има административни разходи. "Някой трябва да наблюдава дали не се перат пари, правят се месечни извлечения, които също няма как да бъдат безплатни. Това е типична европейска популистка идея. Таксите у нас например са няколко пъти по-ниски, отколкото са тези в Германия. Важно е хората да разберат, че колкото повече навлиза онлайн банкирането, толкова по-евтини ще стават услугите на банките", обясни за "Сега" Хампарцумян. Той допълни, че засега ръководената от него Уникредит Булбанк няма да променя таксите. "Това зависи изцяло от конкуренцията и пазара, но не смятам, че ще има като цяло някакви промени", довърши той.

От БНБ обясниха, че са запознати с текста на ЕК, но не казаха каква част от българите не използват банкови преводи. "Доста е сложно да бъде определено колко от гражданите имат сметки и колко - не. Много хора имат по няколко. Малко вероятно е заради препоръките от Брюксел да се стигне до законодателни промени у нас", коментира подуправителят на БНБ Румен Симеонов.



СУМИ

В момента в различните банки таксите за откриване на разплащателна сметка са между 3 и 7 лв. Ако обаче си откриете сметка с дебитна карта, таксата може да е по-ниска и дори нулева. Едно платежно нареждане е между 3.50 и 10 лв. За суми над 1000 лв. обаче се начислява и процент комисионна, който е различен за всяка банка.
43
3588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
18 Юли 2011 21:00
Единственото правилно действие е отварянето на държавни банки, които да конкурират частните такива! И не само банки - всичко! Като ще е пазарна икономика, неограничена частна инициатива и конкуренция, защо затривате държавните банки и предприятия, а?! За да не ви пречат, нали! A защо не ги оставите да работят и да ги конкурирате, нали сте по-добрите менажери, защо трябва да затворите(И РАЗГРАБИТЕ) държавните предприятия, за да съществувате вие?!...
18 Юли 2011 21:10
В конкретният случай в Бг това е чукане на отворена врата. Таксите за откриване и поддържане на разпл. сметка (със или без карта към нея) са като цяло съвсем приемливи.
Това, което не е приемливо са преводните такси + задължитеност да се плаща с превод. А банките само това чакат - 3-5-10 лв. такса, задължително през банка "струва" 5 лв.
Струва и да се разсъждава в/у твърдението, че 50% от хората у нас нямат разпл. сметка. При условие, че в ДА, в обществения сектор, а често и в частния, заплатите се привеждат именно така. На много места задължават хората, с обяснението, че е задължително; не е вярно, но върви. Освен това НОИ изплаща социалните помощи по сметка.
И всичко това не се вързва с твърдението за 50-те %.
18 Юли 2011 21:19
Една година наблюдение, после писане на директива, въвеждане, пробен период...
И цъфнаха налъмите...
---------------------------
Блогът на Генек

18 Юли 2011 21:57
EК се занимава с ... с дребен проблем...
За голяма част от хората най-важното съприкосновение с банките е ипотечният кредит за покупка на семейното жилище - та ако ЕК иска да свърши нещо реално и полезно, то да въведе контрол върху безконтролното вдигане на лихвите у нас или поне да се постарае да има еднакви лихви в ЕС...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
18 Юли 2011 22:01
Ако 50% от българите не знаят какво е банкова сметка, това се отнася към изследването на ПИЗА за функционалната неграмотност. Що се отнася до таксите, за банковата сметка, в която си получавам заплатата, такса за откриване и поддръжка няма, плащане в магазин или интернет чрез вързаната с нея дебитна карта няма, теглене кеш от банкомат на банката е 20ст, от друг - 60ст. От това по-разумни такси за най-основните банкови услуги - здраве му кажи. Банковият превод не е чак толкова основна услуга, но е 30ст вътрешнобанков, левче междубанков. И това са масовите банкови такси за физически лица, откъде излизат "между 3.50 и 10 лв. ", ако не е за големите преводи, които минават задължително през РИНГС, не знам. Не знам и кои са тези граждани, които са поискали да си открият сметка и да внесат пари в банка и са им отказали, "тъй като банките са ги преценили като ненадеждни и не са ги приели за клиенти". За внасяне на пари приемат всеки. Ако е за теглене на кредит или издаване на кредитна карта - друг въпрос.
Та с две думи - значителна част от българите не ползват банкови услуги не заради цената или недостъпността на услугите, а защото са прости и тъпи или са мошеници и не искат доходите им да са на светло. За пълнота - една малка част не са тъпи или мошеници, а не ползват услугите заради инат.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
18 Юли 2011 22:50
Може и да сте прави, но хората си казват "С мошеници работа да нямаш!". Както казват във Видинско: " С една ръка дупе глади, с друга ръка курец вади".
18 Юли 2011 22:54
За голяма част от хората най-важното съприкосновение с банките е ипотечният кредит
Явно догодина ЕК ще прави проучване за да установи дали гражданите имат достатъчно средства и знания за ползване на най-разпространените банкови услуги.
18 Юли 2011 22:56
Manrico - не знам коя банка ползваш за разплащания, но сумите са доста по-големи. Естествено е, че вътрешнобанковите преводи са с най-ниски такси, което е обяснимо /виж и практиката на мобилните оператори/, но обикновено ми се налага да правя междубанкови преводи - и таксите съвсем не са от порядъка, който цитираш. Освен това "държавата" - нарочно я пиша с кавички е решила да ползва най-различни банки за собствените си такси, което автоматично води до сигурни приходи на съответната банка и сигурни разходи за моя милост. Какво пречи да могат да се ползват и евтините алтернативни начини на плащане, като гербовите марки и плащане в брой на каса в държавно учреждение. Все ще се намери някой като оня арменец на УниКредит да изтъкне довода, че не било съвременно - но когато се изтъкват подобни доводи от банкер знайте, че става дума за пари и нищо във ваша полза. Една държава няма ли контрол върху банковата система и подконтролни банки - пиши я бегала - според небезизвестния български банкер Буров. И какво толкова налагаше приватизацията на Булбанк и ДСК?
18 Юли 2011 23:01
Според Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките, откриването на сметка няма как да е напълно безплатно, защото има административни разходи.

Примери за безплатни сметки в Европа има колко искаш, барабар с месечните извлечения.
Първи пример - в Германия: http://www.dkv.de Напълно безплатна VISA карта дават също.
Втори пример - Белгия: http://www.deutschebank.be - също безплатни кредитни карти
Също така http://www.argenta.be с напълно безплатни MasterCard
18 Юли 2011 23:01
Та с две думи - значителна част от българите не ползват банкови услуги не заради цената или недостъпността на услугите, а защото са прости и тъпи или са мошеници и не искат доходите им да са на светло.

Или защото няма пари
19 Юли 2011 00:20
"Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!"(или да приватизираме банка- бел. §39)
19 Юли 2011 00:40
Не знам какви са таксите, но знам че ако човек например е клиент на банка ДСК и държи в личната си сметка 10 000 лева ще трябва да заплати около 5 лева за това, че си държи парите в разплащателна сметка (включвам и тегленето от банкомат). Ако си ги пази на срочен влог (едномесечен) за годината ще получи 300 лева! Ако реши да тегли сума по-голяма от 2000 лева (това е практически във всяка българска банка) му удържат по 3 лева на 1000 -- това вече е подигравка! Защо ни задължават силово да си държим парите в банките и да плащаме по банков път като за това ни вземат и такси!
Ако си държиш парите в банка неси сигурен кога на някой престъпник с власт няма да му хрумне някой закон, че да ти "ошушкат" сметката...
19 Юли 2011 01:56
Живея в Лондон и повече от 2 години съм клиент на най-голямата английска банка - BARCLAYS. Няма такса за откриване на сметка, няма такса за обслужване на сметката (нито месечна, нито годишна). Няма такса за теглене от банкомат. Няма такса когато си плащаш сметката с дебитната карта в който и да е магазин, плащане по интернет....
Всеки месец ми изпращат по пощата извлечение на сметката - не заплащам нищо и за това.
За преводи в чужбина се заплаща такса от 25 паунда независимо колко са парите. "Българската" банка ме одруса доста повече с нейната си такса и повече не изпращам пари по банка.
Това е!
19 Юли 2011 08:17
Няма е Кунева вече и от Брюксел взеха да се грижат за потребителя
19 Юли 2011 09:15
В България не 50%, а повече щяха да бъдат, ако държавата не задължаваше хората за някои неща непременно да имат банкова сметка. Това е лесно обяснимо - такса даже и от 50 ст. до 1 лев не месец, идва в повече на прекалено многото българи получаващи до 300 лева заплата, а да кажем и на 60-70% от българите, които са с до 400 лева заплата. Както винаги зависи от гледната точка. Човекът с 4-5 хиляди лева доход на месец, никога няма да схване, че таксата от 30 ст. е страшно голяма за повечето хора в България и ще твърди, че онези с прости и тъпи - както се казва "сития на гладния не вярва".
19 Юли 2011 10:26
30ст вътрешнобанков, левче междубанков. И това са масовите банкови такси за физически лица, откъде излизат "между 3.50 и 10 лв.

Манрико, да, това са цените при електронен превод онлайн.
Обаче...трябва ти свидетелство за съдимост за нещо; във Варна гишето работи единствено с хартиен документ, издаден от гише на СИбанк в съседство, приемат ти заявлението само, ако платиш на това гише. Нямаш шанс да платиш онлайн, нито дори с превод на друго място. Имали си вътрешно разпореждане и толкова. Преводът беше 3 лв., сега май е 5.
Друг пример - детето ти кандидатства и трябва да плати такса за изпит да речем. От университетът задължително искат да е банков документ за превод защото го прилагали към документите. Не става онлайн. А най-готино става, когато сметката на университета е в Експресбанк и отидеш да платиш при тях, защото си се осведомил, от тарифата им, че тази вътрешнобанкова касова операция струва 1 лв., но на гишето ти кажат, че е 5 лв. Защо? Ако е към бюджетна сметка, преводът е 5 лв. Но това го няма в тарифата!?!?!? Вътрешнобанково изискване.
19 Юли 2011 10:28
Абе къде е определено, че човек задължително следва да ползва банка и банкови услуги за каквото и да било, та се сочи едва ли не като драма дето 50% от българите нямали банкова сметка?
Нямат, щото им не требе!
Ако им дотребе ще проимат, които искат.
Къде е тук драмата, къде е трагедията?
Банката, както и чистачката, предоставят услуги. Тези услуги се търсят и ползват от този, който има нужда от тях.
Който няма нужда - не ги и ползва!
А че от години се натиска обществото да ползва банки - то си е ясно.
И заплатите на много места зорлем почнаха да ги плащат по банков път, и законово задължиха много разплащания да стават по банков път, и в много институции премахнаха де факто плащането на каса и така задължиха гражданите да плащат таксите по банков път, че чак и банкови клонове се разкриха в самите институции - и всичкото е уж за удобство на хората!

19 Юли 2011 10:39
Абе сложете им хомот на преводите и обслужването, а на не на базисните цени. Пет лева за превод е безсрамна цена - но хората са овце.
19 Юли 2011 10:50
Хм, и аз съм от 50-те % без разплащателна сметка. По-точно - с голям инат успях да я закрия в Булбанк, оставяйки само картовата си сметка там. За какво да им плащам по 2.50 лева месечно? И с нея, и без нея, за плащане на POS терминал има 20 ст. такса (но няма такса теглене от техен банкомат). Не ми се налага да превеждам често пари, а и в много банки може директно и от срочен влог да се преведат. Ако някога ми притрябва точно разплащателна сметка, мога да ползвам и чужда... Е, не съвсем чужда. Всъщност, българските банки предлагат ли семейни разплащателни сметки? Че тогава 50% българ(к)и с разплащателни сметки май ще е над световното ниво
19 Юли 2011 10:50
Nicolas, признавам грешка: да се чете http://www.dkb.de
Сметките и картите за които говоря са напълно безплатни и то не само за една година. DKV картата е и супер изгодна за теглене навсякъде по света(не само ЕС) - НИКАКВИ ТАКСИ!!! НИЩО! НИКЪДЕ! Само 1.5% комисион при обмяна, но това е стандартно.

Безплатни навсякъде в ЕС са и дебит картите на другите две банки за които споменах.

Освен това за разлика от колегата горе в Barclays, тези банки не искат абсолютни нищо за преводи в ЕС (по-точно SEPA). Не съм пробвал как са преводите в паундове, предполагам също струват почти нищо или нищо.

Та да се върнем при тоя мошеник Хампарцумян.... къде има той такава оферта? Къде в България има такава оферта?
Като пуснат всичките банки по една такава оферта, тогава ще говорим за електронно разплащане.
19 Юли 2011 10:55
Обаче...трябва ти свидетелство за съдимост за нещо; във Варна гишето работи единствено с хартиен документ, издаден от гише на СИбанк в съседство, приемат ти заявлението само, ако платиш на това гише.

Тук проблемът вече е на държавните институции, че искат така плащанията. Доколкото си спомням, преди няколко месеца със закона за ограничаване на плащанията в брой се прие, че и държавните организации ще приемат плащания с карти - май от догодина ще стане.
Сега да повторим за най-простите и най-тъпите. Ако един беден човек оперира през моята банка, която е типична българска банка, то единственият му разход ще е 20ст на месец - да си изтегли веднъж месечно от банкомат на същата банка малко пари в брой за дребни разходи. Като е беден, повече от 400лв в брой месечно няма да тегли, значи ще стане само с едно теглене. Такси за поддържане на сметката, за плащане с дебитна карта няма. В банката на жена ми даже май няма такса за теглене от собствени банкомати. Други такси бедният човек няма да плати - той кредити не тегли, защото няма с какво да ги погасява, банкови преводи не прави, защото няма пари за преводи, кредитна карта не ползва.
Да потретим - общ месечен разход за банкиране за беден човек - 20ст.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
19 Юли 2011 10:57
...когато се изтъкват подобни доводи от банкер знайте, че става дума за пари и нищо във ваша полза.

Отец Матей -

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
19 Юли 2011 11:12
Да потретим - общ месечен разход за банкиране за беден човек - 20ст.

Може и по-малко, ако вместо от банкомат отиде да тегли пари на гише.
А ако 50% от българите имат разплащателна сметка, ще е доста изненадващо. Това нито е най-евтиния нито най-удобния начин за разплащане за толкова много народ.
19 Юли 2011 12:00
Това нито е най-евтиния нито най-удобния начин за разплащане за толкова много народ.

Но това е най-удобният начин банките да ползват пари без да плащат лихва. А нахалниците твърдят, че имали разходи.
19 Юли 2011 12:04
Манрико, я е рекламирай тази банка, дето толкова я хвалиш. Да видим в сайта й къде е уловката, която ти не си видял.
Хийт, има объркване в терминологията. Под "разплащателна сметка" много хора разбират сметка, от която автоматично се плащат комуналните разходи. Докато за банките така се казва сметката, към която е издадена дебитна карта. Не знам за банка, която издава карти без да има сметка, то май и не може - нали картата трябва да се захранва с превод или на гише, но трябва да има IBAN, където да отиват парите и от който да се правят операциите. Повечето банки я наричат разплащателна, но може да има и изключения в името й, но не и в същността й.
Вече друг е въпросът, че някои банки, напр. Експресбанк, искат месечна такса за поддържане на сметката, но отделно искат и годишна за картата. А те са неразделни. Повечето банки искат мес.такса за сметката, а издаването и поддържането на картата към нея са безплатни; говоря за дебитните; кредитните имат год. такси, но пък безкешовите транзакции през тях са безплатни.
19 Юли 2011 12:25
Много хора ще се учудят, но преводите по банков път в Еврозоната в повечето банки са БЕЗПЛАТНИ. Става дума за преводи по Интернет с ИБАН и БИК код. Това улеснение съществува от няколко години в Еврозоната. Пример: живея във Франция, миналия месец си платих една резервация по банков път в Гърция, друга в Италия, на частно лице и на къмпинг. Цена на превода: без пари. Тази седмица ми се наложи да анулирам резервацията в Гърция. Пак с банков превод къмпинга ще ми върне половината от парите за резервация. Преводите са отново без такса.

Обратен пример: резервирах си хотел за 90 евро в Полша. Платих по банков път както обичайно (по Интернет). Полската банка му взе допълнително 15 евро за превода плюс 15 евро за обмена на валута. Ужас! Полша като Бг не е в еврозоната и директивата за междубанковите плащания не важи. Подобно на Полша, всички български банки вземат големи комисионни за превод на емигрантски пари към България. Това е напълно безпопасно за банките, емигрантите нито имат лоби, нито представител в парламента. Затова пък внасят по 2 милиарда годишно.
19 Юли 2011 12:26
Под "разплащателна сметка" много хора разбират сметка, от която автоматично се плащат комуналните разходи.

Ами точно това е разплащателна сметка. "Рационализацията" на някои банки да я съвместяват с картова сметка е отделна приказка. Отделно, че май доста малко банки предлагат точно "разплащателна сметка".
За дебитните карти има или годишни/месечни такси или такси за транзакция (може някъде да има и двете, но като изключение).
19 Юли 2011 12:29
Но това е най-удобният начин банките да ползват пари без да плащат лихва. А нахалниците твърдят, че имали разходи.

Никакви разходи нямат тези нахалници, нито на персонал плащат, нито на ИТ, нито на охрана, нито за сгради, а и в БНБ не внасят резерви.
19 Юли 2011 12:55
Heat,
И по твоята логика разликата между годишната лихва от 0.20% по разплащателни сметки и отпуснатите заеми при лихва над 7% е възнаграждение за предприемчивостта.
19 Юли 2011 13:33
Грешните предпоставки могат да водят до грешни изводи. Неявното допускане че всички пари на спестителите се държат на разплащателни сметки с 0, 2% годишна лихва и от тези пари се дават заемите не е коректно. С ниски лихви са обикновено сметките без такси за транзакции с карти и пр. а има и сметки с 4% годишна лихва, но с таксуване на всяка транзакция с дебитната карта. Въпрос на продукт и на избор. Всъщност чистите разплащателни сметки не са особено печеливши, дааже могат да доведат до загуби, но пък са стръв на въдичката за други банкови продукти от които се печели достатъчно. Да не говорим, че по белия свят такива сметки са масово с около 0, 0% годишна лихва. Да имаш практически кеш си се плаща.
19 Юли 2011 13:48
Винаги съм казвал, че правилните решения се взимат, когато се гледа не в чуждото, а в собственото канче. Мен не ме интересува печели ли, губи ли банката. Интересува ме кое за мен е по-добре:
а) парите в буркан, да ходя да си ги получавам на касата на фирмата или в банков клон, да си нося достатъчно за предвидено и непредвидено пазаруване, да обменям, когато ходя в чужбина
б) парите по сметка, по възможност плащане с карта, в мен малко кеш за дребни покупки.
Аз за себе си съм решил, че б) е по-добре, намерил съм си банка с приемливи такси и обслужване, нямам основание да се оплаквам - сам съм си взел решението.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
19 Юли 2011 14:14
същност чистите разплащателни сметки не са особено печеливши, дааже могат да доведат до загуби, но пък са стръв на въдичката за други банкови продукти от които се печели достатъчно.

И защо не са печеливши разплащателните сметки?
19 Юли 2011 14:17
В интерес на истината, преди кризата (т.е. до края на 2008-ма) таксите по банкови преводи бяха значително по-ниски, може би близо два пъти, поне в моята банка. В момента това е лесен начин на приходи, което не говори добре за нашите банки, които се опитват да печелят не от основната си дейност (т.е. да предлагат паричен ресурс назаем), а да действат само като компании за разплащане.

Аз се присъединявам към тези, които смятат, че проблемът е най-вече във високите такси за превод, отколкото за откриване на сметка (освен може би за издаване на кредитна карта, но там нещата са съвсем други). Ако трябва да се облекчат хората, обаче, първата стъпка според мен е да се намалят таксите за преводи към бюджета, които поне в моята банка са двойно по-високи, отколкото таксите за обикновен преход. Това си е явна несправедливост, защото редица плащания към бюджета са задължителни, и държавата явно използва това, за да печели на гърба на данъкоплатците. Според мен трябва да е точно обратното, таксите за превод към бюджета да са по-ниски.

Колкото за плащането на редица такси на каса - тук решението е много просто: ако знаете какво трябва да платите, просто преведете сумата предварително, а после представете копие от платежното нареждане. В тази връзка, няма проблем ако преводът е направен онлайн - просто отивате в клон на вашата банка, и там ви слагат печат и подпис (услугата би трябвало да е безплатна), след което листът хартия си става съвсем редовно копие от платежно нареждане. Ако някой чиновник ви откаже, просто настоявайте, защото документът си е напълно законен. По този начин си платих таксата за нови лични документи, без да чакам на опашки, и без да плащам 5 лв. на СИБАНК. Просто трябва да си търсим правата, и да не се отказваме.

А, и малко теория - по принцип разплащателна е сметка, където целият ресурс е наличен в момента, и може да бъде използван без предизвестие. Вече дали сумата се превежда през банкова карта, онлайн или с платежно нареждане, това няма значение. Така че всеки с дебитна карта има и разплащателна сметка. Имаше време, когато разликата беше съществена, защото пари по картова сметка не можеха да се използват за нищо друго. Сега, обаче, ми се струва че повечето банки обединиха продуктите в едно, особено с навлизането на онлайн банкирането.
19 Юли 2011 14:22
Мен не ме интересува печели ли, губи ли банката. Интересува ме кое за мен е по-добре

и защо тогава правиш извод за всички останали
българите не ползват банкови услуги не заради цената или недостъпността на услугите, а защото са прости и тъпи или са мошеници и не искат доходите им да са на светло
19 Юли 2011 14:29
И защо не са печеливши разплащателните сметки?

Таксата е 1-2 лв месечно, а само отчетът изпращан ежемесечно по пощата е със себестойност над 1 лв. Освен това самото плащане на сметки от банката също изисква контрол, документиране, инфраструктура... (тоест заплатени човеко-часове и пари за оборудване + консумативи). Любопитното е че разходите за сметки в плик за битови потребители (вода, парно, ток, телефон...) са съществено перо. По неразбираеми за мен причини много хора смятат че такива неща са безплатни, но същите се обиждат жестоко ако ги попиташ дали са склонни без пари да събират и обработват данни, да ги печатат, слагат в пликове и да ги разнасят по пощенските кутии.
Ако трябва кратко и по научному - транзакционните разходи са високи.
19 Юли 2011 14:44
Ако трябва кратко и по научному - транзакционните разходи са високи

И в науката грешиш. Това, което си описал не са "транзакционни разходи", а са преки разходи, за да можеш да ползваш чужди пари, без да плащаш лихва.
19 Юли 2011 14:46
Тъй де, всеки си избира банката, но в един момент една банка поглъща друга. И "погълнатите" клиенти изведнъж се оказват с разплащателни сметки, понеже в старата банка имали някакви "служебни". Таксичката веднага става поне двойно по-висока. И в продължение на 2 месеца - всички банкомати са "чужди". В един момент човек разбира, че старите клиенти на новата му банка имат само картови сметки. Без месечна такса. И тръгва да разпитва по гишетата, но там - все незнаещи. Аз накрая намерих една "недобросъвестна" служителка, та си закрих разплащателната сметка. Даже не ми удържаха 12 лева, въпреки тарифата им за закриване на разплащателни сметки. Но колко ли "будали" си плащат таксичката за разплащателна сметка, въпреки че нямат идея, дали за нещо я ползват... Освен че парите им престояват един ден в нея, преди да ги прехвърлят в картовата, за да могат да ги харчат
19 Юли 2011 14:49
Nikolas, наистина пак съм натиснал V вместо B. Но ти можеше да се досетиш в контекста, не се иска много акъл. Напрегни се малко. Относно VISA картата на немската банка DKB (щом само така можеш да разбререш), предимствата са очевадни - никакви такси.

Апропо, нещо не ми е много ясно каква точно ти е тезата. Ако е че нямало безплатни неща, както казва оня мушморок Хамурапи, виждаш че не е така. Примери колкото искаш, мога да давам и за Швейцария, и за Австрия... Мога и за извън Европа - Сингапур и Хонг-Конг.
Картите и сметките за които пиша не са безплатни само за година, а по принцип.
19 Юли 2011 14:55
Дано да не ти се налага да разбираш на собствен гръб как са нещата в сферите които не са на пряка бюджетна издръжка.
19 Юли 2011 15:30
Nicolas, плащаш за нещо което е безплатно, твоя си работа. DKB-VISA, a също дебитните карти на другите две банки спокойно ти теглят пари в България от банкомат без нито стотинка такси. Айде провери къде е уловката, ще ми бъде интересно какво ще намериш.
19 Юли 2011 16:10
Ползвайте moneybookers.com и не се занимавайте с глупости
19 Юли 2011 16:19
20. ст. такса на месец за едно изтегляне на парите чрез банкомат - а за чии му е тогава на този разплащателна сметка?!
19 Юли 2011 20:25
Дано да не ти се налага да разбираш на собствен гръб как са нещата в сферите които не са на пряка бюджетна издръжка.

Ти оправи ли си бизнес плана? Демек, реши ли ако тръгнеш да произвеждаш случайно некой ден, дали първо ще търсиш пазарна ниша, или първо ще произвеждаш, пък после ще търсиш къде да пробуташ произведеното?

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД