:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,983
Активни 572
Страници 4,140
За един ден 1,302,066
Европейците не разбират защо трябва да се воюва срещу Багдад

Саддам търси посредници, за да предотврати войната

Иракският лидер обещава безпрепяствен достъп за оръжейните инспектори
Снимка: Ройтерс
Иракският президент Саддам Хюсеин обещал пред британски парламентарист да предостави свободен достъп на оръжейните инспектори, съобщава в. "Мейл он Сънди", цитиран от Ройтерс. Джордж Галоуей от Лейбъристката партия на премиера Тони Блеър се срещнал с иракския лидер в таен подземен бункер край Багдад. Саддам заявил, че ще изпълни всички резолюции на ООН и ще допусне безпрепятствено оръжейните инспектори. "Не зная защо се обърнахте срещу нас повече от всяка друга европейска страна", възкликнал иракският лидер.

Багдад продължава да чака отговор от американския Конгрес на поканата да изпрати в Ирак екип, който да провери дали страната разполага с оръжия за масово унищожение, заяви в събота председателят на иракския парламент Саадун Хамади, цитиран от АФП. Иракските власти поканиха всички желаещи конгресмени да посетят страната, заедно с екип експерти по ядрените, химическите и бактериологичните оръжия и лично да проверят дали такива оръжейни програми съществуват. Белият дом отхвърли тази инициатива, но според Хамади поканата е отправена към Конгреса и именно той трябва да отговори. Генералният секретар на ООН Кофи Анан заяви в четвъртък, че очаква от Багдад официална покана за завръщането на оръжейните инспектори на ООН.

Европейците не разбират защо трябва да се воюва срещу Багдад, сочат резултати от нови социологически проучвания във Великобритания и Франция. Въз основа на тях експерти дори твърдят, че участието на Лондон в американска военна акция срещу Ирак може да струва на британския министър-председател Тони Блеър премиерския му пост, предаде ИТАР-ТАСС. Според социолозите от агенция "Пул" 53% от британските гласоподаватели са против антииракска операция. Нещо повече, избирателите възнамеряват да гласуват на следващите избори срещу лейбъристите, ако правителството на Блеър я подкрепи. 36% са изобщо против военна акция на САЩ срещу Ирак. Сред французите 75% също са против участието на Франция в военната операция, дори и в случай, че тя бъде одобрена от ООН, сочат публикувани проучвания вчера във в."Журнал дю диманш".

Отрицателната си позиция за германско участие в кампания срещу Багдад потвърди вчера в тв интервю и канцлерът Шрьодер. Изявлението му обаче било предизвикало недоволство в средите на ръководството на Бундесвера и дипломатическите кръгове в Берлин, посочва ИТАР-ТАСС, позовавайки се на достоверни източници.

Едно към едно

"Неограничената солидарност" със САЩ, под която се подразбира подкрепата на Берлин за борбата срещу международния тероризъм, съвсем не означава, че Германия е длъжна да се въздържа да критикува Вашингтон по отношение на Багдад, заяви в събота вечерта в интервю по тв А Ер Де германският канцлер Герхард Шрьодер, цитиран от ИТАР-ТАСС. Шрьодер повтори вече изразената позиция на кабинета си, че Германия няма да участва в евентуална военна операция срещу Ирак. Потенциалът на германските части в мироопазващите мисии, които по численост отстъпват само на американските, е изчерпан. Просто не може да поеме върху себе си бремето на още една операция, каза канцлерът.
 
Герхард Шрьодер
2
509
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Август 2002 04:20
Mi to Uncle Sam da vleze v Iraq s Rumania i Bulgaria, be!
Ya kakva gotovnost demonstrirat i dvechkite!
12 Август 2002 19:05
Прицел Ирак – плановете на САЩ за масирана война срещу Ирак

Автор - Лари Еверест

”Десетки хиляди морски пехотинци и войници (ще нахлуят в Ирак) от Кувейт. Стотици военни самолети, намиращи се в осем страни – между които вероятно ще бъдат Турция и Катар – ще се включат едновременно в безпрецедентна по мащабите си въздушна атака по хиляди цели - летища, пътища и центрове с апаратура за оптична комуникация. Специално обучени оперативни сили или оперативни агенти на ЦРУ, специалисти в областта на тайни операции, ще ударят по депа или лаборатории, съхраняващи или произвеждащи предполагаемите оръжия за масово унищожение на Ирак, както и ракетите за изстрелването им.” “Ню Йорк Таймс”, 5 юли 2002 год.

Внимание – това не е сценарий на роман от Том Кланси. Току-що прочетохте откъс от последния – засега - план на Централното командване на Съединените щати за война срещу Ирак, достигнал до “Ню Йорк Таймс”.

Планът предвижда атаки срещу Ирак по въздух, земя и море, нахлуване от север, юг и запад в координация с секретни операции на агенти на ЦРУ в самия Ирак в комбинация с различни иракски групи. Ще участват 250,000 войници на Съединените щати. Целта е подмяна на настоящото иракското правителство с проамерикански режим.

По време на Войната в Залива през 1991 год. коалицията, водена от Съединените щати, изби между 100,000 и 200,000 иракчани. Новата война на Щатите срещу Ирак, предвиждаща превземане на Багдад, ще засенчи по мащабност тази кървава баня.

Планът на Централното командване разкрива както решимостта на управниците да започнат война срещу Ирак, така и степента на напредъка в планирането й. Независимо от това, разкритията на “Ню Йорк Таймс” бяха класифицирани от власт имащите като “рутинни” – сякаш Съединените щати имат неподлежащо на дискутиране право открито да планират войни срещу когото и да било когато поискат.

Публикацията не предизвика голямо раздвижване в Конгреса – лидерското тяло на “Демократическата партия” открито демонстрира устна подкрепа на идеята за “смяна на режима” в Ирак. Един републиканец подкрепи изслушванията в Конгреса като “начин за изграждане на обществена подкрепа за потенциални военни действия.” Уводните статии на официалните медии се фокусираха върху тактиката и синхронизацията, не върху справедливостта.

Извършват се военни подготовки

От 11 септември в средите на управляващия елит вървят интензивни дискусии как да се използва станалото тогава за ускорено осъществяване на глобалните интереси на Съединените щати. Много от тези дискусии бяха фокусирани върху Ирак; по-голямата част от тях се провеждаха при затворени врати.
Разглежданите възможности включваха
1/ организиран от ЦРУ преврат срещу режима на Садам Хюсеин;
2/ военна кампания по тер-типа на войната на Съединените щати в Афганистан – тоест, комбинация от въздушни атаки и сухоземни операции, проведени от ограничен брой части на Съединените щати в съчетание с опозиционни сили в Ирак;
3/ пълномащабно нахлуване на Съединените щати;
4/ различни комбинации от предвиденото в точки от 1 до 3 включително.

Според “Ню Йорк Таймс” изтеклия до медиите план на Централното командване изразява определеното предпочитание на военните плановици към пълномащабно нахлуване в Ирак. “По-голяма част от висшите представители на военните и на правителството на САЩ смятат, че организирането на успешен преврат в Багдад е малко вероятно, а сухоземните битки в комбинация с местни антиправителствени сили едва ли ще осигурят смяна на режима в Ирак”.

Междувременно Съединените щати трескаво се подготвят за битка. “Вашингтон Пост” от 16 юни 2002 год. съобщава, че в началото на годината Буш “подписва заповед, изискваща от ЦРУ да подготви всеобхватна програма за секретна операция в Ирак с цел свалянето на Садам Хюсеин от власт. Заповедта дава право на агентите на ЦРУ да използват насилствени средства с възможен летален изход за пленяването на иракския президент.” Официално лице е обърнало внимание на “Вашингтон Пост”, че тези планове не трябва да се разглеждат като заместващи една евентуална война, а само като “подготвителен етап за военен удар”.

След Войната в Залива през 1991 год. Съединените щати създадоха разширена мрежа от военни бази в целия район. Днес 20,000 войници на Щатите се намират в Катар, Оман, Бахрейн и Кувейт, а други 5,000 – в Саудитска Арабия. Тези бази бяха подсилени, разширени и приведени в бойна готовност.

“Ню Йорк Таймс” съобщава, че “хиляди морски пехотинци от Фърст Марин Експедишънъри Форс в Пенделтън, Калифорния, предназначени за Залива, са сгъстили рутинните тренировки”, а “Въздушните сили трупат оръжия, амуниции и резервни части – например, самолетни двигатели – в складове на територията на Съединените щати и Близкия изток.” Съобщава се за прехвърляне на войски в Турция и за увеличаване на военната помощ за Йордания.

Официални лица на Щатите обикалят проамериканските режими в района, за да осигурят подкрепа – през юни министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд посети Кувейт, Бахрейн и Катар. През април ЦРУ докара в Съединените щати представители на кюрдските групи от северен Ирак за участие в тайна среща. Около 70 бивши иракски военни се срещнаха в Лондон в седмицата след 8 юли да обсъдят ролята си в новата война на Щатите срещу страната им. А подкрепата на Съединените щати на бруталното нахлуване на Израел в Западния бряг и Газа – на фона на лицемерни, нищо незначещи приказки за създаване на палестинска “държава” – е насочена към потушаване на пламъците на палестинската интифада в процеса на подготовката за нахлуване в Ирак.

Според “Ню Йорк Таймс” от 10 юли 2002 год. “Щом се постигне принципен консенсус, Президентът Буш ще вземе последните решения за изработката на крайния военен план и изглаждане на елементите на синхронизация между въздушните и сухоземни операции.” “Таймс” от 15 юли съобщава още, че според упоритите твърдения на “висши правителствени лица офанзивата вероятно ще бъде забавена до началото на следващата година, за да се даде време за осигуряване на благоприятни условия във военната, икономическа и дипломатическа сфери.”

Претекстите

Военната подготовка върви успоредно с пропагандната. На пресконференцията си на 8 юли Буш заяви – “Светът ще бъде по-безопасен, по-мирен, ако се осъществи смяна на режима в Ирак”. Съединените щати обвиняват Ирак, че притежава – или разработва – “оръжия за масово унищожение”, игнорирайки твърденията на няколко инспектора на ООН, според които Ирак е в общи линии обезоръжен. Дори официални представители на Пентагона признават, че армията на Ирак в момента е само една трета от тази през 1990 год.

Междувременно Съединените щати подсилват още повече шеметния си военен бюджет с други 50 билиона долара и сега вече прегръщат идеята за изпреварващи военни удари и изпреварваща употреба на атомно оръжие. Войниците на Съединените щати, разположени във всяко ъгълче от земята, в този момент бомбардират Афганистан, потушават въстание на Филипините и на други места, и поддържат кървавите нападения на Израел срещу палестинците.

Правителството на Буш изисква от Ирак да приеме натрапваните и контролирани от Съединените щати военни инспекции – с други думи, да отвори вратите си за шпионите на Щатите в момента, когато те са в усилена подготовка на война! Когато напоследък разговорите между Ирак и ООН за връщането на инспекторите бяха прекъснати, Държавният департамент на Щатите нарече Ирак “заплаха за сигурността на района и на всички народи там.”

Ирак защитаваше позицията, че всяко едно споразумение за инспектиране на оръжия трябва да бъде обвързано с общо споразумение, предвиждащо спазване на всички резолюции на ООН. Никога досега този вид условия не са били ясно изразявани, а това даваше възможност на Щатите да обвиняват периодично Ирак в “неотстъпчивост”, без значение какво прави, за да задоволи изискванията на инспекторите.

Това е главното извинение на Щатите за поддържане на санкциите срещу Ирак, които последно бяха удължени през май т.г. През 1999 год. УНИЦЕФ установи, че всяко седмо дете в Ирак умира, преди да навърши 5 годинки. Това означава, че всеки месец в Ирак умират по 5,000 деца повече в сравнение с времето преди войната на Съединените щати срещу Ирак и наложените от тях санкции върху тази страна. УНИЦЕФ съобщава още, че 22 % от невръстните иракски деца страдат от хронично недояждане.

Империалистическа програма
След 11 септември Съединените щати агресивно пришпорват изпълнението на предварително разработена програма за преобразуване на глобалните отношения с цел разширяване и заздравяване на глобалното господство на Щатите. Новата война срещу Ирак заема централно място в този общ план.

“Уол Стрийт Джърнъл” от 14 юни т.г. изнесе, че дни след 11 септември висши съветници на Буш са обсъждали дали да “започнат военни действия срещу Ирак” – дори и “да няма доказателство за участието на режима на Садам Хюсеин в атаките срещу Световния търговски център и Пентагона”

Според управляващите Империята, неподчинението на Ирак подкопава хегемонията на Съединените щати в богатия на петрол Близък изток и хвърля петно върху статута му на доминираща световна суперсила.

Чрез смяна на сегашното управление на Ирак с проамерикански режим, Съединените щати се надяват за затегнат хватката си върху петрола на Персийския залив – и върху всички, зависими от него. Тези глобални хищници разглеждат войната срещу Ирак като ключ към промяна на политическата карта на района и потушаване на съпротивата против Империята. Според “Ню Йорк Таймс”, висши правителствени лица очакват, че “ един нов Ирак с ново правителство ще се превърне в нов западен съюзник, който ще намали зависимостта на Щатите от Саудитска Арабия, ще осигури източния фланг на Израел и ще действа като клин между Иран и Сирия”.

Войната срещу Ирак се разглежда и като критичен тест на т.н. “доктрина на Буш” за изпреварващи войни срещу всеки, определен от Щатите като заплаха. Управляващите Империята са решени да покажат на света, че Съединените щати имат волята и силата да смажат всеки опонент или да неутрализират всяка пречка пред мощта им.

Плановете на Съединените щати за война срещу Ирак – и цялата “доктрина на Буш” – нямат нищо общо с празни приказки от типа “защита на света” или “спасяване на живота на американците”. Тези планове са израз на груба демонстрация на класическа империалистическа политика или гангстеризъм в глобален мащаб.

В навечерието на “Операция Пустинна буря” през 1991 год. Джордж Буш Старши заяви – “Ние не сме във война с иракския народ; напротив, ние предлагаме само приятелство на хората там”. Единайсет години по-късно над един милион иракчани са мъртви благодарение на бомбите и санкциите на Съединените щати!

Всяка нова война срещу Ирак без съмнение ще бъде предприета в името на иракския народ. Но тя още веднъж ще предизвика огромни разрушения, ще донесе неописуеми страдания и ще отнеме живота на много обикновени иракчани.

Хората по света – особено онези от нас, които живеят в Съединените щати – трябва да се противопоставят от все сърце на една нова, несправедлива и жестока война срещу тази страна.

w w w . zmag . o r g


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД