Ангел Чолаков, съветник по евровъпросите на Бойко Борисов, пред БНТ:
Смятам, че Докладът е важен, ако ние правилно вникнем в неговия смисъл и неговата задача. Ако прочетем внимателно неговото наименование, това е Доклад на ЕК до ЕП и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. 2 пъти годишно в навечерието на публикуването на тези доклади в общественото пространство се завърта с бясна скорост думата "доклад", често това се съпровожда с допълнението "по механизма", много рядко изговорваме цялостното му наименование! Според мен тук има две ключови думи, които остават в сянка и невинаги се акцентира върху тях. Този механизъм е механизъм за сътрудничество и проверка! Ключовата дума е "сътрудничество". За съжаление, у нас много често продължаваме да възприемаме доклада като едно бреме, като един робски хомот, като една верига, като един едва ли не репресивен инструмент, който два пъти в годината се появява, за да тероризира!
...Какво представлява този доклад. Той представлява едно резюме на това, което е извършено, последвано от една аргументирана оценка съгласно определени критерии и препоръки. Да използваме една абревиатура - това е един GPS къде се намираме, къде трябва да стигнем и по какъв начин ще стигнем.
...Изключително важно е ние да приемем този доклад като нещо полезно, което е въведено, за да ни се помогне, и той е наистина част и се вписва в европейския дух на сътрудничество, на солидарност и на партньорство. Той е една протегната ръка. Този дух на сътрудничество и на партньорство се материализира под най-различни форми: извънредният пакет за Гърция, кохезионните фондове, образователните програми, европейската солидарност в случай на хуманитарни кризи и бедствия. Но така или иначе това сътрудничество, тази солидарност, това протягане на ръка и обучение, и помощ в случай на нужда, то е част и една от основните двигателни сили на европейската интеграция и основополагащ елемент на тази уникална по рода си конструкция, която е общият дом за 500 млн. европейци!
...Един сравнителен анализ - нека да видим какво казва докладът през юли 2010 година, който покрива периода юли 2009 - юли 2010 година, т.е. изцяло от встъпването в длъжност на новото правителство. Цитирам от юли 2010 година: "В България се е появил силен устрем за реформи. За първи път от въвеждането на механизма за сътрудничество и проверка бяха предприети активни действия срещу организираната престъпност". В заключенията изрично се казва: "Новата стратегия на България за реформа в съдебната власт е доказателство за наличието на политическа решимост за осъществяването на задълбочена реформа в съдебната власт". 2011 година - цитирам: "Българското правителство демонстрира трайна политическа воля и ангажимент да продължи стратегията си за провеждане на реформи". И още от заключенията: "Българското правителство демонстрира решимост и ангажимент за продължаване на процеса на реформи. То продължи да извършва реформи в съдебната система". Аз не виждам отстъпления при сравняването на тези ключови фрази, а виждам една динамика, приемственост, вътрешна логика и позитивна градация между двата доклада. Но тъй като стана въпрос за сравнение, позволете ми, не мога да устоя, да сравня доклада от месец юли 2009 година... Който покрива 2008-2009 година. Точно преди Правителството на европейското развитие да дойде на власт. Юлският доклад от 2009 казва: "Въпреки по-голяма осведоменост и тези отделни инициативи трябва да се приветстват, става въпрос за известен тласък в усилията на България и за известни инициативи, които обаче не надхвърлят техническото равнище и ефектът от тях е ограничен"... След това, по-нататък цитирам: "Продължава да липсва достатъчен политически ангажимент". Има един радикален качествен скок, едно тотално излитане от липса на ангажимент към ангажимент и това съвпада с идването на власт на ГЕРБ!
...Ние трябва, и това важи не само за този доклад, това зависи за всички вектори на нашето европейско членство, да бъдем просто по-проактивни!...
Ние трябва, и това важи не само за този доклад, това зависи за всички вектори на нашето европейско членство, да бъдем просто по-проактивни!...
Айде да помола някой, дето по разбира, да ми преведе това, дето е в червен цвят.