:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,447
Активни 557
Страници 28,914
За един ден 1,302,066

София определя такса смет незаконно

Административният съд в София постанови, че столичната община определя по незаконен начин такса смет. В София таксата се определя на базата на данъчната оценка на имота. В закона за местните данъци и такси обаче се казва, че тя трябва да се определя на базата на изхвърленото количество отпадък, а само когато то не може да се установи, общините имат право да ползват отчетна или данъчна оценка на имотите. Така начисляването на таксата на базата на количеството отпадък остана само пожелание в закона, което не бе приложено в нито една община. Столичният общински съвет действа по изключението в закона, а не по правилото, без да изложи мотиви защо го прави, смята съдът.

"Ще обжалваме решението", каза пред "Сега" главният секретар на общината Ралица Стоянова. Делото в административния съд е заведено от гражданска инициатива "Справедливост". "Боклук правят хората, а не имотите, поради което абсолютно несправедливо е размерът на тази такса да е поставен в зависимост от данъчната оценка на конкретния имот, а не според количеството на изхвърления боклук", беше мотивът на организацията. Подобни дела се водят и в Шумен, Варна, Сливен и Бургас.

Решението на съда идва около месец след като и Комисията за защита от дискриминация се произнесе, че столицата дискриминира фирмите с методиката за такса смет. Не може местният налог да се определя върху различна основа и при различни ставки за фирми и граждани, постанови антидискриминационният орган по жалба на БСК. След решението на комисията общината заяви, че няма намерение да променя методиката за такса смет, освен ако френският консултант "Егис" не препоръча това.



КРАЙНИ МЕРКИ

Столичната община поиска публична продан на имоти на две софийски фирми с големи натрупани задължения. Става въпрос за верига магазини "Европа", които имаха 2.1 дългове от данък сгради и такса смет. С частен съдебен изпълнител кметството е събрало 300 хил. лв. за около месец. Веригата трябваше да внася процент от оборота си всеки ден. "Събраната сума е много малка и не можем да ги чакаме", обясниха от "Московска" 33. Другата фирма, към която ще бъде приложена крайната мярка, е "Теодора Пропъртис", която дължи над 400 хил. лв. За най-големия длъжник на общината - "Кремиковци", кметът Йорданка Фандъкова каза, че очаква до два месеца те да си покрият 10-те млн. лв. дългове. Тя обаче не обясни как ще стане това. Общината ще предложи задълженията на Софийския университет, които са над 5 млн. лв., да бъдат разсрочени.
45
3291
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
01 Август 2011 20:29
Бих допълнил - не само София, а и доста други общини на територията!
01 Август 2011 20:49
Навсякъде е инсталирана тази куманизка глупотевина -
да одерем квадратните метри.
САМО, ЧЕ
има добавка към закона, която позволява да си избереш за КОЙ имот да плащаш ДАНЪК смет.
И СЕ ЗАБРАНЯВА да си изхвърляш боклука САМ до сметището или
да наемеш някого. Т.е. ДАНЪК смет.
Това второто е още по-хубаво от първото.
Нема лабаво!
01 Август 2011 20:55
Става въпрос за верига магазини "Европа", които имаха 2.1 дългове от данък сгради и такса смет.
01 Август 2011 21:14
А чии бяха пък тези магазини ЕВРОПА?

Ох, аз пък, ми той не е никакъв собственик, консултант е
И е целият в бяло...
01 Август 2011 21:15
В една бяла държава няма данък смет. Купуваш си найлонови чували от общината и можеш да изхвърляш битов отпадък само в тях. И за тарикатите е помислено - всеки чувал си има баркод със сериен номер, за да не може някой китаец, Бай Ганьо или румънски циганин да си направи манифактура.
01 Август 2011 22:20
skyspirit, така е в Швейцария. Какво пречи и тук да се въведе същата практика?
01 Август 2011 22:48
Мдааа. Видно Цветанов е овладял и съда. Вместо да плаща за 6 (шест) броя апартаменти ще плаща за 1 (един) брой Цветанов. А понеже и не прави боклук, то....
01 Август 2011 22:50
Да де, за ония земи иде реч. Една моя кака беше там на гости и така ми дума. А за тука това няма как да стане - първо ще си направим манифактура /ние сме много изобретателни/, второ - в момента има хиляди апартаменти, които стоят празни - и за тях си върви такса смет
01 Август 2011 22:59
Тавагишчи, сегашната система, макар и въведена от Столична община, всъщност облагодетелства бедните - не случайно е въведена, популистка си е. Ако се въведе справедлива система с плащане на живеещ, богатите с големи луксозни жилища с малко хора в тях, ще плащат по-малко. Повече ще плащат бедните - много хора в малки евтини жилища. Вие всъщност какво искате?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
01 Август 2011 23:01
Сега сериозно. Кой малоумник е въвел в закона плащане на такса за смет на количество битов отпадък ? Как смята да го установи ? С видеокамера до всеки контейнер ? Че сега почти всички капаци на контейнерите са откраднати, какво ще стане с евентуална техника ?
-
Разни торби с баркодове ? Фантастика ! Кой ще следи торбите и кой къде изхвърля ? Кво ще го правиш, като го изсипе нощем до контейнера ?
-
Почистването и извозването на боклука са комунални (общински, общи) дейности. А както е известно нищо друго свясно не е измислено за тази цел освен финансиране от данъци (независимо как са мимикрирани), които се плащат солидарно според възможностите, т.е. според доходи и имущество.
-
Да де, ама шефа на Столичният общински съвет има 70 и кусур апартамента. А пък хич не му се ще да плаща зарад тях. Къде къде е вместо той да плаща за 70 апартамента, тези пари да се вземат от 70 безимотни.
01 Август 2011 23:19
Имало едно време един умен цар, който издавал изпълними заповеди:
"Нека Слънцето да изгрее!", заповядвал той сутрин и Слънцето изгрявало.
"Нека Слънцето да залезе!, заповядвал той вечер и Слънцето залязвало.
Всички, които смята, че боклука в София може да се измери и всеки да си плаща според това, което изхвърля, нека хубаво да разучи приказаката за умния цар. Освен наивни пожелания - "Искам да плащам такса смет според това колко боклук изхвърлям!", никой не предлага смислен начин как това да става в София. Разните торби и лепенки, са очевидно неприложими за София, а и не само за София.Единственият най-малко несправедлив начин е сегашния - според данъчната оценка на имота. Нюансът е при фирмите, които сега плащат по-малко от домакинствата спрямо обема боклук, който правят и второто, между фирмите има голями разлики в този обем.
01 Август 2011 23:23
В закона за местните данъци и такси обаче се казва, че тя трябва да се определя на базата на изхвърленото количество отпадък
Някой може ли да дефинира какво означава това количество отпадък? На тежина ли ще се мери, на обем ли? Един магазин с много кашони прави огромен обем, но лек отпадък, докато може да има други магазани или други фирми с малък обем, но доста тежък отпадък.
01 Август 2011 23:39
Abaddon89,
м'чи какъв е проблема да се измери боклука? Отиваш в общината и си купуваш торба - тя събира някакъв обем. Ако те мързи - поръчка по телефон, ще ти пратят и плащаш за куриер /таман ще им живне бизнеса / А, ако си изхвърлиш боклука без торба, боклукчиите не го вдигат и ти /и квартала ти/ потъвате в боклуци. Баркодовете предполагам, че самите боклукчии си ги проверяват със скенери, преди да го вдигнат. Това е една много умна система, която ще носи много пари на боклукчиите. Видях подобна система, когато бях на концерт на Джо Кокър. Охраната осветяваше пропуските с преносим скенер - нема лабаво.
01 Август 2011 23:46
А, ако си изхвърлиш боклука без торба, боклукчиите не го вдигат и ти /и квартала ти/ потъвате в боклуци.

И понеже точно това ще стане, и то за много кратко време, то кво правим ?
01 Август 2011 23:47
Продаваш и отиваш на село
01 Август 2011 23:51
skyspirit,
викаш опразваме София ( а и другите градове) ?
Да де, само дето по реалното е да бъдат опразнени кметските кабинети и общинският съвет.
-
Фантастиката е хубаво нещо, стига да си остава в книгите и филмите !
02 Август 2011 02:54
Според мен сега един човек, който живее сам си казва:"Аз плащам колкото петимата живеещи до мен. Значи мога да правя боклук колкото си искам и повече даже." Петимата в съседното жилище се хилят ехидно и си казват:"Ние правим пет пъти (примерно) повече боклук от този балък съседа и плащаме колкото него. Значи сме много големи тарикати. Я да направим още повече боклук, щом ни е толкова евтино." А ако се въведе заплащане според количеството изхвърлен боклук, всички горепосочени ще се стремят да правят колкото се може по-малко боклук и съответно - да плащат по-малко. Тоест резултатът ще бъде по-малко боклук, по-малко смрад, по-малко зарази, по-малко досадни (ужасно бучащи особено нощно време) боклуджийски коли по улиците.
А за контрола на торбите мисля следното - всеки от нас има поне по един телефон с камера - снимаш кой какво и кога хвърля и готово - контролът е осъществен. И като се сложат едни високи глоби и всичко ще е ОК.
02 Август 2011 03:29
Трябва да се сезират Конституционният съд, Върховният административен съд, Извънредният съд на Цоко и Боко на който още не е прерязана лентата и всички останали стотици съдилища, че няма законоустановена дефиниция за БОКЛУК, като само за 240 лица и няколко десетки министри и зам.-министри народът има известни съмнения и даже определена доза сигурност...
02 Август 2011 08:54
skyspirit, така е в Швейцария. Какво пречи и тук да се въведе същата практика?

Много неща пречат. Най-вече, в Швейцария едва ли някой ще си метне боклука от терасата на 14-тия етаж, и няма да понесе никакви санкции за това.
Така, както е написан закона, най-разумното (и неприложимо) решение е, до всеки вход, къща, катун, да застане служител с кантар и метър, и да следи всеки какво, как, и защо изхвърля, като резултатите се описват в протокол, съдържащ трите имена, ЕГН и точен адрес на лицето, показало се навън с торба смет в ръка. Всички такива служители да имат директна връзка с НАП ( и полицията, обезателно), а чрез камера да се следи от кой етаж се хвърлят фасове и торбички.
Ама сега ще кажете - собственикът може да носи в торбата не отпадъци, а нещо друго. В такъв случай вещите в торбата се описват в друг протокол, и се следи дали са стигнали до указаното местозначение, където чака друг проверяващ. Ако нещо липсва - веднага се пише като смет, с тройна такса.
02 Август 2011 09:00
Друг вариант е всеки гражданин да разполага със собствен контейнер за смет, който по целесъобразност би следвало да се заключва, за да може да се предпази от нерегламентиран достъп от неоторизирани за това лица. Всяка седмица минава камион, който мери тежестта и обема на боклука, и плащаш на място каквото е нужно, срещу съответната касова бележка. Ако те няма на указаното място - следващата седмица плащаш на база, както е с парното.
Тук пък възниква въпроса - к'во пра'йм, ако ти откраднат кофата за смет, и я предадат за скрап?
02 Август 2011 09:04
Ами ... ТАКСА смет трябва да се различава от данък сгради, нали?
Т.е. не може да е задължителен.
Най-малкото, трябва да имаш избор да плащаш или не.
Отказваш услусгата и - можеш сам да си изхвърляш отпадъците.
Годишно - представяш в общината бележки от сметището за количествата занесени от теб там. Трябва да е в количество броя на живеещите по обема на средния за жител в общината.
Защо развивам такава опция, защото тя трябва да се разглежда всеки път, когато размера на таксата става абсурден.
А той отдавна е.
Аз плащам такса смет за лозе, което е хавра, даже ограда няма. Поляна. И такива са хиляди.
Това е кражба.
Чрез "услугата" сметосъбиране тече едно от постоянните ограбвания на населението.
ВСИЧКИ в управлението го знаят. Никой не си мръдва пръста. Защото така се "дофинансират" спечелилите изборите.
Публична, явна, корумпираща общественото съзнание кражба.
Навсякъде.
Е, така кога ще се научим на ред?
Когато тези които скедва да го изискват от нас - първи го нарушават?
02 Август 2011 09:21
Алин, предлагаш абсурдни работи. Живея в блок на 15 етажа с 92 апартамента. Е кажи, каква плош трябва да има към блока, за да се наредят 92 контейнера?
02 Август 2011 10:10
Всичко, което се предлага разглежда само и единствено боклука на домакинствата, а там е малкия проблем. Плащане според данъчната оценка е доста близко при домакинствата и до разходите по събирането и изхвърлянето на боклука им. Голямият проблем е при фирмите, при които има много различен обем на отпадъците при различните фирми и второ, фирмите ползват същите контейнери за отпадъци, каквито ползват и гражданите.
Примерно от личен опит - голям блок в един от комплексите с два контейнера за отпадъци, които рядко бяха пълни и двата, когато идваше камиона за боклука и 4 контейнера до един съседен блок и пак същото. Построиха някакво средно по големина заведение - нещо като малък ресторант и от там започнаха да носят всеки ден по едно и също време едни черни торби, носят, носят, докато напълнят всички контейнери в околността. И двата до първия блок и четирите до втория блок, а не знам дали не носеха и по-далеч. С други думи това средно по големина заведение правеше повече боклук отколкото два блока на по 9 етажа с по 6 и 8 входа и 3-4 апартамента на етаж.
02 Август 2011 10:19
Както винаги, разумните решения работещи в нормалните държави, приложени в България дават силно негативен резултат. Примерно предложението боклука да се замерва и плаща с едни предварително закупени специални торби, както било еди-къде си в нормални държави, е изключително глупаво за приложение в София към настоящия момент. С тези хора ровещи по кофите в София и при пълната липса на контрол за спазването на правилата в България /Конституция, закони, наредби, правилници, .../, няма приемливо решение. За София единственият начин е сегашния - според данъчната оценка. Който политик ви твърди, че ще започнете да плащате според количеството отпадък, значи много ви лъже и то нагло и не гласувайте за него. Това може да стане в селата и малките градчета, където има дворове и всеки си държи боклука в собствения двор, докато дойде веднъж или два пъти в седмицата камиона да го извози.
02 Август 2011 10:39
Каква е организацията в Холандия, примерно.
Купуват се специални торби от супермаркети, община ...
Всеки вход/блок има назначен домоуправител. /Разликата е, че по-голяма част от живущите са наематели, собственика е един./
В определен ден от седмицата торбите с отпадъци се изнасят пред вратите, домоуправителя ги изнася пред блока, а сметосъбиращата фирма в определен час ги прибират. Няма контейнери за боклук, съответно гнусни сметища около жилищните блокове.
В Корея е по-различно. Там също имаме назначени домоуправители, обикновено пенсионирани военни или полицаи, разделното събиране на отпадъците е задължително, като в едно каре блокове има "локално" сметище. Разликата е, че няма бездомни животни да разхвърлят.
Когато има желание винаги се намира начин, с малко организация.
Когато има желание "да се усвоят едни пари", винаги се намират "наши момчета" и куп "проблеми", винаги работещи в полза на "нашите момчета".
Те така по света и у нас
02 Август 2011 10:45
Такса на обект. Вземат се за база броят на обектите и разходите за дадена година. Делят се на броя на обектите и това е таксата - независимо от квадратура, данъчна оценка или брой живущи. Пълна справедливост е химера. Уравниловка му е майката. Дали имаш имот за 1 млн. или живееш в коптор - това няма значение за количеството на боклука. Почистващитге фирми под контрола на общината засичат в края на годината общото количество извозен боклук и ако е по-голямо и разходите за почистването в резултат на това са се увеличили - разликата се разпределя отново и таксата се повишава. Но плащането на такса смет трябва да става за изтекъл период, а не предварително.

"Бег на месте общепримеряющий!"
02 Август 2011 10:54
Специално за фирмите пък и сега има опция да си наемат контейнер, и да плащат на брой контейнери. Да не излъжа, цената беше нещо от порядъка на 1000 лева годишно (моля някой сведущ по въпроса да ме поправи). Така на някои излиза по-евтино, отколкото да плащат по данъчна оценка. А на който не му е изгодно - плаща си по общия ред.
помнещ, дано някой "законодател" не прочете какво си писал, че като нищо ще последва изменение в закона за етажна собственост.
Апропо, в Холандия има ли заплата за лицето "домоуправител", и аква е тя?
02 Август 2011 12:07
alin,
В Холандия домоуправителя е назначен от собственика. Обикновено един домоуправител се грижи са 4-6 блока, извършва /или наема фирми/ текущи ремонти, грижи се за подръжката на прилежащите площи/градинки, паркинги/.
Горе долу същото е и в Ю.Корея.
P.S= Нямам представа каква е заплатата на домоуправителя. Най-вероятно нещо около средна/ниска

Редактирано от - помнещ на 02/8/2011 г/ 12:11:11

02 Август 2011 12:39
Голяма глупост е за България, в случая за София, да се предлагат решения работещи в нормалните държави. В България тези решения винаги водят до по-лошо. Жалкото е, че хората бързо забравят как е в България и предлагат ли предлагат неработещи за България решения и се мислят за много умни, защото "така било в нормалните държави" и "няма да преоткриваме колелото". Напротив, България трябва да открие собственото си колело в много отношения и как да се плаща за събирането на отпадъците е едно от тях.
02 Август 2011 12:41
Досега не съм прочел или чул някой, който да предлага разумно решение за заплащането и за събирането на боклука в София. Дават се някакви неработещи за условията на София примери от други държави и толкоз. Разумен вариант засега никой не предлага, а като няма, ще си плащаме според данъчната оценка.
02 Август 2011 13:09
Добре,
по принцип аз съм съгласен с XYZ, че уславията в България са малко по-различни от западноевропейските страни. В смисъл традиционен бит и форми на собственост. Обаче във всички балкански страни нещата малко или повече си приличат. Някой има ли представа как са уредени нещата в Гърция, Турция, Сърбия, Македония, Румъния. Става въпрос за градовете, за блокове, не за индивидуални къщи.
Непродуктивно е, да се измисля колелото. Особено когато напъните са за квадратно колело.
02 Август 2011 13:58
В някои 20-етажни блокове (тип студентско общежитие) в Холандия боклукът също се събира в общи контейнери на приземния етаж и веднъж седмично се изнася навън от обслужващата блока фирма. А в контейнера за хартия редовно пъхат обелки от банани. Таксичките (за боклука, за обслужващата фирма, за парното, и т.н.) са включени в наема - който го устройва - наема. Иначе оправия при 200+ апартамента няма. А нашите блокове са с този размер, а не типично "холандски", с 4-5 етажа и 1-2 входа. Отделно - нямат помещения за боклук, в контейнерите на блока се изхвърля и боклукът на околните магазини/работилници, а назначаване на професионален платен домоуправител е мисия почти невъзможна. Ако се приеме такава система, ще възложат на насилствено избраната от ОФ организацията жертва да дежури 24 часа около казанЯ.

Другият вариант е да се плаща според отчетената вода, по логиката - който се къпе, прави и боклук. Но в нашия вход половината водомери са задръстени с боклуци, не навъртат и по 1 кубик месечно. За сметка на това ние в един момент доплащахме по 10 кубика "обща" вода месечно. Като се замисля, плащали сме по 50-тина лева месечно за "общата" (топла и студена) вода, колко му е да почнем да доплащаме по още толкова и за "общия" боклук.
02 Август 2011 14:14
Приветствам решението на съда. Сметосъбирането е мафиотска дейност, защото вземаш едни гарантирани пари за 10 пъти по-малко работа. Трябва да се плаща на брой извозени пълни кофи. По мои наблюдения кофите до блока се напълват до горе за 3-4 дена, а ги изпразват всяка вечер и те са полупразни. Ето защо трябва да се плаща според изхвърленото, а общината да си организира ефективното сметосъбиране без концесионер-частна фирма.
02 Август 2011 14:32
Би трябвало да се плаща както за минаването на камиона събиращ отпадъците, даже и контейнерите да са празни, така и за всеки контейнер независимо дали е препълнен, полупразен или почти празен. Разбира се най-голяма тежест би трябвало да има "количеството на отпадъка", но досега и тук не съм видял някаква дефиниция как аджеба се измерва това количество - на обем ли, на тежина ли, защото това са съвсем различни неща? Виждал съм как магазин препълва за отрицателно време няколко контейнера с нагънати кашони, но те не тежат много.
02 Август 2011 14:46
Много ми хареса идеята такса смет да се плаща на база изразходваната през изтеклата година вода. Уникално съждение
Бабата пенсионерка, която харчи по 1 кубик вода на месец (съответно изхвърля малко боклук) ще плаща по-малко от четиричленно семейство, което харчи 15 м3 (съответно генерира много повече боклук). И за да няма сърдити да се даде възможност на всяко домакинство на каква база да плаща такса смет - на данъчна оценка или на разходвана вода!
02 Август 2011 15:14
Интересни мнения, не липсват крайни и балансирани. Верен е пътя, такса е, не данък. Не може да плащаш без да получаваш равностойността на услугата. Не може да отидеш напр. в щатите за 5 години и като се върнеш да ти търсят таксата за сметта с лихвите. Предприятията също плащат такса за битовите отпадъци, които се генерират от персонала. Налице са два анахронизъма: плаща се два пъти, първо гражданина по местоживеене, с данъка за имота и втори път предприятието пак за този гражданин, вече в качеството му на персонал.Освен това намаляването на персонала не води до намаляване на таксата смет, обвръзката е с балансовата стойност, не с боклук и персонал. Редът сега регламентира откриване на данъчна партида при придобиване на недвижим имот, МПС или доход. Предложението ми е да се изготви норматив за количеството генериран битов отпадък от човека през времетраенето на пребиваването му на земята, за различните му възрастови стадии и при издаването на ЕГН-то да се "пришие" таксата смет и всяка година да си плаща боклука. Ако е бил навънка, няма да плаща. Ако често сменя адресите, таксата е централизирана, да си я преразпределят между общините. И най-вече да спрат да занимават хората с глупости от рода на двете магарета и сламата, то ако можеше да нахраниш със сламата за две магарета сто такива, вече щяхме да сме в комуниЗЪМА. Сега обаче е налице другият вариант, когато сламата на сто магарета се разпределя межу две, балъците сме ние.
02 Август 2011 15:35
Май трябва да се очисти тоя съд, нещо нередно има
02 Август 2011 15:37
Построиха някакво средно по големина заведение - нещо като малък ресторант и от там започнаха да носят всеки ден по едно и също време едни черни торби, носят, носят, докато напълнят всички контейнери в околността. И двата до първия блок и четирите до втория блок, а не знам дали не носеха и по-далеч. С други думи това средно по големина заведение правеше повече боклук отколкото два блока на по 9 етажа с по 6 и 8 входа и 3-4 апартамента на етаж.



XYZxyz,
Един път вече реагирах на подобно глупаво с извинение твърдение, но ти продължаваш да го лансираш. Да направим малка сметка. Двата твои блока са девететажни, средно с по 7 входа, с по 3, 5 апартамента на етаж. Това означава, че апартаментите са общо 9 х 7 х 3, 5 х 2, тоест 441 броя. Да приемем, че средно във всеки апартамент живеят по трима души, тоест в двата блолка живеят общо 1323 души. Твоето "средно по големина заведение" едва ли е хранило по повече от 500 души на ден (ако има 100 места и те се запълват по 5 пъти на ден плътно, всичките). Искаш да кажеш, че от храненето и пиенето на 500 души се отделят много повече отпадъци от храненето и пиенето на 1323 души? При такова съотношение между броя на нахранените и напоени и получените отпадъци няма заведение, което да не фалира, приятелю. А от апартаментите по принцип се изхвърлят по-разнообразни по характер отпадъци в сравнение с отпадъците от заведението. Освен ако в заведението сменят и памперси например.

Та, ако обичаш, коригирай си примерите, защото ме разсмиваш.



02 Август 2011 15:47
Най-простото е да се направи на човек, включително и за фирмите (не става дума за производствени цехове и предприятия). Тъкмо общината ще има стимул, най-после да вкара в действие закона за етажната собственост.
02 Август 2011 16:24
Специално за фирмите пък и сега има опция да си наемат контейнер, и да плащат на брой контейнери. Да не излъжа, цената беше нещо от порядъка на 1000 лева годишно (моля някой сведущ по въпроса да ме поправи). Така на някои излиза по-евтино, отколкото да плащат по данъчна оценка. А на който не му е изгодно - плаща си по общия ред. /quote]

Алин,
аз съм упълномощен да водя дело за определена на база данъчна оценка такса смет. Можеш да проследиш целия казус до момента в Натиснете тук

Накратко. Става въпрос за малко магазинче за промишлени стоки. През 2005 , когато е купено, данъчната му оценка е 22 000 лева. След корекцията на данъчните оценки по времето на Станишев, данъчната оценка става 50 000 лева без да са правени каквито и да било подобрения и въпреки амортизацията на обекта. При тази данъчна оценка и 6 промила за Пловдив за нежилищни имоти през 2009 г. такса смет за обекта е 300 лв. годишно. В него работи един човек, отпадък няма поради характера на продаваните изделия. Отпадъкът се събира в едно канцеларско кошче, което се пълни един път за двадесетина дни, а понякога и за повече време. Но всеки работен ден, влизайки в магазина, при тази годишна сума лицето дължи над 1 лв. за такса смет.
Добре си забелязал, че общината е предивидила възможност за заявяване на контейнер специално за обекта. В Пловдив това струва 700 лв. годишно. Тоест за обекти като разглеждания това е абсурдно - общината изобщо не е предвидила решение за случаите, когато нежилищни обекти практически не генерират отпадъци или те са в нищожно количество.
По аналогичен случай Пловдивския административен съд отсъди в полза на жалбоподателя. Но забележи! Върховният административен съд отмени решението на ПАС. И сега при случая, който ти посочвам, вече ПАС се съобразява с това и отсъди във вреда на жалбоподателката, представлявана от мен. Делото още не е приключено, сега е на етап ВАС, промениха се донякъде обстоятелствата след решението на Комията за защита от дискриминация, която посочи, че при определянето на ТБО (такса битови отпадъци) е налице пряка дискриминация. За аналогичен казус домакинствата в Пловдив плащат 1, 2 промила върху данъчната оценка на жилището, а за магазина е определено промилите да бъдат 5, 5. Дискриминацията е двойна, защото магазина, за разлика от домакинството, практически не продуцира отпадък.
А законът е категоричен. В един негов член е посочено, че ТБО трябва да се определя според количеството на сметта, в друг негов член се изсиква ТБО да е справедлива.
Случаят, представляван от мен, съвсем не е единичен - стотици хиляди в страната са подобни магазинчета за промишлени стоки, счетоводни кантори, златарски, часовникарски и т.н. ателиета.
ПП.
Същевременно, за 2009 г. в Пловдив бе отчетено, че са останали неизползвани 8, 5 милиона лева излишък, неизползван от събраната такса смет. При положение, че не всички хора са добросъвестни платци.
Боклукчийската мафия е много силна.
А както слушам и Фандъкова съзнателно или несъзнателно и приглася с решението си Софийската община да обжалва решението на съда за незаконното определяне на такса смет.



Редактирано от - Mitev на 02/8/2011 г/ 16:54:07

02 Август 2011 16:36
Неясно защо всички коментират отпадъците на домакинствата, а всъщност проблема е с фирмите!!! Заради тях е и това решение на съда и те са недоволните. Там е по-разбираемо да има проблем, защото има фирми с наистина много отпадъци и фирми с много малко отпадъци, а и едните и другите плащат примерно еднакво. При домакинствата изобщо няма такива разлики в няколко порядъка.
Неясно остава и защо всички казват сега е несправедливо, но никой досега не предложи работещо решение по въпроса.
02 Август 2011 16:38
Ама я чакайте!!
Аз чак сега обърнах внимание, че това е решение на САС. По дефиниция всяко решение на съда е Несправедливо, ако не отговаря на интересите на герберите.
Според мен това е пряка атака на САС срещу най-добрия кмет на София/естествено след ББ/.
02 Август 2011 16:45
Ама я чакайте!!
Аз чак сега обърнах внимание, че това е решение на САС. По дефиниция всяко решение на съда е Несправедливо, ако не отговаря на интересите на герберите.
Според мен това е пряка атака на САС срещу най-добрия кмет на София/естествено след ББ/.


Помнещ,
разбирам стремежа ти да си правиш бъзик от политическа гледна точка, но ще ти посоча, че преди време и Пловдивския АС реши, че Община Пловдив определя незаконосъобразно такса смет, а тук кмет не е човек на ГЕРБ, а на ВМРО - НИЕ.
Инак Върховния административен съд бди и най-вероятно ще отмени решението на САС по начина, по който отмени и решението на ПАС. Само че сега има още едно камъче в обувката му - Решение 113 от 21.6.2011 г. на Комисията за защита от дискриминация, която постанови, че е налице пряка дискриминация при определянето на промилите за такса смет за нежилищните имоти. Не знам дали наглостта на някои съдии ще може да преодолее и това малко камъче по пътя към легитимирането на незаконосъобразни практики.

ПП.
Ето ти публикация във в-к Марица по въпроса:

Общината спечели битката за такса смет в спор с бизнеса
ПЛОВДИВ Валентина ЙЕРЕМИЕВА, 19 Април 2011; 10:00
Любозар Фратев: Това е гавра с гражданското общество, ще сезирам Страсбург
Такса смет, която пловдивчани са платили за 2009 г., си остава в сила. На 18 април Върховният административен съд остави без разглеждане жалбата на Бизнес Експертния съвет и десетки пловдивски фирми начело с “Новиз” АД на общинския съветник от ДЕР Любозар Фратев и по този начин окончателно потвърди решението на местния парламент, с което беше определена план сметката за чистота за близо 32 милиона лева и промилите. Върховните магистрати обезсилиха решението на Административен съд - Пловдив, от 30 юни 2010 г., с което начинът за събиране на такса битови отпадъци беше признат за незаконен.
Сред фирмите, водели нашумялото дело срещу община Пловдив, са “Язов” ООД, “Пътища - Пловдив”, “Летера”, “Хелиос - Металург”, “Феликон - 97” , “Уваков”, “Миг инженеринг”. Бизнесът оспорваше порочната практика за изчисляването на таксата върху данъчни оценки на имотите и настояваше размерът да се определя според количеството на изхвърлен боклук. Според адвокат Евелина Божикова, която водеше делото срещу общината, средствата, събрани от такса смет, трябва да се разходват за почистването, но не и за капиталови вложения, както беше записано в план сметката. В битката срещу общината се включиха и граждани.
Подробности четете в днешния брой на в. Марица

Редактирано от - Mitev на 02/8/2011 г/ 16:51:59

02 Август 2011 17:14
skyspirit, така е в Швейцария. Какво пречи и тук да се въведе същата практика?

Много неща пречат. Най-вече, в Швейцария едва ли някой ще си метне боклука от терасата на 14-тия етаж, и няма да понесе никакви санкции за това.
Така, както е написан закона, най-разумното (и неприложимо) решение е, до всеки вход, къща, катун, да застане служител с кантар и метър, и да следи всеки какво, как, и защо изхвърля, като резултатите се описват в протокол, съдържащ трите имена, ЕГН и точен адрес на лицето, показало се навън с торба смет в ръка. Всички такива служители да имат директна връзка с НАП ( и полицията, обезателно), а чрез камера да се следи от кой етаж се хвърлят фасове и торбички.


Алин,
много е несправедливо мнението ти за българските граждани. Не знам къде живееш и дали около теб има масово изхвърляне на боклуци от терасите на 14-тия етаж, но аз не забелязвам такава картина нито в Пловдив, нито в София. Не изключвам възможността това да се случва някъде, но да твърдиш, че това е непреодолима пречка и поради това иронично да пишеш меко казано неадекватните неща по-долу относно измерването на сметта, това не го разбирам.

02 Август 2011 17:21

Голяма глупост е за България, в случая за София, да се предлагат решения работещи в нормалните държави. В България тези решения винаги водят до по-лошо.


XYZxyz,
такаааа, както разбирам, умното според теб е Българя старателно да се грижи в никакъв случай да не прави усилия да се доближава до практиките в нормалните държави.
Колкото по-далеч от решенията в нормалните държави, толкова по-добре, винаги и навсякъде. Скоро не бях срещал такова мъдро становище.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД