Година след създаването му, в Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, по-известен като БОРКОР, има само началници. Не е обявен нито един конкурс за назначаване на държавни служители. Проверката на "Сега" установи, че с темповете, с които се структурира анонсираният като панацея в битката с корупцията орган на ГЕРБ, реално може да заработи едва през 2012 г. В същото време България бе отново критикувана в последния доклад на ЕК, че не показва убедителни резултати в битката с корупцията.
БОРКОР си има директор от 16 февруари т.г., когато премиерът Бойко Борисов назначи на поста ексшефа на НСБОП и пенсионер от МВР Румен Миланов. Зам.-шефове станаха Елеонора Николова и Петко Сертов, отзован от консулска позиция в Солун след шумен скандал с изчезнали документи от ДАНС, чийто директор бе при управлението на тройната коалиция.
Тримата началници са ръководили до месец май едва трима души персонал, става ясно от Булстат регистрацията на центъра. Регистърът сочи, че броят на здравно и социално осигуряваните служители е едва 6, докато според устройствения правилник щатните служители на БОРКОР трябва да са 40, а 115 души трябва да бъдат временно преместени от други администрации. За щатните длъжности все още няма нито един обявен конкурс по Закона за държавния служител, показа проверка в регистъра на административните структури. Временното преместване на служители от друга администрация пък изисква сключване на споразумения.
БОРКОР до момента не е получавал и никакво финансиране. Центърът не е включен структурно към бюджета на МС като разходи за заплати. На 17 юни Министерският съвет отпусна до 2.5 млн. лв. за стартиране на дейността му, но от финансовото министерство уточниха, че по това постановление няма плащани суми. По първоначални прогнози само за капиталови разходи на центъра ще са необходими 3.7 млн. лв., а годишната му издръжка ще възлиза на 4 млн. лв.
Не е стартирала и процедурата за съставяне на консултативния съвет на центъра, който ще го ръководи методически. По регламент в съвета трябва да присъстват представители на законодателната, изпълнителната, съдебната власт и Сметната палата. Консултативният състав трябва да бъде предложен на премиера от вътрешния министър след "съгласуване по съответния ред".
При назначаването си Румен Миланов каза, че очаква структурата да проработи през юни. От мониторинговия доклад на ЕК обаче се разбра, че стартирането на центъра ще се забави.
БОРКОР едва ли ще успее да пребори корупцията, по-скоро ще прави анализи, твърдеше Миланов. Идеята за създаване на структурата бе да се координират усилията на институциите в борбата с корупцията и организираната престъпност. Аналитични функции обаче има и ДАНС, както и отделни структури в МВР. Не е известно досега да е произведен анализ на проблемите между институциите, ангажирани в борбата с корупционната престъпност. А проблеми има. Само преди седмици от прокуратурата посочиха, че доказването на тази престъпност е сложно и за да се съберат доказателства, е нужно "активизиране на взаимодействието на прокуратурата с полицията и разследващите". Брюксел също посочи, че полицията има проблем с качественото събиране на доказателства, годни за осъдителни присъди.
До този момент полицията и ДАНС не успяват да разкрият сериозни корупционни схеми по високите етажи на властта. А статистиката за първите 6 месеца на годината показа, че делът на оправданите по дела за корупция лица е нараснал двойно.
Поне още два апартамента и едни избори време.
------------------------------- ----------------------------
Блогът на Генек