Гръцката Централна банка е отворила за пръв път фонда си ELA за спешна помощ за ликвидност, за да спаси гръцките банки, които са останали без средства за обезпечение. Операцията била извършена изключително дискретно в сряда късно вечерта, съобщи в. "Дейли телеграф". "Задействането на ELA изглежда е знак, че гръцките банки тревожно са закъсали с гаранционните си средства, които обикновено се използват като обезщетение за получаване на финансиране", обяснява пред изданието Раул Рупарел от британската неправителствена организация Оупън Юръп. Въпреки тайнствеността вестта за намесата на Атина стигнала до финансовите пазари и тъкмо тя била причина за борсовите сътресения от началото на седмицата. Затова и регулаторите в Италия, Франция, Испания и Белгия удължиха забраната за търговия с къси позиции. Става дума за продажба на активи от една страна на друга, които продавачът заема от трета страна (обикновено брокер), като намерението на продаващата страна е в бъдеще време да купи идентични с продадените активи и да върне "заема" си на заемодателя. Целта е да се продаде на висока цена и след това да се върне заема на по-ниска цена.
Междувременно стана ясно, че Финландия и Гърция са се отказали от споразумението си за гаранции от страна на Атина срещу вноската на Хелзинки във втория спасителен пакет за гръцката икономика. Новината съобщи ИЮОбзървър, позовавайки се на източник от кабинета на финландския финансов министър. Търсели се нови варианти, след като в сряда германският канцлер Ангела Меркел ясно заяви, че страните от еврозоната "не трябва да предприемат едностранни действия в гръцката криза".
Около 180 000 фирми в Гърция са на прага на фалита заради кризата, установи проучване на Съюза на занаятчиите и търговските предприятия в Гърция, цитирано от БНР. Според агенция Блумбърг, цитирана от Дарик, България се е превърнала в убежище за много гръцки предприемачи, бягащи от рецесията, несигурността и покачващите се данъци в родината им. В южна България оперират над 2000 гръцки компании, като по данни на Националната агенция за приходите, 40 на сто от тях са били регистрирани през тази година. Гръцките предприемачи са привлечени от по-ниските данъци и заплати, по-опростеното данъчно законодателство и предвидимостта.