Две от най-големите гръцки банки - финансовата империя на Спирос Лацис Eurobank EFG и създадената от Янис Костопулос Alpha Bank, се сливат под натиска на ликвидната криза, предизвикана от въвличането на частните кредитори в преструктурирането на гръцкия държавен дълг. Сливането променя структурата на гръцкия финансов сектор и за първи път в историята на страната отнема първенството на Националната банка на Гърция като най-мощната местна финансова институция, съобщи електронното издание GRReporter.
Новината за обединението ще бъде съобщена официално днес в 14,00 часа на специално обявена пресконференция. И двете сливащи се финансови институции участват и на българския пазар.
Новият банков мастодонт ще управлява капитали от порядъка на 150 милиарда евро, ще разполага с вложения от над 80 милиарда евро, ще обслужва над 8 милиона клиенти и ще има над 2000 клонове. Всичко това оформя Eurobank EFG - Alpha Bank като най-голямата банка в Югоизточна Европа и 25-а по големина в целия континент.
Очаква се президент на Eurobank EFG - Alpha Bank да е Янис Костопулос, който си е извоювал имиджа на един от най-прозорливите гръцки финансисти. Неговата фраза, че на гръцкия пазар има място за две и половина банки се превърна в пророческа за днешното състояние на местната икономика. В новия управителен съвет ще участват по петима представители на двете банки, предвиждат се и двама изпълнителни директори, които най-вероятно ще са досегашните изпълнителни директори Никос Нанопулос и Димитрис Мадзунис. С капитали в новата банкова формация ще участва и държавата Катар.
С 5 милиарда евро ще олекнат гръцките банки от рециклирането на държавните облигации, съобщи в края на миналата седмица Dow Jones Newswire, като се позовава на източник от Министерството на финансите в Атина. До 9 септември банките ще трябва официално да заявят желанието си да участват в преструктурирането на гръцкия дълг. Облигациите, притежавани от 4-те най-големи финансови институции в Гърция - Националната банка на Гърция, Eurobank EFG, Alpha Bank и банка Пиреос, с падеж до 2010 г. са на сума 27,5 милиарда евро. Същите четири банки притежават облигации за още 32 млрд евро с падеж след 15 г. Според същия източник банките ще включат орязания гръцки държавен дълг към резултатите си за второто тримесечие на 2011 г.
ПРОГНОЗА
Световните лидери трябва да предприемат координирани действия, за да не допуснат нова спирала на икономическата рецесия, предупреди ръководителката на МВФ Кристин Лагард на годишната икономическа конференция в Джексън хоул, US щата Уайоминг. Тя призова страните да започнат принудителна рекапитализация на банковата сфера. "Събитията през това лято показаха, че се намираме в нова опасна фаза. Рискуваме да станем свидетели на дестабилизация на и без това крехкия процес на възстановяване. Затова трябва да действаме сега", изтъкна Лагард. Според нея водещите държави в света трябва да разработят дългосрочни програми за разрешаване на проблемите с дълга. В същото време не трябва да се набляга на извънредни мерки за икономии, тъй като това може да застраши цялата световна икономика, лишавайки я от положителна динамика.