Над 14 600 ученици ще се обучават на "две скорости" през учебната 2011/2012 г. Това показват данните на просветното министерство за националната програма "С грижа за всеки ученик". По-голямата част от децата - 8169, ще се подготвят за участие в националните олимпиади по различните предмети. На другата част от учениците - общо 6452 за цялата страна, ще се обръща специално внимание, тъй като те са със слаби оценки от външното оценяване.
От тази година държавата ще финансира допълнително обучение по български език за деца от малцинствата в подготвителните групи. В тази част от програмата ще бъдат обхванати 2296 малчугани. С тях общият брой деца и ученици, за които държавата ще положи специална грижа, стават 16 917.
За обучението на надарени ученици ще бъдат финансирани 559 проекта на обща стойност над 641 000 лв., тоест предвиденият бюджет от 795 000 лв. няма да бъде усвоен напълно. Училищата, които ще подготвят децата за олимпиади, са по-малко. Причината е, че едно училище може да кандидатства и да спечели проект по няколко дисциплини. Например Националната природоматематическа гимназия ще подготвя олимпийци по 10 учебни предмета и за всеки има отделен проект. Именно математическите и езиковите гимназии печелят по най-много проекти. От гледна точка на собствеността обаче най-много сред класираните са общинските училища. Те ще изпълняват 493 проекта на стойност близо 552 000 лв. Средствата ще бъдат разпределени за подготовката на 7168 ученици. 58 са проектите, спечелени от държавни училища. В тях ще се включат 916 кандидат-олимпийци. Само 2 частни училища са били одобрени за финансиране по този модул. Те ще организират допълнителни занимания за 40 деца, а отпуснатите средства са 2938 лв.
За общо 6452 деца със слаби оценки ще бъдат сформирани групи за допълнително обучение. По тази част от програмата "С грижа за всеки ученик" ще бъдат одобрени 1062 проекта. Те са на стойност 871 399 лв., докато предвиденият бюджет е 1.205 млн. лв. Най-много - 985, са проектите за деца в прогимназиалния етап. Училищата, които ще ги изпълняват, също са по-малко, тъй като едно школо може да участва с проект за допълнително обучение по повече от един предмет. Над 230 са отхвърлените проекти за този модул. От МОМН обясниха, че част от проектите не са били класирани от комисиите в регионалните инспекторати по образованието, тъй като не са отговаряли на някои от критериите или не са предоставили в срок поисканата от тях допълнителна информация. Другата причина, поради която средствата ще останат неусвоени, е по-малкият брой подадени проекти.
От тази година се отпускат и средства за допълнително обучение на децата от подготвителните групи. По тази част от програмата ще бъдат финансирани 270 проекта за общински училища и детски градини на стойност общо 276 355 лв. при предварителен бюджет от 200 000 лв. В същото време по предварителни разчети в модула трябва да бъдат обхванати около 100 деца, а реално в проектите ще се включат два пъти повече - 2296 деца, разпределени в 366 групи. Проектите, които ще се финансират, са основно по български език, тъй като програмата е насочена към деца на 5 и 6 години, за които българският не е майчин или подадат в графите "деца в риск" и "социално слаби".
Броят и на талантливите, и на изоставащите деца, които ще се обучават допълнително, намалява в сравнение с предходната учебна година, показва справка на просветното министерство. Например в подготовката за олимпиади през учебната 2010/2011 г. са се включили 9120 ученици, а през предстоящата се очаква броят им да намалее с 951. При изоставащите ученици положението е идентично. През учебната 2010/2011 г. допълнителна подготовка са получили 8164 деца от прогимназиалния етап, като при 6617 от тях е отбелязан напредък. В същото време за предстоящата учебна година изоставащите ученици, които ще се включат в групи за обучение с цел повишаване на успеха, намаляват с 1700.
ОТЧЕТ
Наскоро МОМН отчете резултатите от проект "Училище на две скорости", който се изпълняваше по линия на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Основната цел на проекта е ограничаването на отпадащите в задължителна ученическа възраст. В рамките на проекта бяха обхванати 7 305 деца и ученици. Те са от малцинствата, не получават подкрепа в семейството, имат слаб успех и не посещават редовно училище или подготвителна група за училище. Общо 6 295 деца и ученици са обхванати в информационна система за проследяване на отпаднали или застрашени от отпадане ученици. Продължителността на проекта беше 30 месеца, а бюджетът му - над 2.933 млн. лв.
|
|