Транспортният министър Ивайло Московски представи новата система за провеждане на теоретичния изпит за кандидат-водачите на моторни превозни средства, която ще заработи през октомври. |
Транспортният министър Ивайло Московски пък обясни, че на бюджета ще бъдат спестени 300 хил. лв., след като от есента отговорите на бъдещите шофьори ще се проверяват по електронен път, а не както досега с хартиени картончета. Според него цената на една хартиена листовка е 7.50 лв., или общо 350 хил. лв. на година. Сега те ще струват 45 хил. лв. годишно. Спестените пари не са за "Автомобилна администрация", а за централния бюджет, обясни Московски. Не е ясно защо се увеличават таксите, ако стойността на тази услуга намалява.
По думите на министъра хартиените листовки, които се проверяват по електронен път, са само преходен период. В началото на следващата година теоретичният изпит ще стане изцяло електронен и ще се провежда на таблети. Предимството на електронните листовки ще е, че кандидатът ще може да коригира отговорите си, ако прецени, че е сгрешил. При хартиените поправка не е възможно и дори се счита за грешка.
Представителите на бранша похвалиха министъра за инициативата. "Удовлетворени сме от решителните мерки срещу компромисите при шофьорските изпити", обяви Красимир Георгиев от Асоциация за квалификация на автомобилистите в България. По думите му реалният ефект от по-строгия контрол ще се усети след година и половина - две.
"Новата система няма да оскъпи курсовете, освен ако се случат събития, които да доведат до поскъпване на горивата", каза пък шефът на Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка Йонко Иванов. Той обясни пред "Сега", че най-рано в края на годината ще е ясно дали изпитите ще се провеждат на таблети или на обикновени компютри. "За нас не е от значение. Важното е да се ограничат възможностите за корупция. Хубавото е, че се увеличава обемът на изучавания материал в изпитните тестове, който до момента се заобикаляше. Кандидатите не могат вече да зачертават хаотично, да играят на тото, а трябва да знаят това, което се преподава", бе категоричен Иванов. И уточни още, че вдигането на държавните такси е единственото перо, което се променя в цената на курсовете. "Всяка школа сама решава каква цена да даде за самия курс и дали отделно да събира останалите такси за видеонаблюдението или пък за предварителните изпити", посочи още той. Според него вече са водени разговори с министъра за създаването на нови полигони, каквито има в повечето европейски страни, за целта могат да бъдат осигурени средства по оперативните програми на ЕС.
Проверка на "Сега" установи, че автошколите не са наясно с предстоящите промени. "Нямам представа какви листовки ще решават курсистите, нито дали ще могат да се подготвят по стария вариант, а да се наложи да се явят на новите. Освен това в момента няма нито един оборудван кабинет с необходимата техника за електронно провеждане на изпит. Цари пълен хаос", коментира инструкторът Красимир Георгиев. До редакционното приключване на броя никой от транспортното министерство не пожела да обясни дали наистина ще е нужно закупуването на таблети и колко ще струва това за хазната.
-------НОВОСТИ
Кандидат-шофьорите вече ще държат нов тип теоретичен изпити. Въпросите намаляват от 60 на 45, но някои от тях ще имат повече от един верен отговор. Времето за решаването на задачите остава 45 минути. Тестът ще бъде поставен в запечатан с холограма плик и след попълването му ще минава през скенер. Всяка листовка ще има баркод. Компютър веднага ще изчислява колко точки е получил кандидатът и ако те са под 87, ще бъде късан. Всеки тест ще е строго индивидуален, което значи, че кандидатите на практика ще решават различни казуси и няма да могат да ги наизустяват предварително. Отговорите ще се проверят от електронна система. Тя представлява куфар, снабден с екран, слот за чип карта, с която ще се идентифицира изпитващият, и четец за хартиените листовки.