Премиерът Бойко Борисов най-накрая откликна на многобройните призиви на бизнеса и експертите да обяви война на бумащината и да заложи на онлайн услугите. В сряда Борисов е дал ултиматум до 6 месеца да се изгради ефективно електронно правителство, като е предупредил министрите си, че ако някой саботира работата, ще бъде уволнен. Премиерът смята да се възползва от опита на Естония. "Това е държава от нашата черга, а много бързо го въведоха и го направиха и работи перфектно", става ясно от стенограмата от заседанието на МС.
От години Българска стопанска камара (БСК) неизменно изтъква важността и ползите от въвеждането на модерно онлайн общуване между администрацията и гражданите и фирмите. Икономисти и финансисти също често отбелязват, че за страни като България - отворени и зависими от външните фактори икономики, най-доброто, което правителството може да направи за бизнеса и гражданите, е да ги освободи от диктатурата на чиновника, като замени хартията и гишетата с онлайн обслужване. Най-успешен пример в това отношение в световен мащаб е Естония.
Сега вече и премиерът изглежда убеден в тази кауза. "Московски, митниците, МВР, Дончев, на 12 септември съм се разбрал с премиера на Естония и ще доведе делегация и лично той ще ни презентира електронното правителство. Говорил съм с него какво могат да ни дадат безплатно и ще настоявам, ако може и да ни даде и експерти, които да дойдат тук, за да можем да го внедрим много бързо", обяснява Борисов.
Отговорникът за е-правителството - министърът на транспорта и технологиите Ивайло Московски, използва момента да се оплаче, че Министерството на правосъдието създавало обструкции и криело информация. "Не става въпрос да ни се дава пълен достъп до вашите вътрешни системи. Тук става въпрос самата структура на електронното правителство да достигне до вас,...никой няма право и няма да ви се бърка вътре в системата, но ние в крайна сметка трябва да имаме достъп", обяснява Московски на зам.-министъра на правосъдието Даниела Машева. Подкрепя го и финансовият зам.-министър Владислав Горанов. "Това, което казва Московски завоалирано, е, че всички министри трябва да проявят политическа воля и да не ревнуват. Техничарите, които са направили системите, те ги гледат, първо, като техни деца. Второ, на много места в този бизнес има монополизиране от страна на изпълнителя на съответната информационна система, който през годините поддържа собствения си бизнес, монополизирайки поддържането на тази система", посочва Горанов.
Премиерът се намесва, като заръчва на Московски: "Само искам да ми кажеш, ако някъде някой ревниво нещо не прави, за това министър ще си отиде мигновено, ...ако кажеш "този, три дена ходят експертите, ето го" - веднага ще си отиде, гарантирам ви. В XXI век да обясняваме, че електронното правителство е хубаво! Дето се вика, МВР се отвори", заявява още Борисов.
От Министерството на правосъдието коментираха неофициално, че няма отпор от тяхна страна за електронното правителство. Отдавна се работи и има срещи между институциите на всякакво ниво - и експертно и ръководно. Единственото, което спира МП, е, че няма ясни параметри - колко хора и какъв ресурс ще са необходими. "Така рискуваме да влезем в порочния кръг - нещо се обещава, наливат се някакви пари и не се довършва", допълниха от ведомството на Маргарита Попова. Те дадоха за пример как без ясни параметри няма как да се предоставят данните от Агенцията по вписванията, които са защитени в известна степен.
"Електронно правителство в България се прави от десет години и средствата, които са похарчени, сигурно са няколко пъти повече от тези, които е похарчила Естония. Ние имаме добре работещи решения в отделни министерства, в отделни ведомства, в отделни общини и това, което ни липсва към момента, и там, където трябва да се съсредоточат усилията, е една координирана система, следваща единни стандарти", отбелязва министърът по еврофондовете Томислав Дончев.
Факт е, че у нас вече са похарчени огромни средства за софтуер и мрежи, но те "говорят" различни езици помежду си и затова единно е-правителство няма. В България все още свидетелства за съдимост, за липса на данъчни задължения, удостоверения за семейно положение и много други документи се издават на хартия, вместо ведомствата да си обменят информация по електронен път. Преди време зам.-министърът по информационните технологии Първан Русинов съобщи, че инвестициите са над 1 млрд. лева, а ефектът - мизерен. Дори прословутата връзка между информационните мрежи на двете най-важни приходни агенции - НАП и митниците, все още е в процес на доизграждане.
"Поне нещо да се види от това, което е купено. Важно е да се интегрира и да започне да работи в следващите шест месеца до година максимум, всичко това да сме го забравили и да е в историята. Какво го коментираме повече? Какво ревниво ще пази правосъдието, от кой? Кое пазим ревниво?", отбелязва премиерът.
АРГУМЕНТИ
Аргументите на бизнеса са повече от убедителни. "Електронното правителство рязко ще подобри редица дейности, които в момента са в тревожно състояние. Драматично ще се намалят разходите за администрация, рязко ще падне броят на заетите в публичния сектор. Не просто ще се намали, направо ще се ликвидира корупцията, която заедно с корпоративния клиентелизъм и даренията към партии, министерства и други структури захранва деформираната ни пазарна икономика. Ще се облекчи бизнес средата, ще се подобри здравното обслужване. Електронното правителство е най-мощният инструмент, с който може да се противодейства в кризата", коментира Божидар Данев от БСК.
Електронно правителство ?
Ами че това би означавало край на сума ти далавери. Митници, данъчни...Нима Бойко е намерил други начини да изхранва партията си ?