САЩ и Великобритания обвиняват ЕС и по-специално еврозоната за развиващата се в момента икономическа криза, която застрашава да хвърли света в нова рецесия, писа в."Сънди телеграф".
75 на сто от лошите неща, които се случват на световната икономика, са причинени от еврозоната, заявил високопоставен представител на американската администрация по време на срещата на финансовите министри на страните от Г-7 в Марсилия през уикенда. Те и екипите им се събраха, за да обсъдят съвместни действия да се избегне задаваща се нова глобална икономическа катастрофа, съобщи британското издание.
Вместо около предвидения икономически дебат обаче, срещата преминала под знака на американските и британски предупреждения, че политическите провали и неизпълнени обещания в еврозоната създават риск да прераснат в по-мащабна криза.
Британският финансов министър Джордж Осбърн пък нападнал финансовите министри и централните банкери на Франция, Германия и Италия за провала им убедително да приложат мерките, одобрени на извънредната среща на еврозоната през юли и да гарантират, че Гърция няма да бъде оставена да фалира.
Междувременно "Шпигел онлайн" съобщи, че германският финансов министър Волфганг Шойбле, който се спряга за бъдещ шеф на Еврогрупата, се подготвя за евентуален фалит на Гърция. Изданието посочва, че в германското финансово министерство се готвят за различни сценарии за изход от такава ситуация, и преценяват какъв ще бъде ефектът й върху еврозоната. Един от вариантите е Гърция да остане в еврозоната, а според друг Атина излиза от общността на единната валута и се връща към драхмата. И в двата сценария основна роля ще има новият спасителен механизъм на еврозоната EFSF, който бе договорен на срещата през юли и се очаква да получи окончателно одобрение тази есен.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу обеща в събота да направи каквото е необходимо, за да спаси страната си от фалит, и тя да остане в еврозоната. Той държа реч при откриването на международния търговски панаир в Солун. "Решихме да водим битката, за да избегнем катастрофа на страната и нейния народ и да останем в еврозоната", каза гръцкият премиер. "Всяко забавяне и размотаване е опасно за страната." Премиерът обеща да удвои усилията за борба с характерното за Гърция укриване на данъци, което се смята за основна пречка за постигане на фискалните цели.
ПРОЕКТИ
Гърция започва добива на нефт и газ в Йонийско и Егейско море, обяви премиерът Георгиос Папандеру при откриването на Солунския международен панаир. "Днес ще подпиша решението за съответния търг", подчерта премиерът. Той също отбеляза, че започва либерализацията на пазара на електроенергията и природния газ, както и реализацията на големия проект "Хелиос" с германско участие за производство на електроенергия с помощта на слънчеви батерии. "С "Хелиос" ще превърнем Гърция във водещ производител на електроенергия от Слънцето, която ще изнасяме в Северна Европа. Скоро ще бъдат построени и първите ветрени електростанции на морето", изтъкна Папандреу.