Гърция затваря граничните си пунктове с България, Македония, Албания и Турция заради стачка на митническата администрация, съобщи скопският в. "Вечер", който се позовава на македонското Управление на митниците. Според информация, получена от гръцките митничари, следващите два дни товарният транспорт ще бъде затворен изцяло, а пътническите коли ще бъдат пропускани на всеки два часа само на ГКПП Евзони-Богородица.
Междувременно гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос обяви нови бюджетни съкращения за около 2 млрд. евро, за да изпълни страната му изискванията на кредиторите по отпускането на шестия транш в размер на $8 млрд., който е част от първия пакет спасителна помощ за Гърция. По държавната телевизия Венизелос заяви, че в бюджета не достигат $1.7 млрд евро, за да се покрият изискванията на ЕС и Международния валутен фонд (МВФ). Недостигът от близо 2-та млрд. евро ще бъде запълнен с 2-годишен данък върху имуществото. Средно всеки гръцки собственик на имот ще плати данък в размер на 4 евро за кв./м застроена площ, поясни електронното издание GRReporter. Данъкът обаче се въвежда със стара дата от 1 февруари 2011, като за тази година ще се удържи наведнъж, а през 2012 г. - на вноски. Освен с новия данък липсващата сума ще бъде набавена и със съкращаване на месечната заплата за избираеми официални представители.
В същото време пред телевизия "Мега" зам. финансовият министър Филипос Сахинидис потвърди ширещите се съобщения, че страната има пари само до края на октомври.
От Германия идват противоречиви сигнали за отхвърляната доскоро възможност Гърция да фалира. В статия във в. "Велт" министърът на икономиката Филип Рьослер, който е и вицепремиер, допусна възможността за "процедура по фалит на Гърция при наличието на необходимите инструменти". В. "Ханделсблат" твърди, че търпението към Гърция на финансовия министър Волфганг Шойбле вече се изчерпва, а експерти работят по план Б - да защитят Европа и банките от заразяване с дълговата криза. Според в. "Велт" правителството изоставя максимата си, че Гърция не трябва да изпада в неплатежоспособност.
Но по-късно през вчерашния ден правителственият говорител Щефен Зайберт даде пресконференция, на която заяви: "Целта ни е доста ясна: искаме да стабилизираме еврозоната като цяло". Според думите му сега трябва "да се преодолеят негативните последици от дълговете чрез тясно сътрудничество между всичките 17 държави от еврозоната". На същата пресконференция говорител на икономическото министерство каза: "Общата ни цел е стабилност на еврото и искаме Гърция да остане в еврозоната".
СПАД
Фондовите пазари на Евросъюза регистрираха мощен спад на котировките вчера. След първите 10 мин. от началото на търговията главният индекс на Лондонската борса падна с 2.03%, на Франкфуртската с 2.63%1, а на Парижката с 3.50 на сто. Към обяд спадът на индексите се увеличи още повече - 1.40% от стойността си са загубили акциите на Лондонската борса, 2.97% на Франкфуртската, 4.10% на Парижката, 2.80 на Брюкселската, 2.78% на Амстердамската, 3.23% на Миланската и 3.16% на Мадридската борса. В същото време еврото достигна най-ниското си равнище спрямо йената от 10 години насам, като падна до 104,90 йени спрямо 107,66 йени в петък. Това е най-ниското равнище от юли 2001 г. Спадът на еврото доведе и до спад на азиатските борсови индекси. Борсата в Токио загуби близо 2%, а в Хонконг над 3 на сто. Спадът на азиатските пазари се обяснява със засилващите се опасения от фалит на Гърция.