Държавната компания "ТЕЦ Марица-изток 2" стана собственик на 100% от акциите на футболен клуб "Берое". Сделката е благословена лично от премиера Бойко Борисов, който първи обяви новината вчера в Стара Загора. Формално решението е одобрено и от Български енергиен холдинг, който се води принципал на компанията.
Дяловете са прехвърлени безвъзмездно под формата на дарение от досегашните им владетели - сдруженията с нестопанска цел "Бизнесът за Берое" и "Национален фенклуб Берое - Стара Загора". Преговори са водени от два месеца, а са финализирани на 14 септември. Изискването било едно - клубът да има повече вземания, отколкото давания. Това е било потвърдено от одит.
Борисов не обясни в Стара Загора защо държавна фирма трябва да издържа закъсал футболен отбор, вместо да внася по-висок дивидент в бюджета и парите да отиват за по-неотложни дейности. От Министерството на икономиката и енергетика отказаха всякакъв коментар пред "Сега".
Това обаче няма да е последният случай, в който държавата ще спаси футболен клуб. По информация на "Сега" подобно решение за държавно участие има и за "Ботев" (Враца), в който трябва да влезе АЕЦ "Козлодуй" чрез дъщерно дружество. И двата отбора са аутсайдери - в класирането на "А" група "Берое" е предпоследен с 0 т., а "Ботев" е две места по-нагоре с едва 3 т.
Новото ръководство на "Берое" обеща във вторник да изнесе подробности по сделката и да разсее притесненията, че не е спазен законът, който не допуска подобно влизане на държавно предприятие в професионален спортен клуб. "Сега" научи, че новите собственици са имали изрична задача да намерят начин да не се нарушават нормативните наредби. От "ТЕЦ Марица-изток 2" ЕАД твърдят, че няма да има пряко финансиране към клуба, а просто ще се съблюдава дали отборът се управлява и развива правилно. Бюджетът на клуба ще бъде обезпечен и за него ще се грижи новосъздадено дружество с работно име "Берое енерджи". Досегашният бе около 2.2 млн. лв. годишно.
Вече бившите собственици предадоха властта, а един от притежателите на акции - сателитният оператор "Булсатком", към момента остава само като спонсор. Седалището на клуба се мести от Стара Загора в радневското село Ковачево, където са и административните офиси на "ТЕЦ Марица-изток 2".
Членовете на управата вече проведоха и първо заседание, от което излезе и новината, че Илиан Илиев остава треньор на "Берое" независимо от резултата в днешния мач с ЦСКА. "На 26 октомври ще са готови осветлението и електронното табло на стадиона в Стара Загора", обяви премиерът Борисов пред фенове на "Берое". Като жест към публиката за двубоя с ЦСКА бе обявена символична цена на билетите за феновете на "Берое" - по 20 ст.
Това са само част от стъпките, с които държавата опитва да помогне на затруднените финансово частни футболни клубове. Правителството вече отпусна 2 млн. лв. за ремонти на стадионите на пловдивските "Ботев" и "Локомотив". В момента текат процедури и се одобряват технически планове за обновяването на още 3 стадиона - софийските "Българска армия" (на ЦСКА), "Г. Аспарухов" (на "Левски") и "Локомотив" (на "Локо", Сф). За тях парите също ще са държавни - от продажбата на пустеещи спортни имоти като бившия стадион "Юнак" в центъра на столицата. Към футболната щедрост трябва да се включи и решението на правителството да отпусне 1.8 млн. лв. (600 000 лв. от тях вече преведе) на БНТ, за да се включи телевизията в откупуването на тв правата за излъчването на първенството на "А" група с аргумента, че народът иска да гледа футбол.
В ЕС няма практика държавни фирми да притежават футболни отбори. Единственият по-известен случай е "Аякс", който от 1991 до 2008 г. е имал за генерален спонсор държавна банка на Холандия ABN AMRO.
-----------Сметки-----------------
Проверка на "Сега" в отчета за финансово-икономическото състояние на "ТЕЦ Марица-изток 2" ЕАД за първото полугодие на 2011 г. показва, че дружеството е на печалба след облагане с 8.473 млн. лв., но резултатите са много по-лоши спрямо същото време на 2010 г. Тогава централата е имала печалба от 19.807 млн. лв. Дружеството има и дългосрочни банкови заеми на обща стойност от 226 млн. евро от JBIC (Японска банка за международно сътрудничество) и "Уникредит Булбанк", които трябва да върне в срок за 10 г.
Дружеството генерира с 35.55% повече приходи за първото полугодие спрямо същия период на 2010 г. Към 30 юни общо приходите на "ТЕЦ Марица-изток 2" са 334.190 млн. лв., а преди година по същото време са били 246.550 млн. лв. Причината е продажбата на повече количества ток на свободния пазар вследствие на извършената рехабилитация и модернизация на блоковете и съоръженията на централата, което повиши ефективността им.