След като цяло лято плашеха със санкции от Брюксел, инвеститорите в "зелен ток" предприеха нова тактика, за да извиват ръцете на властта за преференции. Над 20 инвеститори в слънчеви централи и вятърни паркове са спрели проектите си в България заради ограниченията в новия закон за ВЕИ, обявиха вчера от Българската ветроенергийна асоциация.
"ВЕИ-пазарът е политически и оттеглянето на подкрепата на държавата за бизнеса му влияе чувствително", посочи Себастиан Ньотликс, главен изпълнителен директор на БГВЕА. Според него, ако държавата даде повече преференции на ВЕИ инвеститорите, от този бизнес може да се възползват не само големите фирми от бранша, но и дребни предприемачи, каквато е практиката в Германия. Ньотликс посочи, че 10% процента корпоративен данък не са достатъчно привлекателни, и даде за пример Гърция, в която вложилите парите си във ВЕИ бизнес ползват право да платят данъци върху 40 процента по-малко от облагаемите си годишни доходи.
През пролетта парламентът прие нов закон за ВЕИ, който пооряза щедрите бонуси, които ведомството на Трайчо Трайков бе заложило в първоначалния вариант. Депутатите намалиха срока, през който държавата се задължава да изкупува на постоянно висока цена ток от ВЕИ за години напред. За слънчевите централи срокът бе намален от 25 на 20 г., а при вятърните паркове - от 15 на 12 г. "Инвеститорите във вятърни паркове ще продължат да настояват срокът за задължителното изкупуване на произведената от тях енергия на гарантирано високи цени да стане пак 15 години, както е във всички стани от ЕС освен България, Естония и Словакия", добави още Ньотликс. Депутатите порязаха и спекулантите в този пазар и решиха договор за изкупуване на еленергия да се сключва само ако инвеститорът е завършил проекта си и разполага с акт 15. В момента държавата изкупува мегават час от слънчевите централи за 823 лв. Това е поне 4 пъти повече от цената, която плаща всяко домакинство или фирма за ток.
До средата на октомври трябва да бъде решен и горещият въпрос за новите изкупни цени, по които бъдещите централи на възобновяеми източници (ВЕИ), построени с национални или европейски субсидии, ще продават зелен ток. Още при предварителните обсъждания ВЕИ започнаха да натискат Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за по-високи цени. Според доклада на комисията поддръжката на една фотоволтаична централа струва 1.3 евроцента на произведен киловатчас, но бизнесът твърди, че действителните разходи са в пъти повече - между 3.5 и 4.5 евроцента на киловатчас, и плашат, че по-ниските цени ще унищожат бизнеса им.
Страната ни е поела ангажимент пред ЕК до 2020 г. делът на ВЕИ да е 16%, като така чувствително ще намали отделяните мръсни емисии.
ЗАСТОЙ
Независимо от апокалиптичните картини, които чертаят предприемачите във ВЕИ, страната ни си остава привлекателна за чужди инвеститори в тази област. България е само с едно място по-ниско - от 32-ро на 33-то, в класацията на "Ърнст и Янг" за привлекателните за зелена енергетика страни, която се прави на три месеца, съобщиха от агенцията вчера.
|
|