Ако България изпълни заканата на външния си министър Николай Младенов да блокира чрез вето промените в шенгенското законодателство, ще изпадне в тежка изолация в ЕС, съобщи дипломатически източник в Хага пред "Сега". "Погрешно е очакването, че на 22 септември Холандия ще се окаже в изолация на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, когато ще наложи вето на приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. Хага има подкрепата на няколко държави, които обаче предпочитат тя да играе водеща роля. Ако България отвърне с вето на промените в шенгенското законодателство, ще засегне интересите не само на Холандия, но и на останалите държави в ЕС и така сама ще се изолира", обясни дипломатът.
Източници в Българското дипломатическо дружество съобщиха, че същия ден е бил отзован българският посланик в Хага Златин Тръпков "заради агентурно минало" и посолството е било оставено само с един дипломат плюс консула и финансиста. По тази причина е била отменена среща на посланика с холандския министър на имиграцията Херт Леерс, който е изразител на твърдата позиция на Хага. Фактически в този напрегнат момент за двустранните отношения България се е лишила от своя канал за връзка с холандското правителство.
Комуникацията между двете държави е била лоша от месеци. Почти година посланикът Златин Тръпков не е получавал инструкции от МВнР. През май той дори не е бил допуснат да съпроводи премиера Бойко Борисов по време на срещата му в Хага с холандския му колега Марк Рюте. Лошата комуникация е била причина външният министър Николай Младенов да остане с погрешното впечатление, че през септември е бил очакван в холандския парламент за дебат по шенгенската перспектива на България и Румъния. На въпроса му защо няма покана от парламента му отговорили, че графикът им е много натоварен и нямат възможност за такава дискусия.
Междувременно говорителят на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом - Микеле Черконе, обяви, че "не е работа на ЕК да коментира изявления на национални министри". Той допълни, че "промените са в интерес на всички страни и техните граждани, за да се движат свободно в пространството без граничен контрол".
В София пък кандидатът за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев направи сериозен дипломатически гаф, като в присъствието на холандския посланик Карел ван Керстен се опита да му припише твърдение, което дипломатът не е изричал. След среща с посланици от Евросъюза Плевнелиев обяви, че единствената причина Холандия да наложи вето за членството ни в Шенген е предишното правителство и това е станало ясно от думите на Ван Керстен. Посланикът обаче веднага се намеси и обясни, че "това е оценка за България, не само за настоящото правителство, но и за предишното, както и за работата на парламента". След което дипломатично допълни, че постигнатото от нашата страна е много, но не е достатъчно.
Плевнелиев подмина въпроса на "Сега" защо е "спестил" вината на сегашния кабинет. "Холандското правителство няма да се съгласи с премахването на граничния контрол за България и това ще бъде заявено следващата седмица в Брюксел", бе категоричен Ван Керстен. Той съобщи и причината: "правителството не е постигнало достатъчно по механизма за контрол и проверка". "Постигнато е много, но все пак недостатъчно", повтори дипломатът и побърза да обясни, че думите му в никакъв случай не би трябвало да се отнесат към работата на двамата министри, които са кандидати в изборите за президент - Плевнелиев и подгласничката му Маргарита Попова, която ръководи правосъдното ведомство. "Ще бъде грешка, ако в хода на кампанията се каже, че вие сте виновни за Шенген. Въпросът не бива да бъде поставян като вина на този или онзи", обясни Ван Керстен.
Холандският посланик обясни още, че тези дни в Ню Йорк се очаква среща на българския външен министър Николай Младенов с неговия холандски колега, на която ще изяснят подробности за българския ултиматум. "За момента нямам коментар. Това е решение на холандското правителство", обясни Ван Керстен.
-------КРИТИКИ
Холандското правителство е "заложник на антиевропейската политика на една екстремистка партия", бе коментарът на румънския външен министър Теодор Баконски за отказа на Хага България и Румъния да бъдат приобщени към Шенген. "Франция и Германия възприеха по-гъвкава позиция, те ни предложиха сценарий (за приемане в Шенген) на два етапа", допълни Баконски с уточнението, че въпреки това Холандия е останала непреклонна.
Междувременно Румъния блокира вноса на цветя от Холандия. Властите в Букурещ обясняват решението си с опасност цветовете, семената и луковиците да са заразени с опасна бактерия.