Българите и румънците, които пристигат като имигранти във Великобритания, са нискообразовани, не могат да си намерят работа и предпочитат да се препитават от социални помощи. Това са заключенията в пет доклада, изготвени по поръчка на последното лейбъристко правителство, но досега бяха пазени в тайна, разкри британският в."Сънди телеграф". Досега те не са огласявани публично, тъй като съдържат данни, които биха оказали негативно влияние върху имиджа на лейбъристите преди последните парламентарните избори м.г. Те обаче загубиха вота и без официалното им публикуване, което доведе на власт Консервативната партия, която скоро ще публикува данните. Докладите разкриват за пореден път спорната имиграционна политика, водена от правителството на лейбъристите, оглавявано от Гордън Браун. До 2008 г. правителството бе подложено на критики за политиката на "отворените врати", което доведе до рязко увеличаване на издадените визи, разрешения за работа и за удължен престой. След това обаче кабинетът затегна правилата и необразованите жители на страни извън ЕС доста по-трудно могат да пристигнат във Великобритания.
Документите също така разкриват доста спорните правила за имигранти от държави, които са се присъединили към ЕС през последното десетилетие, сред които са България, Румъния и Полша. Лейбъристките министри непрекъснато обещаваха да въведат строги правила и изисквания за имигрантите от Източна Европа, за да се контролира броят им и да се запазят работните места за британците. Въпреки това тайните доклади показват, че 27% от пристигащите на острова българи и румънци са били "ниско образовани", а през 2009 г. над 15% от тях са подали молби за социални помощи. Имигрантите от двете страни са по-склонни да кандидатстват за помощи за безработица, отколкото британците или останалите имигрантски групи в страната, са заключенията в документите.
Докладите разкриват още, че въпреки поставянето на "таван" за броя на имигрантите, пристигащите от Румъния и България са се увеличили значително след влизането на двете страни в ЕС през 2007 г. Освен това имигрантите от двете държави по-често имат четири или повече деца в сравнение с останалите хора, идващи във Великобритания от други страни. Тази тенденция изправя образователната система пред сериозен натиск, особено в Лондон, където се заселват над половината българи и румънци, дошли в страната. Повече от трима на всеки 100 български и румънски имигранти във Великобритания са имали 5 и повече деца. В един от докладите изрично се посочва, че населението в България и Румъния намалява в периода между 2004 и 2010 г., докато това във Великобритания отбелязва значителен ръст. В същия период безработицата в двете страни е отбелязала спад, докато тази на Острова се е увеличила.
ТЕНДЕНЦИЯ
Имигрантите, пристигнали във Великобритания от цял свят, са по-склонни от местното население да не работят, сочат документите. Освен това те не участват в никакви граждански обединения и организации. Над една трета от населението на Лондон, което е малко над 7.8 млн. души, са родени извън пределите на Обединеното кралство.