Премиерът Бойко Борисов поправи собствените си разчети и обяви, че електронното правителство трябва да тръгне у нас до 10 месеца. Така часовникът за прословутото въвеждане на интернет услуги за гражданите и бизнеса отново се нулира. Само преди месец премиерската воля беше промяната да е факт до половин година. Изоставането бе оправдано с "бавния ритъм" на отговорника за проекта - зам.-министъра по съобщенията Първан Русинов, който вчера бе освободен.
"Наложи се вече от един месец аз да ръководя електронното правителство, а това преди 2 г. съм го възложил на него (Първан Русинов - бел. ред.). Искам до 8-10 месеца да сме приключили", обяви Борисов вчера. Още през септември той предупреди, че ще уволнява, ако е-правителството не заработи ефективно до 6 месеца. Тогава транспортният министър Ивайло Московски избърза да посочи, че липсва синхрон между министерствата за този проект и натопи за обструкциите Министерството на правосъдието, ръководено от кандидата за вицепрезидент на ГЕРБ Маргарита Попова.
Въпреки уволнението и строгата заръка бизнесът погледна скептично на новото развитие. От стопанската камара посочиха, че крайният срок не е достатъчен и тази дата трябва да бъде подплатена с публичен план-график как по месеци ще се работи по проекта и откъде ще дойдат средствата за финансирането му. Изпълнителният председател Божидар Данев напомни, че в момента едва 30 от 2000 услуги се предлагат онлайн.
Още пред седмици "Сега" писа, че заръката на Борисов за е-правителството няма да бъде спазена и проектът ще се разсрочи до 2013 г. Това се разбира от съобщение на ОП "Административен капацитет". Транспортното министерство, което е изпълнителят на най-големия проект в тази област за 18.4 млн. лв., призна, че срокът се удължава с една година заради обжалване на тръжна процедура за избор на консултант. Проектът трябва да свърже в една система около 100 административни услуги, сред които са имотният и търговският регистър, кадастърът и личните данни от системата на гражданска регистрация. Заради съмнения за двойно финансиране пък е прекратена процедурата за въвеждане на електронни услуги в министерствата и общините за 10 млн. лв. От ОПАК изтъкват, че при 16 от 27 подадени проекта е установено припокриване на вече финансирани дейности с европейски средства основно по програма ФАР. Затова процедурата е прекратена на 19 септември и сега предстои обявяване на нова.
ВТОРИ ПЛАН
Експерти допускат също така, че Първан Русинов си заминава и заради предстоящото дело срещу България за мултиплексите в Съда на европейските общности в Люксембург. ЕК стартира наказателна процедура заради нарушения при конкурсите, организирани от Комисията за регулиране на съобщенията. Брюксел настоява процедурите, спечелени от латвийската "Хану про" и словашката "Тауърком", да бъдат отменени. Делото срещу България вероятно ще започне в средата на ноември, когато ще бъде последният за т. г. преглед на наказателните процедури на ЕК.