Съветът за координиране на борбата срещу престъпността все още не е легитимен, защото за него няма конкретен закон или политическо споразумение, заяви зам.-шефът на царските депутати Владимир Дончев пред БНР. Затова според него към президентството се отправяли упреци за кампанийност. Дончев свята, че групата можела да има само неофициални консултативни функции в рамките на конституцията. Той твърди, че в съвета трябва да участват експерти.
Първата среща при президента ще е утре. Поканени са шефовете на ВКС, ВАС, главния прокурор, министрите на вътрешните работи и на правосъдието, директорът на НСС, главният секретар на МВР и депутати.
"Имам уверенията на министър Георги Петканов, че ще получа в най-скоро време двете стратегии на МВР за борба с престъпността и за борбата с наркоманията, за да могат моите експерти да дадат бележките си по тях", каза в събота на връх Шипка президентът Георги Първанов. Той предложи поканените на заседанието да оставят скептецизма и да пристигнат при него с конкретни предложения за промени, които да доведат до по-голяма ефективност в работата на институциите.
Инициативата е уместна и навременна, смята Румен Петков от БСП. Според него новият съвет ще бъде по-ефективен срещу престъпността от Консултативния, защото в него ще присъстват представители на съдебната власт.
СДС ще решава днес дали да участва в заседанието, съобщи зам.-шефът на СДС Едвин Сугарев. Инициативата била неочаквана и причудлива. Той се изненадал, че президентът свиква такава група, след като отказа на Надежда Михайлова да привика Консултативния съвет заради престрелките. Оказа се, че необходимост все пак има, коментира Сугарев.
|
|