:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,282
Активни 618
Страници 21,749
За един ден 1,302,066

Дистанционната работа вече е законна

Хората в България вече официално могат да работят дистанционно, след като в Държавен вестник бяха обнародвани промените в Кодекса на труда, регламентиращи този вид труд. Според тях работодателят може дори да сложи камера за следене на служителя си, но само с негово разрешение и като пази личното му пространство. Те са длъжни и да допускат у дома си за проверка представители на работодателя, на синдикатите и трудовите инспектори, но само след като предварително бъдат уведомени за посещението им, което на практика обезсмисля проверките. Работниците могат и сами да поискат проверка от ГИТ, ако смятат, че работодателят нарушава по някакъв начин правата им и не им е осигурил техника, отговаряща на изискванията за безопасни условия на труд.

Според промените работещите от домашния си компютър се ползват с всички социални, осигурителни и др. права, които имат и служителите в офиса. Техническото оборудване би трябвало да се предоставя от работодателя, но при договорка би могло да е и за сметка на лицето.

По-рано през годината парламентът одобри и промени в КТ, с които беше регламентирана и надомната работа. Разликата е, че при нея вкъщи се произвежда продукция, а при работата от разстояние се предоставят най-вече информационни услуги. В момента големият проблем на експертите е как да определят коя злополука, станала у дома, е трудова и коя просто е битова.

УСЛОВИЕ

С промените в КТ мина и изискването всички да минават предварителни медицински прегледи преди постъпване на работа. Досега това условие беше регламентирано само в три наредби, според които на такива прегледи подлежат само започващите първа работа, преминаващите на работа при тежки условия и при прекъсване на трудовите правоотношения за повече от 3 месеца. Въпреки това обаче работодателите масово караха работниците да си вадят медицинско, което струва от 5 до 30 лв. според тарифата на джипито и поликлиниката. Тези прегледи са за сметка на работника, докато периодичните са за сметка на работодателя. При какви точно условия ще стават предварителните и периодичните прегледи трябва да се регламентира в наредба на здравното министерство или поне с промени в сега действащата, които обаче още не са готови.
1
2088
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
24 Октомври 2011 11:04
Трябва ли за всеки вид дейност да има специален закон? Нали всичко което не е забранено със закон е разрешено?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД