Съграждани на Марко Симончели от градчето Кориано полагат цветя на един от площадите пред плакат с №58 - номера на загиналия мотоциклетист. |
Само 4 минути след старта, на завой №11, Симончели изпусна контрол над своята "Хонда", моторът обаче не се плъзна както обикновено встрани от трасето, понеже гумите направиха частично зацепване с асфалта и го върнаха отново на пистата. А вече падащият Симончели бе пометен от връхлитащите мотоциклети на Колин Едуардс (САЩ) и Валентино Роси (Ит). Каската на 24-годишния италианец отхвръкна, което бе изтъкнато като основна причина за фаталните травми по главата и врата, довели до смъртта му половин час след инцидента.
Директорът на "Сепанг" Мохзани Махатир изтъкна, че това е първият смъртен случай от откриването на пистата през 1999 г. "Преди състезанието извършихме стандартната процедура по проверка на безопасността - каза той. - Но това бе странен инцидент, който никой не може да предвиди. Никога не може да има 100% безопасно състезание. Когато карат, пилотите са изложени на опасност. Като професионалисти те знаят какви са тези опасности. Вярвате или не - те затова и живеят. Сега FIM (б. р. - Международната мотоциклетна федерация) и MotoGP (организацията за състезанията с най-мощните мотори) ще разследват обстоятелствата подробно. След това основно ще огледаме всеки милиметър по трасето от всеки ъгъл и ще решим какво още можем да направим. Все пак, независимо от тази трагедия "Сепанг", на която има състезание и от Формула 1, си остава "обезопасена писта".
Мнение, че инцидентът е нямало как да бъде предотвратен, изказа и представителя на секцията, отговаряща за безопасността на пилотите към MotoGP Франко Унчини. 57-годишният италианец, бивш мотосъстезател, заяви пред радио RAI, че никакви промени в мерките за сигурност не са можели да предотвратят трагедията.
"Смятам, че сме направили достатъчно за сигурността и сме доволни от свършеното - каза Унчини, който през 1983 г. на състезание в Холандия сам претърпя тежка катастрофа и бе изпаднал в кома. - За съжаление не разполагаме със сила да променим съдбата - когато се случи, няма какво да направим. Само наблюдаваме безпомощно. В неделя нямаше никакво нарушение на правилата за безопасност, пистата бе подготвена според нашите препоръки. Станалото бе катастрофа като много други. Единственият проблем бе, че мотоциклетите бяха много близо един до друг, така че задните пристигнаха много бързо и се забиха в тялото на Марко. Това направи тази катастрофа драматична. Самият Марко бе член на комисията по безопасност. При всяка наша петъчна сбирка преди състезание с него, Валентино Роси, Лорис Капироси, Хорхе Лоренцо и Дани Педроса, той винаги правеше смислени и важни забележки. Марко беше конструктивен и много добър професионалист. Много се грижеше за аспекта на безопасност и никога не е отсъствал от сбирките. Беше и в петък преди катастрофата."