Френският президент Никола Саркози остро разкритикува британския премиер Дейвид Камерън и италианския министър-председател Силвио Берлускони по време на срещата на върха на ЕС, която се състоя в неделя, писаха медиите на Острова. Саркози не можа да овладее нервите си и нападна Камерън с думите: "Писна ни от това да ни критикувате и да ни казвате какво да правим. Казвате, че мразите еврото, а сега искате да се месите в нашите срещи." Скандалът, който забави края на Европейския съвет с около час, се развихри, след като британският премиер настоял в сряда в Брюксел да бъде свикана извънредна среща на върха на целия ЕС, а не само на лидерите на еврозоната, както е предвидено. На срещата ще бъдат одобрени мерки за справяне с дълговата криза, която обхвана някои от държавите, въвели единната европейска валута. Желанието на Лондон е удовлетворено и в сряда държавните и правителствените ръководители на всички в ЕС ще обсъдят отново спасяването на еврото, но решението ще се вземе само от лидерите на страните, използващи евро.
"Кризата в еврозоната засяга всички икономики, включително и тази на Великобритания", подчерта Дейвид Камерън. Той изрази недоволство от факта, че страните извън еврозоната рискуват "членките на еврозоната да започнат да вземат решения, които засягат единния пазар". Камерън дори отмени визити в Япония и Нова Зеландия, за да е в сряда в Брюксел.
Никола Саркози изригна и срещу италианския премиер Силвио Берлускони, като го упрекна, че не е изпълнил обещанието си да издейства оставката на италианския член на управата на Европейската централна банка (ЕЦБ) Лоренцо Бини Смаги. Париж постави оттеглянето на Бини Смаги като предварително условие за своята подкрепа за избирането на друг италианец - Марио Драги - за президент на ЕЦБ. Драги ще замени след няколко дни французина Жан-Клод Трише, чийто мандат начело на институцията изтича.
ДЕБАТИ
Британският парламент обсъжда дали да бъде свикван референдум за излизане на страната от ЕС, предаде Би Би Си. Дебатът е свикан по предложение на членове на управляващата Консервативна партия. Обсъждат се три варианта - Великобритания да напусне съюза, да предоговори условията на членството си или пък да остане членка при настоящите условия. 100 000 британци подкрепиха идеята за референдум на сайта на правителството. Кабинетът на Дейвид Камерън е против национално допитване за членството на страната в ЕС.