:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,428,106
Активни 268
Страници 1,238
За един ден 1,302,066
Консулт

Ако не получите известие от НОИ, значи не трупате стаж за пенсия

Отработен период, които не фигурира в регистъра на пенсионното, се доказва с трудов договор или фиш за заплата. В България стаж не можеш да си купиш
Снимка: Александър Михайлов
Българите, които са се трудили през 2000 и 2001 г., но не получат писмо от Националния осигурителен институт, си знаят или ще бъдат изненадани, че не се осигуряват за пенсия.

Разпращането на известията от пенсионното, в които подробно са описани по месеци преведените през тези 2 г. вноски за пенсия и другите социални рискове, започна още в края на юни и ще продължи до края на този месец. Писмото се връчва само лично на получателя или на човек с генерално или изготвено специално за случая пълномощно. Ако пощальонът не ви открие, ще остави покана да се явите в съответния пощенски клон, за да си вземете известието. При положение че не си потърсите до 30 дни писмото в пощенския клон, то ще бъде препратено в Районното управление за социално осигуряване.

Затова е хубаво да изчакате поне до края на август. Ако и след това не получите писмото, въпреки че сте били осигуряван или поне така си мислите през въпросните 2 години, трябва да потърсите информация в регионалното поделение на НОИ. По телефона можете да разберете единствено дали въобще ви е изготвена справка и ако да, къде трябва да я търсите. Информация, касаеща данните от писмото, няма да се дава по телефона, защото е строго конфиденциална. Тя ще се предоставя на интересуващите се само при лично явяване в поделенията на пенсионното.

Причина да не получите писмото може и да е фактът, че сте сменили адреса си, без да уведомите шефа си или той не е вписъл промяната в данните, които подава ежемесечно на пенсионното. Тогава обаче няма да има проблем да си вземете известието от пощенския клон, в който се пази или по-късно от съответното териториално поделение на НОИ, където ще бъде препратено.

Има обаче голяма вероятност



информацията, която получите от пенсионното, да ви изненада неприятно.



Има няколко основни възможности за несъответствия между това, което вие знаете, и това, която се съдържа в писмото от НОИ.

Най-безобидният вариант е, когато работодателят е плащал коректно заплати и осигуровки, но неволно е подал грешни данни за персоналния регистър на пенсионното. Това е най-лесно поправимото несъответствие - просто пенсионното уведомява шефа, че е объркал данните, той подава коригирана информация и всичко се оправя.

Възможно е обаче да установите, че са ви осигурявали върху по-малко пари, отколкото си мислите или че за определен период въобще не са ви осигурявали. Сумата, върху която са ви правени вноски, едва ли ще можете да промените, защото със сигурност не ви е издаден фиш за заплата за по-голяма сума, от тази, върху която ви осигуряват. Можете единствено да се оплачете в НОИ и те да направят проверка, която евентуално да принуди работодателя ви да ви осигурява върху цялата ви заплата. Това обаче е малко вероятно да се случи.

Ако за даден период сте получавали заплата по ведомост, но тези месеци въобще липсват в регистъра на НОИ, осигурителният ви стаж може да бъде възстановен, ако представите в съответното регионално поделение на пенсионното фиш за заплата или трудов договор за въпросния период.

По принцип ако има сключен трудов договор и се изплащат заплати, но



работодателят е длъжник на НОИ, работниците не губят осигурителни права,



обясни Тенчо Тенчев, шеф на "Дирекция контрол по събиране на вноските" към НОИ. Същото важи и ако има дължими, но неизплатени заплати, уточни той.

Непоправимият вариант е, когато работите в т.нар. сив сектор. Тогава въобще няма да има справка от НОИ за вас, просто защото вие не съществувате за пенсионното. Ако сте наясно с факта, че ви се плаща на ръка и не трупате стаж за пенсия, едва ли ще сте изненадани от този факт. При положение обаче че са ви обещали да ви осигуряват, а накрая се окаже, че няма и стотинка внесена на ваше име в пенсионното, изненадата ще е неприятна. Това се случва, когато не се сключва писмен трудов договор, а има само устна договорка между работника и човека, който го наема. Без договор не можете да докажете стаж. Ако работодателят ви е измамил и вие искате поне за в бъдеще да бъдете осигуряван, трябва да се оплачете в Главна инспекция по труда. При проверка ГИТ може да направи предписание, което е със силата на безсрочен трудов договор.



Този документ обаче няма да действа за минал период.



Така че времето, през което сте се трудил без договор, е безвъзвратно загубено като стаж за пенсия.

Нашата пенсионно система не позволява откупуване на стаж. Човек не може да плати за някакъв минал период, в който не е плащал или не са му плащали вноски, за да си подсигури старините. Системата предвижда хората да се осигуряват в НОИ, при положение че упражняват трудова дейност.

Откупуване на стаж е разрешено само за годините на следването. До 2005 г. всички бивши висшисти, които искат, могат да си откупят осигурителен стаж за периода, който са прекарали в университета, като платят за всичките години на следването или за няколко от тях за своя сметка осигурителни вноски върху размера на минималната работна заплата към момента на внасянето. Без осигуровки за пенсия обаче останаха докторантите. С решение на Конституционния съд от 2000 г. те бяха освободени от задължението да се осигуряват за пенсия. Така допълнителното време, прекарано в университета за получаване на докторска степен, няма да се зачита за трудов стаж. Това според експертите не е сериозен проблем, защото повечето докторанти работят.

Има и няколко изключения, при които стаж си тече, без да има трудова дейност и в някои от тях дори не се правят вноски. Без осигуровки за стаж при пенсиониране се зачита платеният отпуск за отглеждане на дете, както и този за бременост и раждане. Още отпуските за временна неработоспособност, неплатеният отпуск до 30 дни в една календарна година и времето, за което се получават обезщетения за безработица.

За стаж се зачита и времето прекарано в казармата от младежите и неплатения отпуск за отглеждане на дете до 3-годишна възраст. За този период вноски се правят за сметка на републиканския бюджет. Същото се касае и за родители, които полагат грижи за дете-инвалид с над 90 на сто загубена работоспособност.

Не се губи осигурителен стаж и при незаконно отстраняване от работа и времето, през което трудоустроеното лице не работи, тъй като не му е предоставена подходяща работа.

Иначе за да трупаш стаж за пенсия, трябва да си нает по трудов или граждански договор и работодателят ти да ти плаща всеки месец осигуровки. Както стана ясно вече дори и работодателят да е некоректен платец на НОИ, работниците не губят осигурителни права, щом имат договор. Другите варианти да се осигуряваш са да си едноличен търговец или да практикуваш свободна професия - адвокат, нотариус, журналист, експерт счетоводител и др. И при двата варианта трябва да имаш БУЛСТАТ номер от Националния статистически институт след регистрация и после ежемесечно да се самоосигуряваш в пенсионното върху минимален и максимален праг, които за тази година са 180 и 850 лв.

Изключение за задължението да си нает или да имаш БУЛСТАТ номер, за да се самоосигуряваш и за плащането на ежемесечни вноски се прави само за земеделските производители, които се препитават само от земеделие. Тъй като се предполага, че те не печелят много, пък и получават пари, чак когато продадат продукцията, за тях е предвидено облекчение.

От пенсионното решиха те да внасят осигуровките си за дадена година накуп до 31 март на следващата година. При това на месец те плащат по 25% върху минималния размер на осигурителния доход, което за миналата година прави по 45 лв. на месец. Въпреки тези облекчения обаче малка част от българите, които се препитават само от земеделие, се осигуряват за пенсия.

Хората, които не отговарят на изброените по-горе условия, не могат да трупат стаж за пенсия от НОИ. Единствената възможност, ако искат да се подсигурят за старини, е да внасят пари в частен пенсионен фонд.

Голям проблем у нас обаче не е само фактът, че доста трудещи се въобще не се осигуряват. Притеснителна е и статистиката, която сочи, че около 1 млн. души се осигуряват върху суми по-ниски или около минимална работна заплата. Това означава, че ще получат на старини мижава пенсия, която за нищо няма да стига, категорични са от пенсионното.

Вина за неподписването на договори и за осигуряването върху минимални суми носят не само работодателите, но в повечето случаи и работещите, твърди шефът на дирекция "Контрол по събиране на вноските" към НОИ. Според Тенчев, ако всички започнем да отказваме труд без документ, шефовете няма да могат да си наемат хора и ще започнат да предлагат договори. "Има и възможност за предоговаряне между работника и работодателя. Когато работодателят обяви, че за дадено място може да даде 400 лв., заедно със служителя или работника могат да се договорят за заплата от 250-260 лв. и останалото до 400 лв. да отиде за вноски. Работниците обаче гледат да вземат цялата сума и не се интересуват от това какво ще правят на старини. Има строители, които печелят по 700-800 лв. на месец и отказват и лев да дадат за осигуряване", казва Тенчев.

Писмата от НОИ за осигуровките, които работодателите ни са ни правили или сами сме си правили, са част от мерките за борбата със сивата икономика и практиката да са правят вноски само върху минимална работна заплата. Неслучайно най-отдолу на писмото експертите са ни изчислили каква пенсия ще взимаме, ако продължаваме да се осигуряваме по този начин. Оттук нататък такива известия от НОИ ще получаваме ежегодно за предходната година. Така експертите от пенсионното се надяват да стреснат българина и да го накарат да мисли за старините си.
 
Строители вземат по 700-800 лева заплата на ръка и отказват да плащат и лев за пенсия.
2740
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД