Лондон пое лидерството на европейските страни извън еврозоната, сред които е и България. Британският премиер Дейвид Камерън обяви, че страната му ще работи с останалите държави членки на ЕС извън Еврогрупата, за да се гарантира, че техните интереси няма да бъдат жертвани в усилията за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, съобщиха агенциите. Европейската комисия има задължението да защитава целия Европейски съюз, припомни Камерън. "Страните от еврозоната правят много неща заедно. Провеждане на повече отделни срещи, установяване на организационен механизъм на Еврогрупата - това повдига въпроса дали е възможно да имаме управление на една фракция от държави?", коментира той при посещението си в Австралия. 10 страни членки на ЕС, сред които България, не са част от еврозоната. Първоначално бе предвидено в сряда да се проведе само среща на върха на Еврогрупата. По настояване на Великобритания тя бе предшествана от среща на върха на целия Европейски съюз.
Британската преса окачестви решението, постигнато на срещата на върха на еврозоната, като "временно закърпване", което ще изправи правителството на премиера Дейвид Камерън пред "значителни" проблеми. Евроскептиците се опасяват, че лидерите на еврозоната ще настояват за по-тясна фискална интеграция в бъдеще, за да се предотвратят регионалните различия, допринесли за дълговата криза. Те се опасяват, че това ще намали ролята на Великобритания в изработването на европейската политика и затова очакват Камерън да поиска връщането на определени правомощия на националните правителства.
Междувременно френският президент Никола Саркози заяви в четвъртък пред френска тв, че Гърция е влязла с лъжа в еврозоната и е трябвало да бъде спряна, съобщи ИЮ Обзървър. "Това бе грешка, защото Гърция влезе с фалшиви икономически данни, не беше готова", каза той. В задочен отговор, пред Би Би Си гръцкият министър на външните работи Ставрос Ламбринидис каза, че въпреки всичките си проблеми Гърция не е причина за настоящата дългова криза в еврозоната. "Същото се случва в Португалия, Ирландия, Испания и Италия", подчерта той.
Френският президент Никола Саркози поиска от китайския си колега Ху Цзинтао да проведат разговор за приноса на Пекин към плана за разрешаването на дълговата криза. Очаква се Клаус Реглинг, който оглавява спасителния фонд за еврото, да посети Китай, за да привлече инвеститори, които да финансират фонда.
Италианският премиер Силвио Берлускони пък настоя, че десноцентристката му коалиция, която е на път да се разпадне заради спорове, свързани с нужните реформи заради кризата, ще изпълни мандата си до 2013 г. Преди дни се твърдеше, че Берлускони е обещал да се оттегли догодина, за да получи подкрепата на коалиционния партньор Северна лига за реформите. Пред тв Канал 5 Берлускони отхвърли възможността за каквото и да е правителство на националното единство, което според него би парализирало Италия, тъй като евентуални избори по време на криза ще навредят.